REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zginęli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Janus

REKLAMA

REKLAMA

W katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu zginął Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz czterech dowódców sił zbrojnych.

Oprócz Szefa Sztabu Generalnego zginęli dowódca operacyjny Sił Zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski; Dowódca Sił Powietrznych generał boni pil. Andrzej Błasiak; Dowódca Wojsk Lądowych generał dyw. Tadeusz Buk; Dowódca Wojsk Specjalnych generał dyw. Włodzimierz Potasiński; Dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta; Dowódca Garnizonu Warszawa generał bryg. Kazimierz Gilarski. 

REKLAMA

Zobacz też: Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

Kto wybierze ich następców?

Nowych dowódców wybierze Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który do czasu wyboru następcy Lecha Kaczyńskiego pełni obowiązki prezydenta. Do tego czasu zastępcy tragicznie zmarłych dowódców przejmą obowiązki swoich dotychczasowych zwierzchników.

Kiedy poznamy nazwiska następców tragicznie zmarłych wojskowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest znana data, kiedy poznamy następców tragicznie zmarłych wojskowych. Zdaniem ekspertów należy się tego spodziewać po pogrzebie głowy państwa, ale jeszcze przed wyborami prezydenckimi. W ich opinii dużą szansę na zajęcie tych stanowisk mają ich dotychczasowi zastępcy.

Podczas spotkania Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha z Marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim uzgodniono, że zastępcy nie będą podejmować istotnych decyzji kadrowych.

Czy procedury bezpieczeństwa zostały zachowane?

REKLAMA

23 stycznia 2008 r. w Mirosławcu, lecący z Konferencji Bezpieczeństwa Lotów samolot CASA C-295 rozbił się. Na jego pokładzie było 20 najważniejszych przedstawicieli Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Wszyscy zginęli. Po tej tragedii zmieniono procedury. Zmarły tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem gen. Franciszek Gągor wprowadził ograniczenia co do podróżowania poszczególnych dowódców i ich zastępców. Na pokładzie jednego samolotu nie mieli prawa znaleźć się dowódcy i ich zastępcy. Ponadto jeżeli na pokładzie jednego samolotu znalazłoby się więcej niż 10 osób z kierownictwa armii, to taki lot mógłby się odbyć tylko za aprobatą szefa Sztabu Generalnego.

Obowiązujące procedury bezpieczeństwa nie zostały więc złamane, jednak można mieć wiele wątpliwości, czy nie należy ich jeszcze bardziej zaostrzyć, tak aby dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych nie mogli podróżować razem.

Zobacz też: Konstytucja 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA