Adam Szłapka rzecznikiem rządu. Premier Tusk już zdecydował

REKLAMA
REKLAMA
Adam Szłapka, dotychczasowy minister ds. Unii Europejskiej, będzie rzecznikiem rządu - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał rozpocznie on tę pracę dzień po zakończeniu polskiej prezydencji w Radzie UE, a więc na początku lipca.
- Adam Szłapka rzecznikiem rządu Tuska
- Nowy rzecznik rządu: priorytetem skuteczna komunikacja i walka z dezinformacją
- Kariera polityczna Adama Szłapki
- Nowe otwarcie rządu w lipcu
- Rekonstrukcja rządu coraz bliżej
- Rozpad Trzeciej Drogi
Adam Szłapka obejmie stanowisko rzecznika rządu Donalda Tuska z dniem 1 lipca, tuż po zakończeniu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Premier ogłosił decyzję podczas wspólnej konferencji prasowej, podkreślając, że Szłapka przejmie odpowiedzialność za komunikację i informację rządu. Nowy rzecznik zapowiada walkę z dezinformacją oraz intensyfikację działań informacyjnych, by skutecznie przekazywać sukcesy rządu obywatelom. Jego celem będzie także rozbudowa zespołu komunikacyjnego we wszystkich resortach. Nominacja Szłapki wpisuje się w zapowiadane przez premiera "nowe otwarcie" rządu w lipcu.
REKLAMA
Adam Szłapka rzecznikiem rządu Tuska
REKLAMA
"Jesteśmy dzisiaj tutaj razem z panem ministrem Adamem Szłapką ze względu na decyzję o przyjęciu na siebie odpowiedzialności przez pana ministra Szłapkę za komunikację, informację, a więc mówiąc najkrócej po polsku - przedstawiam państwu rzecznika rządu" - powiedział premier.
Przypomniał, że do końca czerwca tego roku trwa polska prezydencja w Radzie UE, a więc przyszły rzecznik rządu będzie musiał jeszcze dokończyć obowiązki związane z jego funkcją ministerialną. Premier Donald Tusk poinformował, że Szłapka zostanie rzecznikiem rządu w dniu, w którym zakończy się prezydencja, a więc 1 lipca tego roku.
Nowy rzecznik rządu: priorytetem skuteczna komunikacja i walka z dezinformacją
Potrzebujemy dobrej komunikacji; musimy informować o sukcesach rządu i walczyć z dezinformacją - podkreślił minister ds. UE Adam Szłapka. "Sądząc po tych emocjach, faktycznie jest potrzeba przede wszystkim dobrej komunikacji i (...) przede wszystkim informowania o sukcesach rządu, których jest bardzo dużo" - powiedział Szłapka.
REKLAMA
W ocenie nowego rzecznika rządu, kolejnym jego ważnym zadaniem będzie walka z dezinformacją. Jak powiedział, każdego dnia wśród informacyjnego chaosu pojawia się dużo kłamstw. "Część z nich jest intencjonalna, część z nich jest po prostu bałaganem. Naszym zadaniem - całej postawionej od podstaw komunikacji rządu - będzie to, żeby z tą dezinformacją walczyć" - oświadczył.
Szłapka zapewnił, że będzie dostępny dla mediów "każdego dnia przez 24 godziny". Podkreślił też, że podstawowym celem strategii komunikacyjnej rządu będzie dotarcie do obywateli. "Będziemy szukać wszystkich nowych form, będziemy stawiać i rozbudowywać na nowo kwestie mediów społecznościowych, wszystkich możliwych kanałów, spotykać się bezpośrednio też z zainteresowanymi" - dodał.
Powiedział, że w pierwszej kolejności będzie odpowiedzialny za budowę zespołu komunikacyjnego i zaangażowanie ministrów w prace nad strategią. "Moim zadaniem jest to, żeby zbudować ekipę w całym rządzie, we wszystkich ministerstwach, która będzie gotowa do tego, żeby wziąć tę odpowiedzialność za lepszą komunikację" - powiedział Szłapka.
Kariera polityczna Adama Szłapki
Adam Szłapka urodził się 6 grudnia 1984 r. w Kościanie. Polski polityk, samorządowiec i politolog. Absolwent politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Studium Polityki Zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
W latach 2006-2010 pełnił funkcję radnego i wiceprzewodniczącego rady miejskiej w Kościanie. W 2007 roku był wolontariuszem w Kijowie w ramach programu Youth in Action, gdzie zajmował się promocją idei Integracji Europejskiej. Pełnił funkcję sekretarza generalnego stowarzyszenia Młode Centrum, później Stowarzyszenia Projekt: Polska. Współtworzył Fundację Projekt: Polska, gdzie był dyrektorem i odpowiadał m.in. za organizację projektów: „Razem 89” – projekt obywatelskich obchodów 4 czerwca 1989 r. i „Pokolenie Solidarności” – inicjatywy angażującej młodych w 30. rocznicę powołania Solidarności. W latach 2011-2015 pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta RP. W 2015 r. objął stanowisko sekretarza generalnego Nowoczesnej, a także uzyskał mandat posła na Sejm RP. Od 2019 r. jest przewodniczącym Nowoczesnej. W 2023 r. po raz trzeci uzyskał mandat poselski. 13 grudnia 2023 r. został powołany na urząd Ministra do spraw Unii Europejskiej.
Nowe otwarcie rządu w lipcu
Podczas exposé w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział "nowe otwarcie", które ma nastąpić w lipcu wraz z planowaną rekonstrukcją rządu. Jak podkreślił, zmiany obejmą nie tylko struktury, ale również personalia – w nowym składzie Rady Ministrów mają się pojawić nowe twarze. Rekonstrukcja ma być elementem wzmocnienia rządu po zakończeniu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Rekonstrukcja rządu coraz bliżej
Premier Donald Tusk poinformował, że rozpoczął rozmowy z liderami partii koalicyjnych na temat zapowiadanej rekonstrukcji rządu, która ma nastąpić w lipcu. Jak zaznaczył, spotkał się już z przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego i – jak podkreślił – obie strony mają „bardzo podobne punkty widzenia” dotyczące nowego kształtu rządu oraz jego priorytetów. Tusk zapewnił, że zmiany personalne i strukturalne w Radzie Ministrów zostaną zakomunikowane dopiero po ich pełnym uzgodnieniu.
Premier poinformował również, że nad rekonstrukcją pracuje z pomocą zespołu ekspertów i polityków, aby stworzyć rząd jeszcze lepiej odpowiadający na wyzwania stojące przed państwem. Zapowiedział także, że jeszcze w tym tygodniu ogłosi nazwisko nowego rzecznika prasowego rządu, co jest częścią szerszych zmian zapowiadanych w exposé. Do tej pory doszło do dwóch korekt w składzie rządu – Marcin Bosacki został mianowany wiceministrem spraw zagranicznych, a Michał Kołodziejczak zrezygnował z funkcji wiceministra rolnictwa.
Rozpad Trzeciej Drogi
Równolegle na scenie politycznej dochodzi do istotnych przesunięć. We wtorek PSL zapowiedziało, że w kolejnych wyborach wystartuje samodzielnie, opuszczając koalicję Trzecia Droga, którą współtworzyło z Polską 2050. Decyzję tę marszałek Sejmu i lider Polski 2050 uznał za faktyczne zakończenie projektu koalicyjnego. To może mieć wpływ na stabilność i dalsze relacje wewnątrz koalicji rządzącej, szczególnie w kontekście nadchodzącej rekonstrukcji gabinetu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA