Kategorie

SA: Prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów nie jest prawem bezwzględnym

Anna Sergiej
Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie doszło do zawarcia ugody w sprawie naruszenia dóbr osobistych redaktora popularnego dziennika przez byłą asystentkę szefa MSZ.

Sprawa trafiła do Sądu I instancji po tym jak pozwana (była asystentka byłego szefa MSZ )w trakcie zeznań przed komisją śledczą do spraw PKN Orlen miała stwierdzić, że redaktor naczelny poczytnego dziennika jest "członkiem grupy trzymającej władzę w totalitarnym państwie", oraz że wymienione przez nią osoby realizują plan obsadzenia stanowiska prezydenta. Zdaniem powoda taka wypowiedź podważyła jego wiarygodność w oczach opinii publicznej, poniżyła go i naruszyła jego dobre imię.

Prawo do swobodnej wypowiedzi

W odpowiedzi na takie słowa naczelny wytoczył proces. Domagał się od pozwanej przeprosin w prasie oraz wpłaty tysiąca złotych zadośćuczynienia na Zakład dla Niewidomych w Laskach.
Pozwana w swojej obronie przytoczyła art.171 k.p.k odnoszący się do przysługującego jej prawa do swobodnej wypowiedzi w trakcie przesłuchania. Jej zdaniem zeznając jako świadek mogła wyrażać się sposób dowolny. Powołała się ponadto na wolność słowa i prawo do wyrażania własnych poglądów. Sąd Okręgowy nie podzielił takiej argumentacji i tym samym uznał żądania powoda za zasadne, tzn. nakazał zamieszczenie przeprosin w prasie, oraz wpłatę zasądzonej kwoty na Zakład w Laskach.

Zdaniem Sądu pozwana nie działała w ramach porządku prawnego. SO stwierdził że wyrażenia których użyła pozwana miały charakter obraźliwy, a prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów nie jest prawem bezwzględnym, więc nie uprawnia do wyrażania obraźliwych wypowiedzi pod czyimś adresem. 

Świadome naruszenie dóbr osobistych

Sąd przytoczył art.30 Konstytucji RP który stanowi iż przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Prawo to jest nienaruszalne, a obowiązkiem władz publicznych jest jego ochrona i poszanowanie. W tej konkretnej sprawie naruszenie dóbr osobistych dokonane zostało w sposób świadomy i celowy.
Pozwana wniosła apelacje na powyższą decyzję sądu. Podczas rozprawy tłumaczyła swoje słowa faktem wzburzenia. Jej zdaniem była to „obrona konieczna” na poprzedzające zeznania ataki prasy na jej osobę. Jej zdaniem określenie „grupa trzymająca władzę” nie jest w żaden sposób obraźliwe, a przynajmniej nie było to celem z jej strony. Pozwana stwierdziła że nie stać jej na taką formę przeprosin jakiej żąda powód, czyli zamieszczenie w dwóch znanych dziennikach na pierwszej, lub drugiej stronie treści przeprosin.

Zobacz: Media muszą odpowiadać za prezentowany materiał

Zdaniem pełnomocnika powoda pozwana podczas rozprawy nie wykazała skruchy, a jej wypowiedzi mogłyby stanowić ponowne naruszenie dóbr osobistych.

Sugestia ugody

Strony przystały na propozycje ugody zasugerowanej przez Sąd II Instancji. Powódka zobowiązała się w terminie 14 dni od daty zawarcia ugody, zamieścić treść przeprosin na pierwszej, lub drugiej stronie dziennika, którego redaktorem jest powód. Koszt publikacji wyniesie 1,000 zł + VAT. Treść i forma przeprosin ma być taka jak wskazana w pozwie.
Wobec zawarcia pisemnej ugody Sąd Apelacyjny umorzył postępowanie w części w której strony doszły do porozumienia.

Sygn. Akt VI A Ca 1579/07

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.