Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Joanna Namojlik
Skarga do ETPCz./ Fot. Fotolia
Skarga do ETPCz./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu to sąd międzynarodowy, którego głównym celem jest ochrona praw i wolności. Czyni to poprzez rozpatrywanie skarg, które są do niego wnoszone.

Dwa rodzaje skarg

Zgodnie z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności wyróżniamy dwa rodzaje skarg wnoszonych do ETPC.

REKLAMA

Pierwszym rodzajem są skargi międzypaństwowe, które są wnoszone przez państwo – stronę Konwencji, przeciwko innemu państwu – stronie Konwencji. Występują one bardzo rzadko w praktyce.

Drugim rodzajem skarg, z którymi możemy wystąpić do Trybunału, są skargi indywidualne. Jak sama nazwa wskazuje, są one wnoszone przez indywidualne podmioty – obywateli – przeciwko państwu. W przeciwieństwie do poprzednich, są bardzo często praktykowane.

Należy pamiętać, iż ze skargą nie można wystąpić przeciwko osobie fizycznej.

Skarga indywidualna

Skargę indywidualną można wnieść osobiście lub za pomocą przedstawiciela. Mówiąc o przedstawicielu mamy na myśli adwokata, radcę prawnego, bądź inna osobę, na którą Trybunał wyrazi zgodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Występujący ze skargą (czyli skarżący lub jego przedstawiciel), musi posiadać wystarczającą i odpowiednią zdolność rozumienia jednego z języków urzędowych Trybunału – angielskiego lub francuskiego.

W wyjątkowych sytuacjach, z usprawiedliwionych powodów Trybunał może wyrazić zgodę by skarżący posługiwał się językiem ojczystym. Jednak należy mieć na uwadze, że może się to wiązać z obowiązkiem pokrycia kosztów postępowania przez skarżącego.

Polecamy serwis: ETPCz

Sporządzenie skargi

Skargę wnosi się do Trybunału na specjalnym formularzu, który należy dokładnie wypełnić. Formularz składa się z kilku części.

Po pierwsze należy wskazać dane wnoszącego skargę i przedstawiciela – jeśli taki został ustanowiony.

Ponadto skarżący powinien pokrótce przedstawić sprawę, wskazując również daty zaistniałych zdarzeń.

Ważne jest wskazanie konkretnych przepisów Konwencji, które zostały naruszone i stanowią podstawę wnoszonej skargi. Należy również pamiętać o uzasadnieniu.

Jako że warunkiem wniesienia skargi jest wyczerpanie środków odwoławczych w kraju, należy przytoczyć ten fakt, powołując się na ostateczne orzeczenia, wskazując jednocześnie sąd, który je wydał, datę oraz rodzaj orzeczenia.

Zobacz także: Jakie wymogi należy spełnić składając skargę do ETPC?

Po sporządzeniu skargi

Po sporządzeniu skargi należy ją wysłać bezpośrednio do Strasburga. Po jej otrzymaniu Kancelaria Trybunału utrwala stemplem datę. Ma to ogromne znaczenie, ze względu na ograniczony, 6-miesięczny termin wniesienia skargi, którego przekroczenie może stanowić podstawę odrzucenia skargi.

Wszelkie pisma procesowe oraz wszystkie załączone do nich dokumenty należy przesyłać w trzech kopiach.

Polecamy serwis: ETPCz

Podstawa prawna:

Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ułatwienia w zasiedzeniu i nabyciu nieruchomości rolnej od 5 października 2023 r. Nie tylko rolnik będzie mógł zasiedzieć grunt rolny

  Już nie tylko rolnicy indywidualni będą mogli zasiedzieć grunt rolny. Znikną też pewne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą, niż 0,3 ha – to niektóre z istotnych zmian w obrocie ziemią rolną, które wejdą w życie 5 października 2023 r.

  Wybory 2023. Dni wolne od pracy i diety dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania. Konieczne pisemne uprzedzenie pracodawcy

  Za pracę w komisjach wyborczych ich członkom należą się dni wolne a także diety. Sprawdźmy ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet obowiązują w wyborach w 2023 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

  Agitacja wyborcza

  Agitację wyborczą mogą prowadzić komitety wyborcze i wyborcy. Nie zawsze jest ona jednak dozwolona. Jak przepisy regulują prowadzenie agitacji wyborczej? 

  Sondaż wyborczy po Marszu Miliona Serc. PiS traci szanse na rządzenie! Tylko 5 ugrupowań w Sejmie

  Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "DGP"  2 października - a więc już po Marszu Miliona Serc. Wynika z niego, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą zbudować w nowym Sejmie koalicję, która będzie dysponowała 243 głosami. Sondaż ten pokazuje, że nawet ewentualna koalicja z Konfederacją nie da PiS większości, czyli minimum 231 z 460 mandatów.

  REKLAMA

  Cisza wyborcza

  Cisza wyborcza jest pojęciem, które wzbudza wiele wątpliwości. Warto jednak wiedzieć jak została uregulowana w przepisach i kiedy obowiązuje.

  M. Kamiński: w Dubaju zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. [Film z miejsca wypadku]

  Kamiński: w ZEA zatrzymano poszukiwanego Sebastiana M. (krótka)

  Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

  Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

  Wypadek na A1. Obrońca S. Majtczaka złożył wniosek o list żelazny

  Wypadek na A1. Mecenas Bartosz Tiutiunik, adwokat Sebastiana Majtczaka podejrzanego o spowodowanie wypadku na autostradzie, w którym zginęła 3-osobowa rodzina złożył wniosek o list żelazny dla swojego klienta. "Mojemu klientowi nie dano szansy na zajęcie stanowiska procesowego" - powiedział.

  REKLAMA

  Zwolnienie z podatku emerytur do 5 tys. zł brutto - obietnica wyborcza

  Po wygranych wyborach wprowadzimy zwolnienie od podatku dla wszystkich emerytów, którzy dostają emerytury do 5 tys. zł brutto, wszyscy inni zapłacą mniejszy podatek - zapowiedziała w opublikowanym w środę spocie wyborczym Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodnicząca PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

  Intercyza. 42 proc. młodych małżonków decyduje się na rozdzielność majątkową

  Na rozdzielność majątkową decyduje się 42 proc. małżonków pomiędzy 18. a 29. rokiem życia – wynika z raportu „Związek a finanse”. Natomiast wśród seniorów powyżej 60. roku rozdzielność dóbr nabytych w trakcie trwania związku ma 4–5 proc. respondentów.

  REKLAMA