REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zginęli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

Adam Janus

REKLAMA

REKLAMA

W katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu zginął Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz czterech dowódców sił zbrojnych.

Oprócz Szefa Sztabu Generalnego zginęli dowódca operacyjny Sił Zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski; Dowódca Sił Powietrznych generał boni pil. Andrzej Błasiak; Dowódca Wojsk Lądowych generał dyw. Tadeusz Buk; Dowódca Wojsk Specjalnych generał dyw. Włodzimierz Potasiński; Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta; Dowódca Garnizonu Warszawa generał bryg. Kazimierz Gilarski. 

REKLAMA

Zobacz też: Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

Kto wybierze ich następców?

Nowych dowódców wybierze Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który do czasu wyboru następcy Lecha Kaczyńskiego pełni obowiązki prezydenta. Do tego czasu zastępcy tragicznie zmarłych dowódców przejmą obowiązki swoich dotychczasowych zwierzchników.

Kiedy poznamy nazwiska następców tragicznie zmarłych wojskowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest znana data, kiedy poznamy następców tragicznie zmarłych wojskowych. Zdaniem ekspertów należy się tego spodziewać po pogrzebie głowy państwa, ale jeszcze przed wyborami prezydenckimi. W ich opinii dużą szansę na zajęcie tych stanowisk mają ich dotychczasowi zastępcy.

Podczas spotkania Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha z Marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim uzgodniono, że zastępcy nie będą podejmować istotnych decyzji kadrowych.

Czy procedury bezpieczeństwa zostały zachowane?

REKLAMA

23 stycznia 2008 r. w Mirosławcu, lecący z Konferencji Bezpieczeństwa Lotów samolot CASA C-295 rozbił się. Na jego pokładzie było 20 najważniejszych przedstawicieli Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Wszyscy zginęli. Po tej tragedii zmieniono procedury. Zmarły tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem gen. Franciszek Gągor wprowadził ograniczenia co do podróżowania poszczególnych dowódców i ich zastępców. Na pokładzie jednego samolotu nie mieli prawa znaleźć się dowódcy i ich zastępcy. Ponadto jeżeli na pokładzie jednego samolotu znalazłoby się więcej niż 10 osób z kierownictwa armii, to taki lot mógłby się odbyć tylko za aprobatą szefa Sztabu Generalnego.

Obowiązujące procedury bezpieczeństwa nie zostały więc złamane, jednak można mieć wiele wątpliwości, czy nie należy ich jeszcze bardziej zaostrzyć, tak aby dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych nie mogli podróżować razem.

Zobacz też: Konstytucja 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA