REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatkowy urlop macierzyński – zespół roboczy rozpoczął pracę w MRPiPS

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał zespół, który ma przygotować rozwiązania w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. Chodzi o wprowadzenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wykaz: Jakie drzewka i krzewy można przycinać w lutym w ogrodzie [Kalendarz cięć]

Jakie drzewka i krzewy można przycinać w lutym w ogrodzie [Kalendarz cięć]

Zapłaciłeś podatek od psa za 2024 r.? Inflacja zwiększyła wydatki właścicieli psów ze 150,93 zł do 173,57 zł. Ale zapłaty trudno jest uniknąć. Egzekucja może objąć 5 lat wstecz.

Inflacja w 2024 r. dosięga również właścicieli zwierząt. Opłata od posiadania psa wzrosła w stosunku do 2023 r. aż o 15%! Zamiast 150,93 zł trzeba zapłacić 173,57 zł rocznie. Sprawdź, czy opłata obowiązuje w twojej gminie i jaka jest jest wysokość. 

Odsetki ustawowe w 2024 roku - aktualne stawki, kalkulatory

Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2024 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych?

REKLAMA

Uwaga! Fałszywe konto ZUS na Facebooku. Inwestycja gwarantująca emeryturę w wieku 50 lat to oszustwo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.

Producenci napojów alarmują: kaucje za butelki i puszki obowiązkowe za niespełna rok, a systemu nie ma!

Kaucję mają rozliczać wybrani operatorzy, a przepisy dopuszczają, że w jednym sklepie może ich działać nawet kilku. Producenci doświadczeni podobnymi rozwiązaniami w innych dziedzinach, np. przy zbiórce ekośmieci obawiają się nadużyć, A ze względu na opóźnienia w pracach nad wdrożeniem docelowych rozwiązań proponują przesunięcie wdrożenia systemu kaucyjnego o rok.

17.02.2024 zaczyna się nowa era w historii Internetu. Jak Akt o Usługach Cyfrowych ma poprawić bezpieczeństwo w sieci

Firmy w Europie będą musiały zadbać o większe bezpieczeństwo swoich platform – zaczyna obowiązywać Akt o Usługach Cyfrowych. Nowe przepisy mają eliminować nielegalne treści i na przykład zapanować nad żywiołowym rozwojem reklam w mediach społecznościowych.

Wybory samorządowe 2024: Uprawnienia członka komisji wyborczej

7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Z tego tytułu członkom komisji wyborczych będą przysługiwały przywileje, które mają im ułatwić wypełnianie obowiązków związanych z wyborami. Na co może liczyć członek komisji wyborczej?

REKLAMA

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Nowe przepisy mają zapewnić ochronę małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy

Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa Kamilka. Chodzi o nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego po głośnej sprawie ośmioletniego Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie ochrony małoletnim, którzy stali się ofiarami przemocy.

Dziś posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

Dziś odbędzie się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Posiedzenie odbywa się po raz pierwszy z udziałem nowych ministrów, którzy pod koniec stycznia zostali powołani w skład RDS przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Tyko sędziowie mogą wskazać sędziów-kandydatów do KRS. Kiedy zmiany w ustawie o KRS

Tylko sędziowie, a nie jak zakładał poprzedni projekt nowelizacji ustawy o KRS m.in. także organizacje samorządowe prawników, będą mogli zgłaszać kandydatury sędziów do KRS.

Najnowszy sondaż prezydencki: Hołownia 24,8%, Morawiecki 24,3%, Trzaskowski 22,2%

Poparcie w wyborach prezydenckich dla Szymona Hołowni deklaruje 24,8 proc. badanych, Mateusz Morawiecki może liczyć na 24,3 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski może liczyć na 22,2 proc. głosów - wynika z sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.

Kolejne banki z zarzutami. UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje

Jest sześć kolejnych banków, u których UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji. Postępowania w sprawie naruszenia przez banki zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Minister klimatu: 400 mln zł na przydomowe wiatraki. W fotowoltaice bez powrotu do "net meteringu". Ale ma być lepiej

Rząd pracuje nad zmianą w sposobie rozliczania prosumentów tak, by była dla nich bardziej korzystna; nie będzie jednak powrotu do starych zasad, czyli rozliczania ilościowego (net meteringu) - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa. Zgodnie z prawem kanonicznym, obowiązuje post ścisły (ilościowy)

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, która rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Zgodnie z prawem kanonicznym, w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy).

Kontrole danych osobowych. Kogo pod lupę weźmie UODO w 2024 r.

Kontrole przestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych w 2024 r. będą przeprowadzane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych zgodnie z planem. Urząd przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 r. Kto powinien spodziewać się w tym roku kontrolerów z UODO? Urząd wskazał trzy obszary kontroli.

Liczysz na świadczenie z ZFŚS przed Wielkanocą? Już teraz sprawdź czy dopełniłeś w 2024 r. obowiązków i złożyłeś to oświadczenie.

Przed świętami, czy to przed Bożym Narodzeniem, czy przed Wielkanocą, każdy pracownik liczy na to, że otrzyma od pracodawcy świadczenie świąteczne z ZFŚS. Jednak nie każdy może je otrzymać. Pracodawcy muszą stosować kryterium socjalne, którego nie mogą ustalić bez współpracy ze strony pracownika. Nie wolno im wypłacać świadczeń tylko na podstawie wysokości wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w zakładzie pracy.

Ochrona sygnalistów – od kiedy? Tylko Polska i Estonia wciąż bez ustawy

W styczniu 2024 r. w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt ustawy o sygnalistach (Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa). Ustawa ma wdrożyć tzw. dyrektywę o sygnalistach (2019/1937). Mimo że termin wdrożenia dyrektywy upłynął w grudniu 2021 roku, wciąż nie jest pewne czy styczniowa wersja projektu ustawy jest ostateczna oraz czy zostanie ona przyjęta przez Radę Ministrów i przekazana do Sejmu. 

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej [transmisja na żywo]. Prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji

Posiedzenie Rady Gabinetowej dziś od godz. 13. Radę zwołał prezydent Andrzej Duda, aby z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach.

Rodzina zapłaci 432 zł na publiczną telewizję? Ale bez „młodych” do 26 roku życia? Zamiast abonamentu RTV?

Jest możliwe, że w 2025 r. zamiast abonamentu RTV każdy Polak składający zeznanie roczne zapłaci około 9 zł miesięcznie opłaty audiowizualnej. Jeżeli pod jednym adresem mieszkają 4 osoby składające deklarację PIT, to roczna opłata może wynieść 432 zł. Być może będzie to opłata nie tylko na publiczną telewizję, ale i na rzecz artystów, którzy tracą na braku tantiem za ich dzieła publikowane nieodpłatnie w Internecie.

"Mieszkanie na start" 2024 - od kiedy, jakie warunki? [500 mln zł na ten rok]

"Mieszkanie na start" ruszy na pewno w 2024 roku, najpóźniej jesienią. Aktualnie trwają konsultacje. Na ten program będzie przeznaczone w tym roku 500 mln zł - poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

800,00 zł dotacji można dostać na wprowadzenie zmian, które obniżą opłatę za śmieci. Sprawdź, jakie są zasady w twojej gminie.

800,00 zł brutto - tyle dotacji mogą dostać mieszkańcy niektórych gmin na zakup kompostownika. Mając go mogą obniżyć opłatę za wywóz śmieci. Wystarczy złożyć wniosek. Każda gmina ustala swoją stawkę, ale w każdej ulga musi zostać wprowadzona.

3,8 mln zł zapłaci sklep internetowy Morele.net za wyciek danych osobowych? Prezes UODO ponownie ukarał firmę

3,8 mln złotych – karę w takiej wysokości prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę Morele.net za dopuszczenie w 2018 r. do kradzieży danych osobowych 2,2 miliona klientów. To już druga kara, jaką wymierzył tej spółce prezes UODO; poprzednią decyzję w tej sprawie uchylił Naczelny Sąd Administracyjny. Obecnie wymierzona kara jest o milion złotych wyższa niż poprzednio. Morele.net nie zgadza się z obecną decyzją prezesa UODO i zapowiada, że zaskarży ją do sądu administracyjnego.

Wiemy jak liczyć rentę wdowią. Nie od razu 50% świadczenia zmarłego. Trzeba poczekać

W 2024 r. i w 2025 r. krocząca renta wdowia nie od razu wyniesie 50%: przez pierwsze pół roku wypłata 15% świadczenia po zmarłym współmałżonku, a przez drugie pół roku 20%.

RPP: w pierwszym kwartale 2024 r. inflacja prawdopodobnie spadnie. W kolejnych kwartałach dynamika inflacji obarczona jest niepewnością

RPP podała, że roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest niepewnością, w tym z przywróceniem wyższej stawki VAT na żywność czy podniesieniem cen energii.

„Tropami polskiego rzemiosła”. Wyróżniono 5 grup przedsiębiorców rzemieślników

Raport „Tropami polskiego rzemiosła”, opublikowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), kompleksowo analizuje ten sektor naszej gospodarki. W raporcie dokonano podziału firm ze względu na ich kondycję rynkową i potencjał rozwoju. Wyróżniono pięć grup przedsiębiorców rzemieślników.

Od kiedy renta wdowia? MRPiPS o możliwym terminie wdrożenia nowych przepisów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada techniczną i finansową możliwość wdrożenia renty wdowiej po ok. 6 miesiącach od ewentualnego przyjęcia projektu przez Sejm - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Rusza zespół ds. Funduszu Kościelnego. Pierwsze posiedzenie 9 lutego

Pierwsze posiedzenie zespołu ds. Funduszu Kościelnego odbędzie się 9 lutego 2024 roku. Ma przygotować rozwiązania dotyczące rekomendacji dla Rady Ministrów w zakresie realizowania zapisów konstytucji związanych z wolnością religijną.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zmian w prowadzeniu polowań

Objęcie części gatunków ptaków zakazem polowań, ograniczenie polowań zbiorowych w niektórych okresach i stosowania noktowizji podczas łowów - to niektóre z propozycji zmian odnośnie myśliwych, o których poinformował PAP wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

KE: 0% CO2 w 2050 r. Nie tylko redukcja emisji. Europa będzie wychwytywała i usuwała CO2. I gospodarka o obiegu zamkniętym

KE: 0% CO2 w 2050 r. Nie tylko redukcja emisji. Europa będzie wychwytywała i usuwała CO2. Wiatr, hydroenergia, elektrolizery, baterie, pojazdy elektryczne, pompy ciepła, energia fotowoltaiczna, biogaz i biometan. I gospodarka o obiegu zamkniętym

Nowe przepisy UE ograniczające ilość plastiku w środowisku. Znikną np. naklejki na owocach i warzywach

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska podczas briefingu w dniu 6 lutego br. w Warszawie, poinformowała, że toczą się negocjacje na poziomie europejskim i światowym dot. ograniczenia ilości plastiku w środowisku. W UE kończą się prace nad rozporządzeniem PPWR (ang. Packaking and Packaking Waste Regulation).

Emerytury stażowe. Projekt obywatelski na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Obywatelski projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych zakłada możliwość przejścia na emeryturę stażową, z chwilą, gdy kobieta ma 35 lat składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 40 lat. 

Straciła 100 tys. zł, bo zapłaciła za przesyłkę rzekomo zagrożoną przez piratów

Apele policjantów nie przynoszą rezultatów. Kolejna osoba padła ofiarą oszusta matrymonialnego. Tym razem padło na 55-letnią mieszkankę powiatu biłgorajskiego. Kobieta straciła ponad 100 tys. zł. 

10, 15, 17, 20, 22, 23, 25 lutego i 1 marca to najbliższe terminy w sprawozdawczości (IV kwartał 2023 r. i styczeń 2024 r.). Samorządy muszą przygotować aż 18 formularzy sprawozdań

10, 15, 17, 20, 22, 23, 25 lutego i 1 marca to najbliższe terminy w sprawozdawczości (IV kwartał 2023 r. i styczeń 2024 r.). Sprawozdania, które należy złożyć w najbliższym czasie to Rb-27ZZ, Rb-50, Rb-27S, Rb-28S, Rb-ST, Rb-PDP, Rb-NDS,  Rb-30S, Rb-34S, Rb-27S, Rb-28S, Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N, Rb-Z,  Rb-UZ, Rb-N.

Ustawa budżetowa na 2024 roku opublikowana w Dzienniku Ustaw. Co się w niej znajduje?

Ustawa budżetowa na 2024 rok oraz ustawa okołobudżetowa zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dokumenty te zakładają m.in. podwyżki dla budżetówki w tym dla nauczycieli o 30 proc. Przepisy przewidują również przeznaczenie 3 mld zł m.in. na leczenie chorób onkologicznych.

Spadek i zachowek 2024: teraz nawet najbliższy krewny może nie dostać spadku ani zachowku, jak to możliwe

Obowiązująca od 15 listopada 2023 roku ważna zmiana w prawie spadkowym jednych uciesz, ale dla innych może okazać się pułapką. Uproszczenie procesu dziedziczenia w trzech newralgicznych miejscach ma odjąć pracy sądom a spadkobiercom ułatwić przejęcie majątku po zmarłym. Jednak tam gdzie uproszczenia często też łatwiej o naciąganie przepisów w nieuczciwych celach, np. pozbycia się konkurentów.

Babciowe 2024 - kiedy 1500 zł dla matek?

Babciowe 2024 - kiedy? Wypłaty 1500 zł dla matek powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka mają ruszyć w trzecim kwartale tego roku. Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ukraińcy w Polsce 2024 - przedłużenie do 30 czerwca legalności pobytu i świadczeń [nowelizacja ustawy pomocowej]

W dniu 9 lutego 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowelizacja ta przewiduje tymczasowe przedłużenie okresu obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w tej ustawie do 30 czerwca 2024 r. Docelowo pomoc ta ma być przedłużona w kolejnej nowelizacji do 4 marca 2025 r. Senat nie wniósł do tej nowelizacji żadnych poprawek

Można już składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

1 lutego 2023 r. ruszył nabór wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. O wsparcie można ubiegać się na kilka sposobów, ale tylko drogą elektroniczną.

Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 r. Teraz trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Jak donosi Kancelaria Prezydenta Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu m.in. ustawy budżetowej na 2024 r. i skierowaniu jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.

Badania prenatalne dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. MZ zapowiada nowy projekt

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała szczegóły nowego projektu dla kobiet "Bezpieczna, świadoma ja". Najważniejsze elementy programu to in vitro, antykoncepcja awaryjna, wytyczne dotyczące terminacji ciąży, badania prenatalne, edukacja zdrowotna i szczepienia nastolatków przeciw HPV.

Na co skarżą się Polacy Rzecznikowi Praw Obywatelskich?

Jakie jest zadanie rzecznika praw obywatelskich? Jakie skargi składają rodacy? RPO Marcin Wiącek podsumował działalność za rok 2022.

Program „Aktywny rodzic” ruszy w trzecim kwartale 2024 roku

Program "Aktywny Rodzic", wspierający kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka, ma ruszyć w trzecim kwartale 2024 roku. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad jego przygotowaniem.

Czego nie wolno sąsiadowi?

Życie z sąsiadami ma swoje wady i zalety. Można pożyczyć sól, poprosić o podlanie kwiatów pod nieobecność. Ale można też złościć się na zakłócanie ciszy nocnej czy palenie na balkonie. Co, zgodnie z prawem, wolno sąsiadowi, a czego nie? Warto to wiedzieć. 

800 plus. Co, jeśli rodzic nie wypełni prawidłowo wniosku do ZUS?

Od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o świadczenie wychowawcze (800 plus) na nowy okres świadczeniowy. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zapewnił, że zakład jest gotowy do akcji przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć na kilka sposobów.

Wybory samorządowe 7 kwietnia 2024 r. Kalendarz wyborczy [Tabela, rozporządzenie premiera z 29 stycznia 2024 r. Dz.U. poz. 109)

29 stycznia 2024 r. opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz.U. poz. 109).

Ochrona odbiorców przed cenami prądu w II połowie 2024 r. Resort klimatu przedstawi rozwiązania w ciągu kwartału

Pierwsze rozwiązania w celu ochrony gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. w związku z cenami prądu zostaną przedstawione przez ministerstwo klimatu i środowiska w ciągu kwartału – zapowiedziała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska. Pomoc miałaby objąć głównie biedniejsze rodziny – wynika z jej wypowiedzi.

Zasiłek pogrzebowy po podwyżce wyniesie 7000 zł. To wzrost o 3000 zł

Takie informacje przekazał dziennikarzom Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zrównanie wieku emerytalnego - argumenty za i przeciw. Ministra K. Kotula: nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja.

Przeciętne emerytury kobiet są blisko o ⅓ niższe od przeciętnych emerytur mężczyzn. Winę za to ponosi w szczególności różny dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny (odpowiednio: 60 i 65 lat). Wiele środowisk (także politycznych) dyskutuje na temat plusów i minusów zrównania wieku emerytalnego. Katarzyna Kotula (ministra do spraw Równości w rządzie Donalda Tuska) powiedziała 29 stycznia 2024 r. w RMF24, że nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja. Jest zdaniem rząd ani "koalicja 15 października" nie planuje zmian w tym zakresie. Ale - jak wskazała ministra - kwestia przebudowy systemu emerytalnego "jest na agendzie". Sprawa ewentualnych zmian wieku emerytalnego budzi cały czas duże emocje społeczne.

32 Finał WOŚP. Chcesz odliczyć darowiznę? Sprawdź, czy wiesz, jakich zasad przestrzegać.

Zbliża się 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiele osób weźmie w nim udział i przekaże większe lub mniejsze darowizny na cel, którym w 2024 r. są „płuca po pandemii”. Niektórzy przekażą też przedmioty czy usługi na charytatywne licytacje. Warto zawczasu rozważyć, czy takie działanie będzie mogło wiązać się z korzyściami na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

REKLAMA