REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Austria zakazuje trzymania dzikich zwierząt w cyrkach

REKLAMA

REKLAMA

Skarżący, dyrektor generalny stowarzyszenia cyrkowego, złożył skargę do Komisji Europejskiej przeciwko austriackiej ustawie o ochronie zwierząt, która nakłada całkowity zakaz trzymania dzikich zwierząt w cyrkach.

Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Austrii w sprawie naruszenia prawa, zgodnie z art. 258 TFUE, ale zakończyła je krótko potem, argumentując, że państwa członkowskie są bardziej kompetentne w sprawie decyzji o odpowiednich środkach, jakie należy zastosować w tak delikatnej kwestii jak ochrona zwierząt.

REKLAMA

Zobacz: Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

REKLAMA


Skarżący zwrócił się do Rzecznika, zarzucając Komisji, że jej decyzja nie była odpowiednio uzasadniona i że postępowanie w sprawie naruszenia prawa nie zostało właściwie rozpatrzone. Skarżący uważał, że jego sprawę należy ponownie rozpatrzyć.
W projekcie zalecenia Rzecznik zachęcił Komisję do przekazania skarżącemu jasnego i jednoznacznego przedstawienia jej opinii odnośnie do tego, czy Austria wykazała czy nie wykazała, że jej ustawa o ochronie zwierząt była zgodna z traktatem. Rzecznik uznał, że Komisja – wykorzystując szeroki margines swobody decyzyjnej – może postanowić o niekontynuowaniu postępowania w sprawie naruszenia prawa, nawet jeśli uważa, że państwo członkowskie nie wykazało, że jego polityka jest zgodna z traktatem. Rzecznik argumentował ponadto, że kiedy Komisja uzna za stosowne korzystać ze swobody decyzyjnej w taki sposób, powinna podać uzasadnione argumenty wyjaśniające motywy stanowiące podstawę jej decyzji.


Komisja nie przyjęła projektu zalecenia i stwierdziła, że zamykając postępowanie w sprawie naruszenia prawa, skorzystała ze swojej swobody decyzyjnej. Komisja argumentowała również, że o kwestiach dotyczących dobra zwierząt nie należy decydować na poziomie UE, ale raczej na poziomie państw członkowskich. Rzecznik zrozumiał, że decyzję Komisji o zakończeniu postępowania, niezależnie od możliwego występowania przypadku naruszenia prawa UE, podjęto z powodów politycznych i zgodził się z tym, że Komisja może korzystać ze swobody decyzyjnej, decydując o zaprzestaniu prowadzenia postępowania przed jego ukończeniem i przez podjęciem decyzji co do tego, czy państwo członkowskie naruszyło prawo UE. W świetle tych rozważań Rzecznik nie uznał za uzasadnione dalszego prowadzenia dochodzenia w sprawie wniosku skarżącego o ponowne zbadanie jego skargi o naruszenie prawa przez Komisję.

Zobacz: SN: Sprawa Gucwińskiego wraca do wrocławskiego sądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rzecznik uznał jednak za konieczne zamknięcie dochodzenia uwagą krytyczną odnośnie do argumentacji, jaką przedstawiła Komisja w powodach zakończenia postępowania. Jego zdaniem stanowisko Komisji, zgodnie z którym „kwestie dotyczące dobra zwierząt należy pozostawić w gestii państw członkowskich”, wydaje się równoznaczne ze zrzeczeniem się przez Komisję roli strażnika traktatów we wszystkich sprawach dotyczących dobra zwierząt, a nie tylko w sprawach odnoszących się do niniejszego przypadku. Komisja nie przedstawiła zatem prawidłowej, jasnej i zrozumiałej argumentacji na rzecz wykorzystania swojej swobody decyzyjnej w celu zakończenia postępowania. Rzecznik uznał, że tym samym wystąpił przypadek niewłaściwego administrowania przez Komisję.


Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA