reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Skarga do ETPCz - komu i kiedy przysługuje?

Skarga do ETPCz - komu i kiedy przysługuje?

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym i jednym z organów Rady Europy. Został utworzony w celu rozpatrywania skarg za naruszenie praw i wolności człowieka określonych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Kto zatem ma prawo do jej złożenia i jakie konieczne przesłanki muszą być przy tym spełnione?

Zgodnie z art. 34 konwencji, podmiotem uprawnionym do złożenia skargi indywidualnej jest każda jednostka, grupa osób lub organizacja pozarządowa. W treści skargi muszą być odnotowane te prawa i wolności, które wnioskodawca uważa w jego przypadku za naruszone.

Kiedy nasza skarga będzie mogła być rozpatrzona?

Przy sporządzaniu skargi należy mieć na uwadze, że może ona być wymierzona jedynie przeciwko konkretnemu państwu. Jeżeli więc będziemy chcieli uwzględnić jako oskarżonego osobą prywatną, nasz wniosek zostanie przez Trybunał odrzucony.
Musimy być również pewni, że wykorzystaliśmy wszystkie dostępne w naszym kraju środki odwoławcze. W sprawach sądowych ostateczne stanowisko sądu jest przedstawione w wyroku II instancji, od którego możliwa choć nie konieczna jest skarga kasacyjna. W sprawach administracyjnych należy odwołać się do organu II instancji a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Należy pamiętać o zachowaniu terminu. Na złożenie skargi mamy 6 miesięcy od daty wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie przez sąd lub wydania ostatecznej decyzji. Po upływie tego terminu nie będzie już takiej możliwości.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Przesłanki do odrzucenia skargi

Trybunał stanowczo odrzuca wszelkie skargi sporządzone przez anonimowych autorów. 
To, jak i niemożność wystąpienia ze skargą w imieniu osoby trzeciej ma na celu rozpatrzenie tylko takich skarg, w których tożsamość pokrzywdzonego jak i całokształt okoliczności nie budzą żadnych wątpliwości.

 Niedopuszczalne jest również złożenie skargi, która w kwestiach istotnych pokrywa się ze sprawą już rozpatrzoną przez Trybunał lub którą zaopiniował inny organ międzynarodowy.
W uzasadnionych przypadkach Trybunał może również zwrócić uwagę na bezzasadność skargi, szczególnie gdy jej materia nie obejmuje praw i wolności zawartych w samej Konwencji.

Polska uznała jurysdykcję Trybunału 1 maja 1993 roku. Nie jest więc możliwe uwzględnianie w skargach wydarzeń, które miały miejsce przed tą datą.

Zobacz: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama