REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obwieszczenie MRPiPS: oprócz 800 plus te rodziny dostają 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł. Daje to na dziecko nawet 2623 zł miesięcznie. Kiedy, jak wnioskować i dla kogo?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz Rzecznik Akademicki ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji. Specjalizuje się w prawie pracy, zabezpieczeniu społecznym oraz administracyjnoprawnych aspektach związanych z pracą i pomocą socjalną.
dziecko
Obwieszczenie MRPiPS: oprócz 800 plus te rodziny dostają 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł. Daje to na dziecko nawet 2623 zł miesięcznie. Kiedy, jak wnioskować i dla kogo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje pewna grupa rodzin, które otrzymują znacznie większe wsparcie finansowe na dziecko niż tylko 800 plus czy 300 plus. Zwykle rodziny te dostają 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł. (sic!). To są naprawdę wysokie kwoty, bo przykładowo przy 3. dzieci daje to już ponad 4000 zł, do tego jeszcze 800 plus na każde dziecko. Co więcej, rodziny i tym samym dzieci otrzymują często jeszcze inną, zindywidualizowaną pomoc finansową czy rzeczową np. od starosty. Osoby otrzymujące świadczenie mówią wprost: nam się to należy. Kiedy, jak wnioskować i dla kogo?

rozwiń >

Warto przytoczyć słowa preambuły do poniżej omawianej ustawy, ponieważ te słowa najlepiej oddają omawianą instytucję i sens jej regulacji:

REKLAMA

REKLAMA

"Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miłości i zrozumienia, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących im praw i wolności, dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci, w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami (...)".

Na czym polega bycie rodziną zastępczą?

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:

1) rodzina zastępcza:

REKLAMA

  • spokrewniona,
  • niezawodowa,
  • zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna;

2) rodzinny dom dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzina zastępcza oraz rodzinny dom dziecka zapewniają dziecku całodobową opiekę i wychowanie, w szczególności:

  1. traktują dziecko w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobowej;
  2. zapewniają dostęp do przysługujących świadczeń zdrowotnych;
  3. zapewniają kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych;
  4. zapewniają rozwój uzdolnień i zainteresowań;
  5. zaspokajają jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne oraz religijne;
  6. zapewniają ochronę przed arbitralną lub bezprawną ingerencją w życie prywatne dziecka;
  7. umożliwiają kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd

Oni dostają 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł

Osoby otrzymujące świadczenie mówią wprost: nam się to należy, a tak naprawdę kwoty te nie są wcale proporcjonalne do wydatków jakie się ponosi.

Oni dostają 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł - do tego jeszcze 800 plus na każde dziecko. Na jakiej podstawie prawnej?

Podstawą prawną do otrzymywania 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł jest m.in. ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 49, dalej jako: ustawa) określa jakie są formy wsparcia przysługujące rodzinom zastępczym.

Jakie dokumenty należy złożyć aby otrzymać świadczenia: 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł.?

Aby otrzymać świadczenia: 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł należy złożyć:

  • wniosek o przyznanie pomocy (do pobrania na dole strony);
  • odpis zupełny aktu urodzenia dziecka;
  • postanowienie sądu o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej;
  • dokument potwierdzający miejsce zameldowania dziecka przed umieszczeniem w pieczy zastępczej
  • orzeczenie o niepełnosprawności dziecka (jeśli posiada);
  • informacja o numerze rachunku bankowego, na który ma być przekazywane świadczenie.

Jakie wsparcie finansowe przysługuje rodzinom zastępczym?

Warto wiedzieć, że rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka starosta może przyznać dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka; świadczenie na pokrycie: a) niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka - jednorazowo, b) kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki - jednorazowo lub okresowo.

Rodzina zastępcza niezawodowa i zawodowa może otrzymywać środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinę zastępczą niezawodową albo zawodową na czynsz, opłaty z tytułu najmu, opłaty za energię elektryczną i cieplną, opał, wodę, gaz, odbiór nieczystości stałych i płynnych, dźwig osobowy, antenę zbiorczą, abonament telewizyjny i radiowy, usługi telekomunikacyjne oraz związanym z kosztami eksploatacji, obliczonym przez podzielenie łącznej kwoty tych kosztów przez liczbę osób zamieszkujących w tym lokalu lub domu jednorodzinnym i pomnożenie przez liczbę dzieci, osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, oraz osób opuszczających rodzinną pieczę zastępczą jako niepełnoletnie, umieszczonych w rodzinie zastępczej wraz z osobami tworzącymi tę rodzinę zastępczą.

Jaka pomoc finansowa dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka?

Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka:

  • 1002 zł miesięcznie - w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej;
  • 1517 zł miesięcznie - w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

Dodatek w kwocie 306 zł na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania:

  • dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

800 plus dodatkowo oprócz: 1517 zł (czy 1002 zł) miesięcznie na dziecko + dodatek 306 zł

Wnioski o przyznanie dodatku wychowawczego (800 zł miesięcznie - tzw. „800+”) należy w takiej sytuacji rodziny zastępczej składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych a nie w MOPS. To świadczenie ma inny charakter i jest przyznawane osobno. Jedno nie wyklucza bowiem drugiego.

OBWIESZCZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 24 marca 2024 r. w sprawie wysokości kwot świadczeń przysługujących rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka, wysokości pomocy dla osoby usamodzielnianej oraz wysokości kwot określonych w umowach

Na podstawie art. 86 ust. 3 w związku z art. 153 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177), zwanej dalej "ustawą", ogłasza się, że od dnia 1 czerwca 2024 r. wysokość kwoty: o której mowa w:

  1. art. 80 ust. 1 pkt 1 ustawy - wynosi nie mniej niż 1002 zł,
  2. art. 80 ust. 1 pkt 2 ustawy - wynosi nie mniej niż 1517 zł,
  3. art. 81 ust. 1 ustawy - wynosi nie mniej niż 306 zł,
  4. art. 81 ust. 2 ustawy - wynosi nie mniej niż 306 zł,
  5. art. 146 ust. 2 ustawy - wynosi nie mniej niż 759 zł,
  6. art. 149 ust. 1 pkt 1 ustawy - wynosi nie mniej niż 4998 zł,
  7. art. 149 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy - wynosi nie mniej niż 9991 zł,
  8. art. 149 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy - wynosi nie mniej niż 4998 zł,
  9. art. 149 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy - wynosi nie mniej niż 2500 zł,
  10. art. 150 ust. 1 ustawy -wynosi nie mniej niż 2272 zł, a w przypadku osoby legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności wynosi nie mniej niż 4542 zł.

Wysokość świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej tworzonej przez osobę spokrewnioną i osobę niespokrewnioną z dzieckiem - Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dość interesującą ale i złożoną Decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, OwSS 2023/2/8-15 - decyzja z dnia 28 marca 2023 r., która odnosi się do charakteru omawianej instytucji (SKO 4314/5/23) Wysokość świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej tworzonej przez osobę spokrewnioną i osobę niespokrewnioną z dzieckiem - Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu

  • Rodzina zastępcza tworzona przez małżonków, z których jeden jest spokrewniony z dzieckiem (jest dla niego wstępnym lub rodzeństwem), zaś drugi spokrewniony nie jest, nie mieści się ani w literalnie odczytywanej definicji rodziny zastępczej spokrewnionej, ani w literalnie odczytywanej definicji rodzin zastępczych zawodowej i niezawodowej. Rzecz bowiem w tym, że zgodnie z treścią tych definicji to rodzina zastępcza ma być spokrewniona albo niespokrewniona z dzieckiem (verba legis małżonkowie mają być albo nie być wstępnymi lub rodzeństwem dziecka), a nie członek tej rodziny. Okoliczność istnienia określonego stopnia pokrewieństwa pomiędzy jednym z małżonków a dzieckiem nie może zatem stanowić przesłanki przesądzającej o statusie rodziny zastępczej w rozumieniu art. 41 u.w.r.
  • Do rodziny zastępczej tworzonej przez brata i bratową nie można odnosić tych argumentów (a przynajmniej nie wszystkich z nich), które pozwoliły ustawodawcy na ustanowienie niższego progu gwarantowanej wysokości świadczenia dla rodzin zastępczych spokrewnionych, a więc takich, których wszyscy członkowie objęci są art. 128 k.r.o.
  • Kwalifikacja rodziny zastępczej, w której jeden z małżonków jest wstępnym lub rodzeństwem dziecka, a drugi nie jest z dzieckiem spokrewniony, nie mieści się w granicach dyskrecjonalności organu. Organ nie może dokonywać modyfikacji definicji ustawowej, a zwłaszcza nieakceptowalna byłaby sytuacja, w której poszczególne organy prowadzące postępowania w sprawie przyznania świadczeń ustalały własną linię orzeczniczą w tym zakresie.
  • Ustawodawca przyjął, iż kwota świadczenia na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej spokrewnionej może być niższa, ponieważ w art. 128 k.r.o. ustalono, że obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Tym samym wstępni i rodzeństwo, którzy mają takie możliwości finansowe, powinni z własnych środków uzupełnić różnicę pomiędzy wysokością minimalnego świadczenia dla rodziny zastępczej zawodowej i rodziny zastępczej niezawodowej, a wysokością świadczenia otrzymanego na mocy art. 80 ust. 1 pkt 1 u.w.r.
  • Przepis art. 80 ust. 1 u.w.r. przewiduje, że ustalone w ustawie kwoty (po waloryzacji) stanowią minimalną wysokość świadczenia. Oznacza to, że zarówno rodzina zastępcza (spokrewniona, zawodowa, niezawodowa, jak i każda inna) mogą otrzymywać świadczenie w wysokości wyższej. Jednocześnie ustawa nie wskazuje przesłanek, którymi powinien kierować się organ przyznający świadczenie przy ustalaniu jego ostatecznej wysokości. Oznacza to, że organ przyznający świadczenie powinien ustalić jego wysokość, działając w granicach uznania administracyjnego.
  • Definicje ustawowe pozwalają na rozstrzygnięcie, czy rodzina zastępcza jest spokrewniona, czy niespokrewniona (zawodowa albo niezawodowa) jedynie wtedy, gdy rodziną zastępczą jest osoba niepozostająca w związku małżeńskim (w zależności od tego, czy jest ona wstępnym lub rodzeństwem dziecka), a także gdy rodzinę zastępczą tworzą małżonkowie, z których żaden nie jest wstępnym ani rodzeństwem dziecka albo oboje małżonkowie są wstępnymi. Natomiast w przypadku gdy rodziną zastępczą jest brat i batowa albo siostra i szwagier, a także dziadek i jego żona niebędąca babcią albo babcia i jej mąż niebędący dziadkiem, to taka rodzina zastępcza nie mieści się w definicji rodziny spokrewnionej ani rodziny zawodowej i niezawodowej.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Dlaczego banki nie rozliczą sankcji kredytu darmowego dobrowolnie. Arytmetyka, która przesądza o strategii

Pełne, dobrowolne rozliczenie sankcji kredytu darmowego oznaczałoby dla sektora bankowego rachunek liczony w co najmniej dziesiątkach miliardów złotych - i objęłoby także portfel niskokwotowy, którego dziś praktycznie nikt nie dochodzi. Dlatego ekonomicznie racjonalną strategią pozostaje spór o każdą umowę, a jedynym realnym punktem dojścia są ugody obejmujące część roszczeń - najpewniej z kosztem rozłożonym w czasie, tak jak w przypadku kredytów walutowych.

Rynek roszczeń SKD (sankcja kredytu darmowego) zbudowały same banki

Sankcja kredytu darmowego (SKD) nie jest wypadkiem przy pracy. To czwarty rozdział tej samej historii: sektor przez dekadę wybierał spór zamiast rozliczenia, państwo - beneficjent tego sektora - nie miało interesu, by cokolwiek uporządkować ustawą, a w powstałą lukę weszła infrastruktura procesowa, której dziś nikt już nie kontroluje.

Miała pomóc złapać oszusta, a sama została oszukana na 50 tys. zł

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz poinformowała o tymczasowym areszcie na trzy miesiące dla 21-letniej kobiety podejrzanej o oszukanie mieszkanki Pułtuska metodą na pracownika banku na kwotę 50 tys. zł

Nowy sondaż pokazuje duży zwrot. Tyle punktów ma KO, PiS i Konfederacja

Koalicja Obywatelska wyraźnie wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym sondażu dotyczącym wyborów do Sejmu. Różnica między dwoma największymi ugrupowaniami przekracza 11 punktów procentowych, ale uwagę zwraca przede wszystkim wynik całego bloku prawicowego. Zestawienie pokazuje, że po połączeniu wyników kilku ugrupowań układ sił wygląda zupełnie inaczej niż przy analizowaniu poparcia dla pojedynczych partii.

REKLAMA

Pracodawcy wpłacą od 392,43 zł do 3924,30 zł na jednego pracownika. Kiedy mija termin?

Działalność socjalna jest finansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. ZFŚS tworzy się z corocznego odpisu podstawowego oraz dobrowolnych zwiększeń. Pracodawca przekazuje środki na rachunek bankowy funduszu w określonych przepisami terminach. Czy przekroczenie terminu powoduje konsekwencje dla pracodawcy?

Dyskryminacja ojców w sądach rodzinnych? Ta sprawa wymaga wyjaśnień, problem jest systemowy

Aż blisko połowa Polaków zna sytuację, w której matka utrudniała ojcu kontakty z dzieckiem po rozwodzie - wynika z badania CBOS. RPO wystąpiła do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości o pogłębione badania akt sądowych, które sprawdzą, czy sądy rodzinne rzeczywiście traktują ojców gorzej niż matki. Czy rzeczywistość ojców w 2026 jest nadal taka, jak w głośnym filmie "Tato" z Bogusławem Lindą z 1995 r.?

ZUS podał nowe dane o L4. Zwolnień jest mniej, ale jest jeden wyraźny trend

ZUS przedstawił dane dotyczące zwolnień lekarskich za pierwsze półrocze 2026 roku. Liczba wystawionych zaświadczeń spadła, ale łączna liczba dni absencji zmieniła się tylko nieznacznie. Jednocześnie coraz większy udział w nieobecnościach mają urazy i zatrucia oraz zaburzenia psychiczne.

Potrzeba zmian przepisów prawa łowieckiego – obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Sukcesem zakończyło się zbieranie podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą dotyczącą zmiany przepisów prawa łowieckiego. W ciągu wymaganych przepisami 90 dni udało się zebrać ponad 200 tys. podpisów z niezbędnych co najmniej 100 tys. Co było przyczyną przygotowanych zmian?

REKLAMA

Kto ma prawo do świadczenia wspierającego? Trzeba złożyć dwa wnioski

Kwota świadczenia wspierającego powiązana jest z rentą socjalną. Jego wysokość wynosi od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej. Zainteresowani uzyskaniem prawa do świadczenia wspierającego powinni złożyć dwa wnioski - do WZON i ZUS.

Ponad 300 tys. zł kary od UOKiK za telefony bez zgody konsumentów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 300 tys. zł kary na Centrum Dotacji OZE za telemarketing bez zgody konsumentów - przekazał w czwartek UOKiK. Karę 100 tys. zł otrzymała natomiast osoba zarządzająca tą spółką.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA