REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partnerzy homoseksualni skazani w Malawi

Paulina Szewioła
Paulina Szewioła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd w Malawi skazał parę partnerów homoseksualnych Tiwonge Chimbalanga i Stevena Monjeza, na 14 lat ciężkich robót. Jest to tym samym najsurowsza kara jaką mogli otrzymać w oparciu o przepisy prawa tegoż afrykańskiego państwa.

Kwalifikacja prawna czynu

REKLAMA

Kwalifikacja prawna czynu obydwu partnerów objęła swoich zakresem art. 153 czyli „nienaturalne akty” i art. 156 czyli „nieprzyzwoite praktyki między mężczyznami” Malawskiego Kodeksu Karnego. Należy jednak podkreślić, iż przepisy prawne, na podstawie których skazano parę, pochodzą jeszcze z epoki kolonialnej.

Stan faktyczny sprawy

Mężczyźni zostali aresztowani 28 grudnia 2009 r. Proces rozpoczął się w Blantyre Magistrate's Court 11 stycznia , a 22 marca został wniesiony w przedmiotowej sprawie środek oskarżenia przeciwko dwóm podejrzanym. W maju zostali uznani winnymi zarzucanych im czynów i skazani na 14 lat ciężkich robót. 

Aspekty prawne 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przedmiotowej sprawie zarówno areszt jak i proces narusza podstawowe, pierwotne i międzynarodowe standardy odnoszące się do praw człowieka. 

REKLAMA

Gwarancję poszanowania prawa do godności ludzkiej, wolności osobistej, równości i prywatności daje z kolei Konstytucja Malawi w art. 19,20 i 21. Natomiast art.32 i 35 powyższego aktu gwarantują prawo do wolności zrzeszania się i auto-ekspresji.

Podkreśla się także, iż kryminalizacja zachowań seksualnych narusza prawo do prywatności i równości.
Sytuacja w której na początku stycznia obydwaj mężczyźni zostali poddani badaniom psychologicznym i medycznym, mającym udowodnić fakt, pozostawania w kontaktach, o które ich podejrzewano, bez ich zgody, wzbudził protest międzynarodowych organizacji m. in. takich jak Human Rights Watch.

Powyższe praktyki stanowią naruszenie nie tylko standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka, ale także art.19 Konstytucji Malawi, która stanowi, iż żadna osoba nie może być przedmiotem tortur ani żadnego innego okrutnego i niehumanitarnego traktowania lub karania.

Z kolei art. 19 (5) gwarantuje, iż żadna osoba nie może być przedmiotem medycznym bądź naukowych eksperymentów bez zgody jej samej.

Regulacje prawne w innych państwach afrykańskich 

Oprócz Malawi, homoseksualizm jest prawnie zabroniony jeszcze w 36 innych krajach Afryki. W Ugandzie prawodawcy zastanawiają się nad projektem ustawy, na mocy której homoseksualiści mogliby być skazywani na karę dożywotniego więzienia.

Należy jednak zaznaczyć iż państwem, które uznaje prawa homoseksualistów jest Republika Południowej Afryki.

Źródło: Human Right Watch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA