| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zagadnienie z pewnością nurtuje osoby, które planują wyjazd poza granice Unii Europejskiej. Jeżeli dopiero zamierzamy wyrobić sobie paszport, powinniśmy wstrzymać się na chwilę od pakowania walizek, gdyż nie otrzymamy go „od ręki”.

Jak wyrobić paszport w 2019 r.?

Procedura wyrabiania paszportu

Aby wyrobić paszport należy udać się do właściwego urzędu paszportowego z szeregiem wymaganych dokumentów. Po pierwsze, powinniśmy czytelnie wypełnić wniosek o paszport, nie zapominając o podpisie, który musi zmieścić się w wyznaczonym na wniosku polu. Do wniosku o paszport załączamy aktualne zdjęcie wykonane w kolorze, koniecznie o formacie 35x45 mm, gdzie nasz wizerunek zajmuje ok. 70-80% powierzchni fotografii.
Należy pamiętać, że osoba ubiegająca się o wydanie paszportu, powinna udać się do urzędu z dowodem tożsamości – aktualnym paszportem, bądź dowodem osobistym.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

 

Opłaty i ulgi za wyrobienie paszportu

Oprócz przygotowania wniosku, zdjęcia i dowodu tożsamości, w celu wyrobienia paszportu należy uiścić opłatę w wysokości 140 zł. Od tej kwoty może być przyznane 50% ulgi, która przysługuje uczniom i studentom, emerytom, rencistom oraz osobom niepełnosprawnym, osobom przebywającym w domach pomocy społecznej i korzystających z zasiłków stałych, kombatantom i ofiarom wojny. Warunkiem przyznania takiej ulgi jest okazanie odpowiedniego dokumentu poświadczającego nasz status (np. legitymacji studenckiej).

Zapytaj na FORUM

Czas oczekiwania na paszport

Kiedy już uporamy się z formalnościami, niestety nie otrzymamy dokumentu od razu. Musimy na niego poczekać maksymalnie do 30 dni od daty złożenia wniosku. Paszport często wydawany jest wcześniej, jednak bezpieczniej jest zaplanować wyjazd po upływie tego terminu.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Czas wydania paszportu tymczasowego

Na paszport tymczasowy, wydawany w szczególnych, uzasadnionych przypadkach czekamy zdecydowanie krócej. Jego wyrobienie trwa zazwyczaj kilka dni – termin nie może przekroczyć 14 dni od daty złożenia wniosku.

Paszport tymczasowy

Odbiór paszportu

O sposób informowania o odbiorze paszportu, a także o szczegóły związane z terminami warto zapytać przy składaniu wniosku. Gotowy paszport należy odebrać osobiście, gdyż przy odbiorze paszportu porównywany jest odcisk palca osoby odbierającej z danymi zapisanymi w paszporcie.

Termin ważności paszportów

Paszport to dokument terminowy, tzn. wydawany na określony czas. W Polsce paszporty wydawane są na 10 lat ( w przypadku paszportu tymczasowego – nie dłużej niż 12 miesięcy). Po upływie tego terminu paszport traci ważność, a całą procedurę wyrabiania tego dokumentu należy powtórzyć.

Paszport dla dziecka - procedura, dokumenty

Podstawa prawna:

Ustawa o dokumentach paszportowych (Dz.U. 2006 nr 143 poz. 1027, z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »