reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Wiadomości

Wyrok TSUE dotyczący odmowy wykonania ENA

Aktualizacja: 17.12.2020

TSUE wydał orzeczenie w sprawie odmowy wykonania europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wydanego przez polski sąd. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE odnosi się do pytań prejudycjalnych, z jakimi zwrócił się sąd w Amsterdamie w związku z "pogłębieniem się (...) nieprawidłowości dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości". Jakie jest orzeczenie trybunału? »

TK o wyłączeniu zatarcia skazania

Aktualizacja: 17.12.2020

Przepis dotyczący wyłączenia zatarcia skazania karę bezwzględnego więzienia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15, jest zgodny z konstytucją. "Dobro dziecka jest tą wartością, które determinuje kształt innych rozwiązań instytucjonalnych" - podkreślił, trybunał. »

Narodowy Program Szczepień - jakie zmiany?

Aktualizacja: 15.12.2020

Narodowy Program Szczepień został przyjęty przez Radę Ministrów. Co zawiera dokument? W jakiej kolejności będą szczepieni pacjenci? Czy zmienią się zachęty dla osób zaszczepionych? »

Nowe dokumenty pobytowe dla Brytyjczyków w Polsce

Aktualizacja: 15.12.2020

Nowe dokumenty pobytowe Brytyjczycy mieszkający w Polsce mogą uzyskać w urzędach wojewódzkich. Czy procedury te są obowiązkowe? Jak przebiegają? »

Podróżni mogą składać wnioski o zwrot środków do 31 grudnia

Aktualizacja: 14.12.2020

Wnioski o zwrot środków z tytułu imprez turystycznych niezrealizowanych z powodu pandemii COVID-19 podróżni mogą składać do 31 grudnia 2020 r. Według szacunków specjalistów branży turystycznej, wciąż nie wszyscy podróżni to zrobili. Jak w praktyce wygląda wypłata środków z Turystycznego Funduszu Zwrotów? »

Skarga nadzwyczajna a negowanie dowodów - orzeczenie SN

Aktualizacja: 14.12.2020

Skarga nadzwyczajna nie może służyć negowaniu dowodów. Tak uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego. »

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii od 2021 - uchwalono nowelizację

Aktualizacja: 11.12.2020

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce reguluje nowelizacją, którą uchwalił Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2021 r. Jakie dokumenty będą wydawane obywatelom Wielkiej Brytanii? Jakie uprawnienia uzyska Straż Graniczna? »

Rodzice tej samej płci w obcym akcie urodzenia - pytanie do TSUE

Aktualizacja: 10.12.2020

Pytanie do TSUE, które skierował krakowski sąd administracyjny dotyczy zgodności z regulacjami unijnymi odmowy wpisania do polskich akt obcego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci. "Orzeczenie TSUE ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację wielu dzieci, których prawa są obecnie ograniczane" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. »

Prawomocne umorzenie postępowania wobec łódzkiego drukarza

Aktualizacja: 09.12.2020

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy orzeczenie o umorzeniu postępowania wobec łódzkiego drukarza. Pracownik odmówił druku plakatów LGBT, tłumacząc to swoimi przekonaniami. »

Zakaz lotów do końca 2020 r. - jakie państwa obejmuje?

Aktualizacja: 09.12.2020

Zakaz lotów międzynarodowych do końca 2020 r. obejmuje dziewięć państw. Które państwa zostały wyłączone z zakazu? »

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19?

Aktualizacja: 08.12.2020

Jakie zachęty dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 zapowiada Ministerstwo Zdrowia? Czy szczepionka na COVID-19 będzie darmowa? O szczegółach mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. »

Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ

Aktualizacja: 08.12.2020

Program szczepień przeciwko koronawirusowi wzbudza wiele pytań placówek medycznych. Czy wymóg szczepień pięć dni w tygodniu może dotyczyć także sobót i niedziel? Co z rejestracją przez telefon lub w placówce? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia. »

Rzecznik rządu o możliwych obostrzeniach od 28 grudnia

Aktualizacja: 07.12.2020

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, iż po świętach jest szansa na przejście do czerwonej strefy. Jego zdaniem w kolejnych tygodniach być może w niektórych powiatach będą już obowiązywały strefy żółte. Obowiązujące restrykcje obowiązują do 27 grudnia, a zgodnie ze strategią przedstawioną przez premiera od 28 grudnia Polska miałaby zostać podzielona na strefy z różnymi poziomami obostrzeń. Od czego zależy podział na poszczególne strefy? Kiedy rząd miałby wprowadzić kwarantannę narodową? »

Wzrostowi kradzieży w sklepach sprzyjają pandemia i maseczki

Aktualizacja: 07.12.2020

Według danych Komendy Głównej Policji kradzieżom w klepach sprzyjają pandemia i maseczki. Ponadto personel jest bardziej zajęty reżimem sanitarnym czy zabezpieczeniem towaru. O ile wzrosła liczba kradzieży? W jakich województwach i sklepach jest ich najwięcej? »

Zasiłek pogrzebowy - więcej wypłat, mniej formalności [AUDIO]

Aktualizacja: 04.12.2020

Zasiłek pogrzebowy ze wzrostem liczby wypłat w porównaniu do ubiegłego roku - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie mazowieckim liczba zasiłków wzrosła o 10%. Jednocześnie ZUS ogranicza formalności niezbędne do uzyskania świadczenia. Ile obecnie wynosi zasiłek pogrzebowy? Czy kwota jest uzależniona od kosztów pogrzebu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Łukaszyk

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama