Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zginęli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

Adam Janus

REKLAMA

REKLAMA

W katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu zginął Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz czterech dowódców sił zbrojnych.

Oprócz Szefa Sztabu Generalnego zginęli dowódca operacyjny Sił Zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski; Dowódca Sił Powietrznych generał boni pil. Andrzej Błasiak; Dowódca Wojsk Lądowych generał dyw. Tadeusz Buk; Dowódca Wojsk Specjalnych generał dyw. Włodzimierz Potasiński; Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta; Dowódca Garnizonu Warszawa generał bryg. Kazimierz Gilarski. 

REKLAMA

Zobacz też: Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

Kto wybierze ich następców?

Nowych dowódców wybierze Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który do czasu wyboru następcy Lecha Kaczyńskiego pełni obowiązki prezydenta. Do tego czasu zastępcy tragicznie zmarłych dowódców przejmą obowiązki swoich dotychczasowych zwierzchników.

Kiedy poznamy nazwiska następców tragicznie zmarłych wojskowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest znana data, kiedy poznamy następców tragicznie zmarłych wojskowych. Zdaniem ekspertów należy się tego spodziewać po pogrzebie głowy państwa, ale jeszcze przed wyborami prezydenckimi. W ich opinii dużą szansę na zajęcie tych stanowisk mają ich dotychczasowi zastępcy.

Podczas spotkania Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha z Marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim uzgodniono, że zastępcy nie będą podejmować istotnych decyzji kadrowych.

Czy procedury bezpieczeństwa zostały zachowane?

REKLAMA

23 stycznia 2008 r. w Mirosławcu, lecący z Konferencji Bezpieczeństwa Lotów samolot CASA C-295 rozbił się. Na jego pokładzie było 20 najważniejszych przedstawicieli Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Wszyscy zginęli. Po tej tragedii zmieniono procedury. Zmarły tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem gen. Franciszek Gągor wprowadził ograniczenia co do podróżowania poszczególnych dowódców i ich zastępców. Na pokładzie jednego samolotu nie mieli prawa znaleźć się dowódcy i ich zastępcy. Ponadto jeżeli na pokładzie jednego samolotu znalazłoby się więcej niż 10 osób z kierownictwa armii, to taki lot mógłby się odbyć tylko za aprobatą szefa Sztabu Generalnego.

Obowiązujące procedury bezpieczeństwa nie zostały więc złamane, jednak można mieć wiele wątpliwości, czy nie należy ich jeszcze bardziej zaostrzyć, tak aby dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych nie mogli podróżować razem.

Zobacz też: Konstytucja 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Greedflation

    Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

    Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

    Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

    Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

    Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

    Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

    REKLAMA

    Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

    W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

    Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

    Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

    Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

    Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

    Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

    REKLAMA

    Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

    Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

    Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

    Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

    REKLAMA