reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

Zaświadczenie o niekaralności jest niezbędnym dokumentem wymaganym przez pracodawcę przy rekrutacji na stanowisko, na które ustawa wymaga niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, w punkcie informacyjnym lub listownie.

Możliwość uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) o sobie ma każdy. W określonych w ustawie o Krajowym Rejestrze Karnym przypadkach niektóre podmioty mogą zasięgnąć informacji z KRK o innych osobach. Prawo takie mają np. pracodawcy zakresie w niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Polecamy: Mała i średnia firma. Nowe przepisy 2018/2019

Uzyskać informację z KRK można poprzez złożenie wniosku osobiście w punkcie informacyjnym, za pomocą Internetu albo listownie.

Zaświadczenie online

Aby móc uzyskać informację za pomocą Internetu będziesz potrzebował profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego.

Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie Krajowego Rejestru Karnego – zrobisz to klikając TUTAJ (przycisk rejestracja). Po dokonaniu rejestracji będziesz mógł złożyć odpowiedni wniosek.

Opłata za złożenie wniosku przez Internet wynosi 20 zł i jest dokonywana w systemie eKRK. Z opłaty zwolnieni są wolontariusze-kandydaci na kierowników lub wychowawców wypoczynku. Są oni jednak zobowiązani do dołączenia do wniosku zaświadczenia od organizatora, w którym zostanie potwierdzone, że są oni kandydatami na wychowawców lub kierowników wypoczynku.

Zaświadczenie są wysyłane tego samego dnia, w którym złożysz wniosek jednakże maksymalnie w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Zaświadczenie dostaniesz na swoje konto w KRK w formacie XML (forma elektroniczna, której nie można wydrukować – możesz mieć ten plik na USB, CD i w taki sposób okazać go pracodawcy).

Wizyta w punkcie informacyjnym

Zaświadczenie możesz również uzyskać poprzez wizytę w punkcie informacyjnym KRK. Możesz udać się tam osobiście lub załatwić sprawę przez pełnomocnika. Lista punktów informacyjnych znajduje się TUTAJ.

W pierwszej kolejności pobierz i wypełnij WNIOSEK. Następnie zapłać za wydanie informacji – opłata to 30 zł. Zapłacić możesz:

  • gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości (ul. Czerniakowska 100 w Warszawie),
  • gotówką w kasie dowolnego sądu,
  • za pomocą znaków opłaty sądowej, które możesz kupić w kasie sądu,
  • zrobić przelew na konto Ministerstwa Sprawiedliwości.

Następnie składasz wniosek wraz z potwierdzeniem płatności w dowolnym punkcie informacyjnym. Informację, której żądasz uzyskasz od razu, gdy będziesz składać wniosek. W wyjątkowych sytuacjach urząd każe ci poczekać maksymalnie 7 dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?/ fot. Fotolia
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?/ fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama