REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niedziele handlowe w 2024 r. W które niedziele sklepy będą otwarte?

28 stycznia 2024 r. przypada pierwsza w tym roku niedziela handlowa. W które jeszcze niedziele zakaz handlu nie będzie obowiązywał i sklepy będą otwarte?

Od 20.000,00 zł do 500.000,00 zł dotacji można dostać w 2024 roku na małe przetwórstwo. Nabór wniosków trwa tylko do 5 lutego 2024 r.

Już tylko do 5 lutego 2024 r. można składać wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem z planu rozwojowego w ramach inwestycji A1.4.1. „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”. W ramach dotacji można dostać do 500.000,00 zł.

Premier zapowiada projekt dotyczący prawa aborcyjnego

"Jesteśmy gotowi do złożenia w najbliższych godzinach do Sejmu projektu o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia" – powiedział w środę Donald Tusk.

Pigułka "dzień po" bez recepty. Projekt zostanie przesłany do Sejmu

Rada Ministrów sfinalizowała prace nad projektem ustawy o pigułce dzień po. Jak uściślił premier, chodzi o jej dostępność bez recepty dla zainteresowanych od 15. roku życia w górę.

REKLAMA

Wybory samorządowe. Kiedy rozpocznie się kampania wyborcza?

Formalnie wybory nie zostały jeszcze zarządzone i nie ruszyła kampania wyborcza - potrzeba do tego wydania rozporządzenia przez szefa rządu. Wcześniej projekt rozporządzenia o zarządzeniu wyborów wraz z kalendarzem wyborczym muszą zostać zaopiniowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Taką opinię PKW przesłała do Kancelarii Premiera.

Nowe limity płacenia gotówką? Czy obejmują transakcje prywatne, jakie limity w 2024 obowiązują przedsiębiorców

Z wprowadzeniem nowych limitów płatności gotówką w obrocie gospodarczym i dla zwykłych konsumentów jest sporo zamieszania. Najpierw ustawa – Polski Ład przewidywała zaostrzenie limitów dla przedsiębiorców i wprowadzenie ich do obrotu detalicznego. Potem znowelizowano termin wejścia w życie, utrzymując nowe limity, by w końcu odwołać zaplanowane zmiany. Jak więc ostatecznie wejdziemy w 2024 r. z zakazami dotyczącymi płacenia gotówką?

Prezydent RP ułaskawił po raz drugi M. Kamińskiego i M. Wąsika. "Jedziemy odebrać naszych mężów" [23 stycznia 2023 r.]

Prezydent RP ułaskawił po raz drugi M. Kamińskiego i M. Wąsika. Tym razem w związku z przepisami kodeksu postępowania karnego. Także w tym przypadku podstawą jest art. 139 Konstytucji RP. Po wystąpieniu prezydenta żony ułaskawionych podziękowały za łaskę i poinformowały, że jadą dziś do więzień po mężów. Decyzja prezydenta nie zakończy sporu o pierwsze prawo łaski - część naszego społeczeństwa będzie uznawała je za ważne, druga część za bez mocy prawnej. 

Waloryzacja emerytur i rent nie tylko w marcu? Ministerstwo o planowanym wsparciu seniorów

Czy będzie druga waloryzacja emerytur i rent? Co z trzynastkami i czternastkami dla seniorów? O pracach ministerstwa poinformowała PAP szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA

Ministra Dziemianowicz-Bąk: Będą zmiany w urlopach macierzyńskich

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała 22 stycznia 2024 r. zmiany w przepisach regulujących urlopy macierzyńskie. Zmiany będą dotyczyć urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków. To jeden z priorytetów resortu - zapewniła szefowa MRPiPS. 15 lutego br. w tej sprawie odbędzie się kolejne spotkanie z przedstawicielami strony społecznej.

Oszustwo „na 800 plus”. ZUS ostrzega: nie klikać w linki, nie otwierać załączników!

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy otrzymali na swój adres email link do wniosku, który pozwoli podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 zł do 800 zł. To oszustwo. ZUS nie wysyła takich wiadomości z linkiem. Przypomina, że świadczenie w wyższej wysokości od 2024 r. jest podnoszone automatycznie, bez udziału klienta.

Komunikat ZUS: 800 plus za styczeń będzie wypłacone do 29 lutego 2024 r. Każdy uprawniony dostanie świadczenie

Wszyscy uprawnieni rodzice otrzymają świadczenie rodzinne w wysokości 800 zł na dziecko - zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ale z przepisów wynika, że ZUS ma na wypłatę wszystkim uprawnionym osobom (rodzicom i opiekunom prawnym dzieci) podwyższonego do 800 zł świadczenia wychowawczego czas do 29 lutego 2024 r.

Kto musi wymienić dowód w 2024 roku? Prawie 3 mln osób, którym nikt o tym nie przypomni. A za opóźnienie grozi 5000,00 zł kary.

Każdy pełnoletni obywatel RP zamieszkujący na jej terytorium ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Osoby, które uchylają się od obowiązku posiadania go lub wymiany podlegają karze ograniczenia wolności albo karze grzywny w wysokości 5000 zł! Tymczasem w grudniu opublikowano rozporządzenie, w którym określono nowy wzór dowodu osobistego i nowe zasady wnioskowania.

Powiedz sąsiadowi. Też nie wie, że rusza nowy podatek od domów. Nawet 1200 zł-1600 zł rocznie. Start w 2027 roku. Nie licz, że go opóźnią

Podatek to wkład właściciele domów w walkę z klimatem. To opłata od CO2 emitowanego w związku z ogrzaniem domu gazem czy węgle (system ETS II). To jest właśnie ten nowy podatek od 2027 roku. Nie ma znaczenia, że Twój piec gazowy ma dwa lata. Wiele osób wciąż się łudzi, że podatek zostanie odroczony. Nic na to nie wskazuje. Wiele osób nie wie o tym - moi sąsiedzi się dowiedzieli ode mnie.

Poczta Polska: Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłki zwalniają z abonamentu RTV 2024 r. Musisz jednak donieść poczcie dokumenty

Zasiłek, status bezrobotnego, wiek 60+ i 75+, świadczenie pielęgnacyjne dają zwolnienie z abonamentu RTV 2024 r. 

Bon opiekuńczy ma być nowym świadczeniem dla seniorów. Co już o nim wiemy?

Czy zostanie wprowadzony bon dla seniorów? Ile może wynosić? Minister Marzena Okła-Drewnowicz podała szczegóły planowanych rozwiązań.

Komunikat MF: Przesuwamy KSeF. Rezygnujemy z wdrożenia w 2024 r. Bo ma wadliwy kod. Nie zafundujemy „Polskiego ładu 2”. Nowa data wprowadzenia po audycie

MF poinformowało, że KSEF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Nowa data wprowadzenia KSeF po audycie.

Komunikat Poczty Polskiej: Wykaz osób zwolnionych z abonamentu RTV 2024 r. [wiek 75 i 60 lat, niepełnosprawność, zasiłki, świadczenie pielęgnacyjne, renta] Tabela

Poczta Polska opublikowała wykaz osób zwolnionych w 2024 r. z abonamentu RTV wraz z wykazem dokumentów, które trzeba przedstawić poczcie, aby skorzystać ze zwolnienia. Zasady są w 2024 roku takie same jak w latach poprzednich. Zaskakując dużo osób nie zawiadamia poczty o prawie do zwolnienia. 

Abonament RTV od każdego urządzenia (także komputera, smartfona, tabletu) odbierającego programy telewizyjne lub radiowe [Wyrok NSA]

Przepisy prawne dotyczące abonamentu RTV, w tym w szczególności ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, stanowią, że odbiornikiem telewizyjnym albo radiofonicznym (który trzeba zarejestrować i płacić od niego abonament RTV) jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu (odpowiednio: telewizyjnego lub radiowego). Zatem użytkownicy oglądający programy telewizyjne oraz słuchający radia z wykorzystaniem komputera, telefonu komórkowego, tabletu czy innych urządzeń wielofunkcyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2023 r. Takie jest też stanowisko Poczty Polskiej, której upoważnieni pracownicy mają prawo kontrolować wykonanie obowiązków rejestracji odbiorników i płacenia abonamentu RTV.

Nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy 2024 r. Wnioski należy składać do 30 kwietnia 2024 roku

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego podpisane podpisane przez Minister Klimatu i Środowiska 16 stycznia 2023 r.

Ułatwienia dla frankowiczów w sądach? TSUE wydał kolejny korzystny wyrok

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może z urzędu badać potencjalnie nieuczciwy zapis w umowie.

Wakacje do określonego poziomu kredytu. Co proponuje Ministerstwo Finansów?

Resort finansów odniósł się do uwag zgłoszonych przez Wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ministerstwo chce wprowadzenia progu skorzystania z wakacji kredytowych do poziomu 2 mln zł. 

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2024 rok

Zgodnie z ustawą dochody państwa mają wynieść blisko 682,4 mld zł. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Abonament RTV 2024. Kto ma prawo kontrolować? Czy trzeba wpuścić kontrolerów do domu?

Posiadacze sprawnych telewizorów i radioodbiorników (i wszelkich innych urządzeń pozwalających na odbiór programów telewizyjnych i radiowych) mają obowiązek rejestracji takich urządzeń w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie a także obowiązek regularnego wnoszenia opłat abonamentowych (tzw. abonamentu RTV). Kto, i na jakich zasadach ma prawo kontrolować, czy zarejestrowaliśmy telewizor i radio, i czy płacimy abonament RTV?

Urząd Ochrony Danych Osobowych ma nowego prezesa. Senat zaakceptował kandydaturę Mirosława Wróblewskiego

Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych został Mirosław Wróblewski. Senat w środę 17 stycznia 2024 r. zgodził się na jego powołanie, dokonane dzień wcześniej przez Sejm. Na stanowisku szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Wróblewski zastąpi Jana Nowaka, który pełnił tę funkcję od 2019 r. 

Nowy rok, to nowe obowiązki. Trzeba zebrać od pracowników oświadczenia. Jeśli ich nie złożą, nie mogą dostać w 2024 roku świadczeń z ZFŚS

Pracownicy przypominają sobie o ZFŚS najczęściej w okresach przedświątecznych i wakacyjnym. Jednak warto poświęcić mu uwagę także na początku roku i pamiętać o złożeniu oświadczenia o kryterium socjalnym. Termin na jego złożenie powinien być określony w zakładowym regulaminie i zazwyczaj obejmuje on pierwszy miesiąc lub kwartał roku kalendarzowego.

Komisja śledcza ds. Pegasusa powołana przez Sejm

Sejm powołał komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Zakres prac tej komisji obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Raport: Wynagrodzenia Ukraińców zatrudnionych w Polsce systematycznie rosną

Jak tłumaczy Anna Dzhobolda z Gremi Personal wynagrodzenia ukraińskich uchodźców w Polsce w większości zależą od wzrostu płacy minimalnej w polskiej gospodarce.

Abonament RTV 2024 – kwoty, zwolnienia, zniżki. Likwidacja abonamentu RTV już w 2024 roku? Czy trzeba płacić za komputer, laptop, komórkę?

Jaki abonament mamy obowiązek płacić za telewizory i radioodbiorniki w 2024 roku? Jakie zniżki przysługują posiadaczom telewizorów i odbiorników radiowych? Dlaczego warto zapłacić abonament rtv za cały rok? Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty abonamentu rtv? Czy trzeba płacić opłatę abonamentową za komputer, laptop, czy komórkę, które używamy do oglądania programów telewizyjnych lub słuchania stacji radiowych? Czy w 2024 roku nastąpi likwidacja abonamentu RTV? Co w zamian?

Wsparcie osób starszych. Co z wyższym zasiłkiem pogrzebowym i wdowią rentą?

Czy wsparcie dla osób starszych po stracie małżonka zostanie zwiększone? O planach resortu poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Nowy Prezes UODO. Sejm powołał Mirosława Wróblewskiego. Potrzebna jeszcze zgoda Senatu

Mirosław Wróblewski został we wtorek 16 stycznia 2024 r. powołany przez Sejm na Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nowo powołany Prezes UODO zastąpi Jana Nowaka, który pełni tę funkcję od 2019 r. Na powołanie Wróblewskiego musi jeszcze wyrazić zgodę Senat.

W Sejmie drugie czytanie projektu budżetu na 2024 rok

Projekt przewiduje m.in. środki na realizację programu „Aktywny rodzic” i kontynuację programów społecznych. Jaki jest harmonogram prac nad ustawą?

Posiłek w szkole i w domu. Szkoły dostaną nawet po 80 tys. zł dofinansowania na wyposażenie stołówki, 25 tys. zł – jadalni. Rząd przyjął rozporządzenie

Dofinansowanie dla samorządów, które będzie przeznaczone na organizację stołówek i innych miejsc do spożywania posiłków w szkołach ureguluje rozporządzenie, które rząd przyjął w poniedziałek 15 stycznia 2024 r. Chodzi m.in. o doposażenie i poprawę standardu już działających stołówek szkolnych, ale także stworzenie nowych tego typu miejsc. Rozporządzenie umożliwi realizację zadań, które są zawarte w programie „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024–2028.

Opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych już obowiązują. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2024 r.

Opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje obowiązują od 1 stycznia 2024 r. Wszystko to za sprawą Dyrektywy single-use plastics – SUP. Zmiany ważne szczególnie w handlu i gastronomii.

Donald Tusk: antykoncepcja awaryjna dostępna bez recepty

Premier: pigułka "dzień po” bez recepty, rząd przygotuje zmianę ustawy.

Premier poinformował o terminach wyborów samorządowych w 2024 r.

"Podjąłem dzisiaj decyzję o wydaniu rozporządzenia - formalnie prześlę je do Państwowej Komisji Wyborczej wraz z kalendarzem wyborczym - ale decyzja zapadła, wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia" - powiedział premier podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu.

15 stycznia 2024 r. w niektórych województwach zaczynają się ferie zimowe. Jakie są terminy pozostałych przerw w nauce? Kiedy zaczynają się wakacje?

Zaczęły się zimowe ferie szkolne. Od 15 stycznia 2024 r. z ferii mogą korzystać uczniowie w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Kiedy ferie zimowe rozpoczną pozostali uczniowie?

Zespół ds. Funduszu Kościelnego - pierwsze sprawozdanie do końca marca 2024 r.

Rusza "Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego". Będzie miał za zadanie przeprowadzenie analiz oraz wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad jego finansowania. Pierwsze sprawozdanie ma zostać przedstawione Radzie Ministrów już do 31 marca 2024 r.

Dodatek osłonowy 2024 to od 228,80 zł do 822,25 zł, Co trzeba zrobić, żeby nie zajął go komornik?

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski należy składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy martwią się, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości? Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej?

Prowadzisz działalność gospodarczą? W 2024 roku możesz zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Sprawdź jak zyskać nawet 2193,00 zł.

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15%., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

1783,82 zł i więcej można zyskać przechodząc w 2024 r. na emeryturę w styczniu lub lutym. Sprawdź jak to zaplanować.

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

Prezydent A. Duda: wszczynam postępowanie w sprawie ułaskawienia. Co to jest tryb "prezydencki". Czym różni się od prawa łaski?

Prezydent: zdecydowałem na prośbę żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe.

Jest uchwała w sprawie wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r.

Wybory do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 r. są ważne. Tak głosi podjęta w czwartek uchwała całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Prezes NBP przed Trybunałem Stanu? Czy zawieszenie w czynnościach jest zgodne z konstytucją? Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W dniu 11 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek grupy posłów na Sejm (wniesiony 1 grudnia 2023 r. - sprawa ma sygnaturę K 23/23) dotyczący procedury pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP. Trybunał orzekł, że niezgodne z Konstytucją RP są przepisy o Trybunale Stanu stanowiące, że uchwała Sejmu podjęta bezwzględną większością głosów o postawieniu przed Trybunał Stanu prezesa NBP powoduje zawieszenie go w czynnościach. Co jeszcze orzekł TK i jak uzasadnił swój wyrok?

Prawo do bycia członkiem partii politycznej. Opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie Polski i Czech

Polska i Czechy naruszyły prawo unijne odmawiając innym obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami tych dwóch państw, ale mają miejsce zamieszkania na terytorium tych państw, prawa do bycia członkiem partii politycznej. Tak uznał w swojej opinii rzecznik generalny TSUE Jean Richard de la Tour.

Zasady wypłaty tzw. „bonusu frekwencyjnego” dla kół gospodyń wiejskich. Środki na konta KGW mają trafić do 30 czerwca 2024 r.

Sprawdź zasady wypłaty tzw. „bonusu frekwencyjnego” dla kół gospodyń wiejskich. Środki na konta KGW mają trafić do 30 czerwca 2024 r.

Kalendarium rocznic związanych z patronami roku oraz innych wydarzeń 2024 r. Daty ważne dla szkół, przedszkoli, domów kultury

W publikacji znajduje się kalendarium rocznic związanych z patronami roku oraz innych wydarzeń, o których warto pamiętać w 2024 r. 

Wakacje składkowe od ZUS. Kto może skorzystać

Kto może skorzystać z wakacji od ZUS? Skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS ma dotyczyć najmniejszych przedsiębiorców wpisanym w bazę CEIDG - wynika z informacji na stronie resortu rozwoju i technologii.

SOP - co to jest? Czym się zajmuje ta formacja państwowa?

SOP to skrót oznaczający Służbę Ochrony Państwa. Czym się zajmuje ta instytucja państwowa? Jakie ma zadania wobec prezydenta RP?

Od 636 zł do 3495 zł nowej formy pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami już od 1 stycznia 2024 r. Jak uzyskać świadczenie? Można już składać wniosek

Jak powszechnie wiadomo od 1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowa forma pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Mowa o świadczeniu wspierającym. Przypomnieć należy że, jego przyznanie nie będzie zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Od 636 zł do 3495 zł to kwota nowej formy pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Od czego zależy jej wysokość? Sprawdź!

Komunikat ZUS: Wniosek o świadczenie wspierające z nieprawdziwym numerem nie będzie rozpatrzony

ZUS informuje, że 007 i 111 to przykłady numerów wpisywanych przez klientów składających wniosek o świadczenie wspierające, którzy nie mają jeszcze prawdziwego numeru decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Świadczenie wspierające w 2024 roku będzie wypłacane tylko osobom z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, czyli tym, które uzyskają od 87 do 100 pkt w stupunktowej skali. 

REKLAMA