REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?

Bartłomiej Ceglarski
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?/ fot. Fotolia
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (KRK)?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o niekaralności jest niezbędnym dokumentem wymaganym przez pracodawcę przy rekrutacji na stanowisko, na które ustawa wymaga niekaralności. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać przez Internet, w punkcie informacyjnym lub listownie.

Możliwość uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) o sobie ma każdy. W określonych w ustawie o Krajowym Rejestrze Karnym przypadkach niektóre podmioty mogą zasięgnąć informacji z KRK o innych osobach. Prawo takie mają np. pracodawcy zakresie w niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Polecamy: Mała i średnia firma. Nowe przepisy 2018/2019

Uzyskać informację z KRK można poprzez złożenie wniosku osobiście w punkcie informacyjnym, za pomocą Internetu albo listownie.

Zaświadczenie online

Aby móc uzyskać informację za pomocą Internetu będziesz potrzebował profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego.

Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie Krajowego Rejestru Karnego – zrobisz to klikając TUTAJ (przycisk rejestracja). Po dokonaniu rejestracji będziesz mógł złożyć odpowiedni wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Opłata za złożenie wniosku przez Internet wynosi 20 zł i jest dokonywana w systemie eKRK. Z opłaty zwolnieni są wolontariusze-kandydaci na kierowników lub wychowawców wypoczynku. Są oni jednak zobowiązani do dołączenia do wniosku zaświadczenia od organizatora, w którym zostanie potwierdzone, że są oni kandydatami na wychowawców lub kierowników wypoczynku.

Zaświadczenie są wysyłane tego samego dnia, w którym złożysz wniosek jednakże maksymalnie w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Zaświadczenie dostaniesz na swoje konto w KRK w formacie XML (forma elektroniczna, której nie można wydrukować – możesz mieć ten plik na USB, CD i w taki sposób okazać go pracodawcy).

Wizyta w punkcie informacyjnym

Zaświadczenie możesz również uzyskać poprzez wizytę w punkcie informacyjnym KRK. Możesz udać się tam osobiście lub załatwić sprawę przez pełnomocnika. Lista punktów informacyjnych znajduje się TUTAJ.

W pierwszej kolejności pobierz i wypełnij WNIOSEK. Następnie zapłać za wydanie informacji – opłata to 30 zł. Zapłacić możesz:

 • gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości (ul. Czerniakowska 100 w Warszawie),
 • gotówką w kasie dowolnego sądu,
 • za pomocą znaków opłaty sądowej, które możesz kupić w kasie sądu,
 • zrobić przelew na konto Ministerstwa Sprawiedliwości.

Następnie składasz wniosek wraz z potwierdzeniem płatności w dowolnym punkcie informacyjnym. Informację, której żądasz uzyskasz od razu, gdy będziesz składać wniosek. W wyjątkowych sytuacjach urząd każe ci poczekać maksymalnie 7 dni.

Listownie

Procedura listownego uzyskania informacji jest bardzo podobna do osobistego załatwienia sprawy. Po pierwsze pobierasz i wypełniasz WNIOSEK. Po drugie, zapłać za wydanie informacji 30 zł.  Zapłacić możesz:

 • gotówką w kasie dowolnego sądu,
 • za pomocą znaków opłaty sądowej, które możesz kupić w kasie sądu,
 • zrobić przelew na konto Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ostatnim krokiem jest wysłanie wniosku z potwierdzeniem zapłaty do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego (ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa) albo do dowolnego punktu informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego.

Urząd wyśle twoje zaświadczenie w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jakie dane gromadzi się w KRK?

W KRK gromadzi się dane o osobach:

 • które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
 • przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
 • przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
 • które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw,
 • wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
 • nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich;
 • które zostały prawomocnie skazane za wykroczenia na karę aresztu,
 • które są poszukiwane listem gończym,
 • które są tymczasowo aresztowane,
 • które wykonują karę dożywotniego pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, pozbawienia wolności, aresztu wojskowego, aresztu i zastępczą karę pozbawienia wolności,
 • nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 678 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA