| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Ubezwłasnowolnienie częściowe

Ubezwłasnowolnienie częściowe

Osoby ubezwłasnowolnione częściowo orzeczeniem sądowym mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Kiedy osoba pełnoletnia może zostać ubezwłasnowolniona częściowo?


Przedmioty majątkowe do swobodnego użytku


Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego.

Zobacz: Wypłaty z funduszu alimentacyjnego-zmiana prawa


Podstawy częściowego ubezwłasnowolnienia

Ubezwłasnowolnienie częściowe według prawa ustanawia się gdy stan osoby która cierpi na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym w szczególności pijaństwo lub narkomanię, nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego.

Osobie takiej potrzebna jest stała pomoc do prowadzenia swoich spraw. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, ubezwłasnowolnienie częściowe uzasadniać może również hulaszczy tryb życia i trwonienie majątku jeżeli w ten sposób przejawia się zaburzenie psychiczne.

Zobacz: Separacja małżonków

Doradca tymczasowy

Dla osoby, co do której zostaje wszczęte postępowanie o ubezwłasnowolnienie ustanawia się doradcę tymczasowego, która to instytucja jest bliska instytucji kuratora. Osoba, dla której ustanowiono takiego doradcę, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, tak samo jak osoba ubezwłasnowolniona częściowo.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »