Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa strategia na rzecz równości płci

Komisja Europejska przyjęła pięcioletnią strategię na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn w Europie. Nowa strategia ma przede wszystkim umożliwić lepsze wykorzystanie potencjału kobiet i tym samym przyczynić się do osiągnięcia wspólnych gospodarczych i społecznych celów UE.

Strategia ta przekłada zasady określone w opublikowanej przez Komisję Europejską Karcie kobiet na konkretne działania, od zapewnienia większej reprezentacji kobiet w zarządach przedsiębiorstw, po środki skierowane na problem przemocy uwarunkowanej płcią. Zgodnie z nowym badaniem Eurobarometru aż 87 % Europejczyków opowiada się za podjęciem przez UE działań przeciwko przemocy domowej. Co czwarta osoba ma wśród swoich znajomych ofiarę takiej przemocy.

„Jeżeli chodzi o równość płci, Europa dała przykład całemu światu, zapisując w Traktacie rzymskim w 1957 r. zasadę równej płacy za tę samą pracę. Dzisiaj możemy to powtórzyć w kontekście udziału kobiet w procesach decyzyjnych oraz przeciwdziałaniu przemocy uwarunkowanej płcią”, powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo. ” Wiosną 2011 r. zamierzam spotkać się z członkami zarządów największych europejskich spółek notowanych na giełdzie, aby omówić sytuację oraz zakres, w jakim możliwe jest podjęcie zdecydowanej samoregulacji. W zależności od rezultatów tych rozmów rozważę, czy w 2012 r. konieczne będzie podjęcie dalszych inicjatyw.”

Zobacz: Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka


Strategia na rzecz równości płci, która została przyjęta przez Komisję Europejską, określa szereg działań skupionych wokół pięciu zagadnień priorytetowych.

Są to: gospodarka i rynek pracy; równość wynagrodzeń; równość na wyższych stanowiskach; problem przemocy uwarunkowanej płcią; promowanie równości poza UE. Działania te obejmują:
- większe uaktywnienie kobiet na rynku pracy oraz działania wspomagające osiągnięcie celu określonego w strategii „Europa 2020” zakładającego zatrudnienie na poziomie 75% łącznie dla kobiet i mężczyzn (zob. IP/10/225);
- podjęcie ukierunkowanych inicjatyw, których celem jest zwiększenie liczby kobiet na najwyższych stanowiskach w procesie podejmowania decyzji gospodarczych;
- promowanie wśród kobiet przedsiębiorczości i działalności na własny rachunek;
-ustanowienie Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń w celu rozpowszechnienia wiedzy o tym, że kobiety w UE w dalszym ciągu zarabiają średnio o niemal 18 % mniej niż mężczyźni;
- podjęcie współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet, a przede wszystkim rozwiązania problemu okaleczania żeńskich narządów płciowych w Europie i poza nią.

Zobacz: Staż ubezpieczeniowy z dwóch krajów można łączyć

Komisja zainicjuje ponadto coroczny dialog na najwyższym szczeblu na rzecz równości płci, z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, prezydencji Rady, europejskich partnerów społecznych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Celem dialogu będzie ocenianie postępów w realizacji strategii. 

Osiągnięcia UE w promowaniu równości kobiet i mężczyzn przyczyniły się do poprawy warunków życia setek obywateli europejskich. Od niedawna obserwuje się kilka obiecujących tendencji: na rynku pracy jest więcej kobiet (wartość ta wynosi średnio prawie 60 % w skali UE; w 1998 r. było to 52 %); odnotowano poprawę w obszarze szkolenia i edukacji kobiet. Młode kobiety (20-24) stanowią 59 % absolwentów uczelni wyższych w UE.

Zobacz: Walka z dyskryminacją w reklamie

Niemniej jednak w licznych obszarach utrzymują się różnice uwarunkowane płcią. Na rynku pracy kobiety częściej zatrudniane są w sektorach gorzej opłacanych, jest ich znacznie mniej na stanowiskach decyzyjnych. Stopa zatrudnienia kobiet jest niższa w związku z obowiązkami macierzyńskimi: kobiety stanowią jedynie 33,2 % osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Ponadto kobiety w dalszym ciągu pracują w domu więcej niż mężczyźni, nie otrzymując za to wynagrodzenia.
Problemem pozostaje przemoc uwarunkowana płcią. W ramach niedawnego badania Eurobarometru sprawdzono, jak opinia publiczna postrzega przemoc domową wobec kobiet. W lutym i w marcu 2010 r. przeprowadzono rozmowy z 26 800 obywatelami we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Powyższą analizę poprzedza wcześniejsze badanie Eurobarometru, przeprowadzone w 1999 r. w ówczesnej UE, skupiającej wówczas 15 państw członkowskich.

Komisja Europejska

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie z zakresu prawa rodzinnego. Ustawa została uchwalona w 1964 r. i była wielokrotnie nowelizowana.
  Jak wyrobić paszport? Wszystko, co musisz wiedzieć
  Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 oraz do strefy Schengen kilka lat później sprawiło, że paszporty stały się w jakimś sensie zbędne. Każdy może przekroczyć pieszo granice z Niemcami lub Czechami i nie zwrócić na to większej uwagi. Jednak na strefie Schengen świat się nie kończy. Wycieczka w dalsze rejony świata wiąże się z koniecznością posiadania paszportu. Od czego zacząć, aby wyrobić paszport?
  Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
  Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
  Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
  Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
  Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
  Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
  Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
  Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?
  Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
  31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
  Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
  O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
  Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
  Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
  Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
  Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
  Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
  KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
  Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
  Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
  MS: sądy znacznie przyspieszyły
  Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
  Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
  Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
  Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
  Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
  KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
  Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
  Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
  Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
  Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
  Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
  Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
  Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
  Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
  Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
  Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
  Taksa notarialna
  Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.