reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Weksel wystawiony przez małżonka

Weksel wystawiony przez małżonka

Małżonek może w każdym wypadku zaciągnąć zobowiązanie wekslowe – dla skuteczności zobowiązania nie potrzeba zgody drugiego małżonka. Odpowiada wtedy tylko własnym majątkiem i niektórymi składnikami majątku wspólnego. Majątek jego drugiej połowy jest chroniony. Chyba że współmałżonek wyrazi zgodę na zaciągniecie zobowiązania lub poręczy...

Gdy weksel wystawią oboje małżonkowie

Odpowiedzialność małżonków, którzy podpisali się pod wekslem jest solidarna. Jako wystawcy odpowiadają nie tylko majątkiem wspólnym, ale także majątkami osobistymi. Każdy z nich jest w takim wypadku dłużnikiem. Wierzyciel może skierować egzekucję do majątku każdego z nich wedle swego wyboru.

Gdy weksel wystawi tylko jeden małżonek

Mąż zaciągnął kredyt na zakup mieszkania przeznaczonego dla rodziny. Jego żona nie podpisała zgody na taki kredyt. Bank, dla zabezpieczenia pożyczki zażądał by mąż-kredytobiorca podpisał weksel in blanco. Mąż nie wywiązał się ze spłaty kredytu. Czy żona może się obawiać, że komornik będzie poszukiwał spłaty ze składników jej majątku?

W świetle prawa dłużnik odpowiada za każdy dług, także wekslowy własnym majątkiem, chyba że:

  • małżonek wyrazi zgodę na zaciągnięcie zobowiązania, wówczas małżonkowie odpowiadają wspólnym majątkiem,
  • mimo braku zgody na dokonanie czynności prawnej przez drugiego, małżonek odpowiada majątkiem osobistym za tzw. zobowiązania zaciągnięte w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny.

Są to wydatki na żywność, odzież, drobne przedmioty urządzenia domowego, opłaty za prąd, gaz, telefon.

Cel zobowiązania nie ma jednak znaczenia w przypadku zobowiązań wekslowych. Zobowiązanie wekslowe jest abstrakcyjne, tzn. że jego ważność nie zależy od skuteczności czynności, którą zabezpiecza.

W związku z tym, wierzyciel wekslowy , aby prowadzić egzekucję z majątku wspólnego, będzie musiał uzyskać zgodę jednego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania wekslowego przez drugiego małżonka - dłużnika.

Gdy takiej zgody nie uzyska, będzie mógł zaspokoić się z:

  • majątku osobistego dłużnika,
  • jego wynagrodzenia za pracę,
  • dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw własności przemysłowej
  • jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Jak wyrazić zgodę na wekslu ?

Małżonek, który chce wspomóc drugiego w spłacie zobowiązania powinien wyrazić zgodę na wekslu. W tym celu powinien umieścić na drugiej stronie blankietu wekslowego zwrot „zgadzam się na wystawienie weksla” albo „wyrażam zgodę na wystawienie weksla” i opatrzyć go podpisem i datą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla skuteczności zobowiąznia wekslowego nie jest potrzebna zgoda drugiego współmałżonka.
Dla skuteczności zobowiąznia wekslowego nie jest potrzebna zgoda drugiego współmałżonka.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama