| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Wymiar kary łącznej orzeczonej w wyroku łącznym (art. 89)

Wymiar kary łącznej orzeczonej w wyroku łącznym (art. 89)

W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności albo grzywny z warunkowym zawieszeniem i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania sąd może w wyroku łącznym warunkowo zawiesić wykonanie kary łącznej, jeżeli zachodzą przesłanki określone w artykule 69 kodeksu karnego.

W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonywania sąd może w wyroku łącznym orzec karę łączną pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Orzekając karę łączną pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, sąd może orzec grzywnę określoną w artykule 71 § 1, chociażby jej nie orzeczono za pozostające w zbiegu przestępstwa.

Zobacz: Darmowe porady prawne

W razie zbiegu orzeczeń o okresach próby sąd orzeka ten okres oraz związane z nim obowiązki na nowo.

Przepis ten dotyczy problemu możliwości łączenia kar orzeczonych z warunkowym oraz bez warunkowego zawieszenia ich wykonania.

Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary łącznej, jeżeli chociażby jedna z kar jednostkowych, podlegających łączeniu, orzeczona została z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Oczywiście tym bardziej można zawiesić wykonanie kary łącznej w przypadku gdy wszystkie kary podlegające łączeniu orzeczone zostały z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Nie jest natomiast dopuszczalne warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej, w sytuacji gdy wszystkie podlegające połączeniu kary jednostkowe orzeczone zostały bez warunkowego zawieszenia ich wykonania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Sąd może wykonanie kary łącznej warunkowo zawiesić, jeśli zachodzą ku temu podstawy wymienione w artykule 69 kodeksu karnego. Użyte w treści przepisu słówko "może" wskazuje, że warunkowe zawieszenie wykonania kary ma fakultatywny charakter także w odniesieniu do kary łącznej orzekanej na podstawie kar z warunkowym i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania.

W wypadkach warunkowego zawieszenia kary łącznej pozbawienia wolności albo ograniczenia wolności istnieje możliwość orzeczenia grzywny określonej w artykule 71 § 1 k.k., przy czym nie jest tu konieczne orzeczenie grzywny za chociażby jedno z przestępstw pozostających w zbiegu. Orzekając karę łączną pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania można zatem wymierzyć dodatkowo grzywnę w wymiarze do 270 stawek dziennych, zaś przy warunkowym zawieszeniu kary łącznej ograniczenia wolności - do 135 stawek dziennych.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Orzekając karę łączną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, sąd musi określić okres i obowiązki w okresie próby. W takim przypadku nastąpić może zbieg z orzeczonymi w karach podlegających połączeniu okresami i obowiązkami próby. Orzekając karę łączną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, sąd określa okres i obowiązki próby na nowo, nie jest przy tym związany dotychczasowymi rozstrzygnięciami w tym zakresie.

Podstawa prawna: Art. 89Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Orzekając karę łączną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, sąd musi określić okres i obowiązki w okresie próby.
Orzekając karę łączną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, sąd musi określić okres i obowiązki w okresie próby.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »