REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy potrzebna intercyza?

Katarzyna Goździkowska
Intercyza pozwala zachować majątek przedślubny.
Intercyza pozwala zachować majątek przedślubny.

REKLAMA

REKLAMA

Intercyza jest potrzebna tym małżonkom, którym zależy na zachowaniu majątków, których dorobili się już po zawarciu małżeństwa. Wszystko to, co małżonkowie posiadali przez wstąpieniem w związek małżeński zawsze wchodzi do ich majątku odrębnego i spisywanie intercyzy nie jest konieczne.

Intercyza a majątek nabyty przed ślubem

To co małżonek posiadał przed wstąpieniem w związek małżeński nie staje się po ślubie przedmiotem współwłasności. Nie trzeba wiec podpisywać intercyzy, by zachować swój przedmałżeński dorobek. Z mocy prawa pozostaje on częścią majątku odrębnego małżonka.

REKLAMA

Natomiast dochody, które przynoszą składniki majątku odrębnego np. przedsiębiorstwo, wynajęte mieszkanie stanowią część majątku wspólnego.

Intercyza a darowizna

Często intercyzę podpisują małżonkowie, którzy otrzymują darowiznę np. od swoich rodziców. Warto zaznaczyć, że nie jest to niezbędne – z mocy prawa przedmioty darowizny wchodzą do majątku odrębnego obdarowanego i zarówno w trakcie małżeństwa jak i w razie jego ustania, zięć lub synowa nie mają żadnych roszczeń do tych przedmiotów.

Intercyza potrzebna gdy…

REKLAMA

Małżonek posiada majątek wypracowany przed ślubem, z tego majątku utrzymuje rodziców i dzieci z poprzedniego małżeństwa. Nie chce, aby prawo do dochodów z nim związane przypadało też żonie. W razie podpisania intercyzy, dochody z majątku nie wchodzą do majątku wspólnego. Żona nie ma tez żadnych praw do zarządzania takim przedsiębiorstwem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżonkowie od pewnego czasu nie prowadzą wspólnego pożycia. W skład ich majątku wspólnego, wchodzą m.in - przedsiębiorstwo, zarządzane przez męża i zakład fryzjerski, nad którym pieczę sprawuje małżonka. Małżonkowie nie chcą rozwodu, dążą tylko do większej samodzielności majątkowej. Podpisanie intercyzy umożliwia każdemu z nich swobodne zarządzanie swoją firmą.

Kwestia zarządu majątkiem jest często newralgiczna dla decyzji o rozdzielności majątkowej. Gdy oboje małżonkowie są samodzielni finansowo, sytuacja, w której ich majątki pozostają w majątku wspólnym jest często niekorzystna.

Co do zasady "przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie". Jednak najważniejsze czynności, takie jak - zbycie, nabycie nieruchomości, oddanie jej w najem, wydzierżawienie przedsiębiorstwa wymagają dla swej skuteczności zgody małżonka.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Intercyza a kredyt małżonka

Problem zobowiązań zaciąganych przez małżonków nie jest tak doniosły jakby się mogło wydawać.

Prawo stanowi, że za dług małżonek odpowiada swoim majątkiem odrębnym. Gdy małżonek wyraził pisemną zgodę na zaciągnięcie zobowiązania, za dług małżonkowie odpowiadają majątkiem wspólnym.

Zgoda nie jest natomiast potrzebna, gdy drugi małżonek zaciąga zobowiązania w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Małżonek odpowiada za takie zobowiązania także swym majątkiem osobistym i oczywiście składnikami majątku wspólnego.

Kiedy intercyza nie działa?

Warto pamiętać, że intercyza działa na przyszłość.

REKLAMA

Mąż zaciągnął kredyt w banku, po uzyskaniu uprzedniej zgody małżonki. Po roku okazało się, że małżonek nie jest w stanie spłacać na bieżąco rat kredytu. Żona chce wycofać się z poprzedniej decyzji i ustanowić rozdzielność majątkową, by nie dopuścić do egzekucji wierzytelności ze składników majątku wspólnego.

W powyższej sytuacji żona nie może uchronić majątku wspólnego przed egzekucją. W momencie zaciągnięcia zobowiązania małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej i ten moment jest miarodajny dla oceny zakresu ich odpowiedzialności. 

O intercyzie należy informować kontrahenta

Intercyza nie ma wywiera skutku wobec wierzyciela, który nie został o niej poinformowany. W takiej sytuacji, małżonkowie odpowiadają tak, jakby pozostawali w ustroju wspólności ustawowej.

Ciężar udowodnienia, że intercyza obowiązywała w dniu zaciągnięcia zobowiązania spoczywa na małżonku.

Łatwiej jest, gdy dług dotyczy nieruchomości. Wówczas wierzyciel nie może zasłaniać się nieznajomością wpisu w księgach wieczystych, z którego wynika jej przynależność do majątku osobistego.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA