REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promocja przedsiębiorstwa opodatkowana?

Foryś Wojciechowski Kancelaria Radców Prawnych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatki, jak głosi znana amerykańska maksyma, są jedną z niewielu rzeczy, które są pewne? Raczej tak. Czy przepisy regulujące zasady opodatkowania są skonstruowane przejrzyście i zapewniają łatwość ich stosowania? Raczej nie.

Podatki w praktyce

REKLAMA


Dla zilustrowania zagadnienia wystarczy sięgnąć do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”). Dość głośnym problemem związanym z interpretacją przepisów tej ustawy jest kwestia możliwości opodatkowania podatkiem VAT towarów, które zostały przekazane przez podatnika na potrzeby reklamy i promocji jego przedsiębiorstwa. Na
podatnika, który chce dociec sensu przepisów, do których powinien się stosować, ustawodawca zastawił szereg pułapek. Czy przekazywanie takich materiałów promocyjnych, tożsame jest z przekazywaniem towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem?

Zakładając, że na pierwsze pytanie odpowiedzieliśmy pozytywnie, czy z brzmienia ustawy wywnioskować można, że takie właśnie przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Problem tkwi w tym, że udzielenie odpowiedzi na te pytania nie jest takie proste, jak być powinno.

Zobacz: Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

Brzmienie przepisu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W art. 7 ust. 2 ustawy o VAT czytamy, że przez podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów należy rozumieć „również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem […], jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części”. Wykładnia językowa przepisu prowadzi do konkluzji, że przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a jak się wydaje, przekazywanie materiałów promocyjnych jest jak najbardziej z prowadzeniem przedsiębiorstwa związane, nie powinno być opodatkowane.

„Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne
niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku
naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.” Art. 7 ust. 2 Ustawy o podatku od towarów i usług

Zobacz: Law Guidance-przewodnik po prawie Nr.2/Październik 2010

Prawo Unii Europejskiej

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, ustawa o VAT została znowelizowana tak, aby pozostawać w zgodzie z prawem unijnym (obecnie obowiązującą dyrektywą dotyczącą podatku VAT jest Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, Dz. U. UE. L Nr 347). Jak się jednak okazało – nie do końca. Powyższa dyrektywa nie wprowadza bowiem rozróżnienia, na które pokusił się polski ustawodawca. Nie dzieli towarów na te, które zostały bądź nie zostały
przekazane na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nastąpiła błędna implementacja.

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

REKLAMA

Ważny głos w dyskusji zabrał Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym składzie siedmiu sędziów w wyroku z dnia 23 marca 2009 roku (sygn. I FPS 6/08), w którym stwierdził jednoznacznie, iż na gruncie ustawy o VAT w brzmieniu obecnym, nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika na cele związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu tej ustawy, a zatem opodatkowaniu podatkiem VAT nie podlega.

Istnieją więc nadzieje na ujednolicenie praktyki. Nie godzi się bowiem, aby w państwie prawa miała miejsce sytuacja, w której, wbrew wykładni językowej przepisów, w rezultacie skomplikowanych zabiegów interpretacyjnych, na podatnika byłby nakładany obowiązek podatkowy. Jeśli zatem przekazujecie Państwo swoim kontrahentom materiały reklamowe, promujące Waszą działalność gospodarczą, to warto:

• sprawdzić swoje dotychczasowe rozliczenia,
• rozważyć złożenie wniosku o wydanie przez Ministra Finansów interpretacji indywidualnej, powołując się na powyższe orzeczenie Sądu Najwyższego, a nawet złożenie wniosku
o stwierdzenie nadpłaty w VAT.

Jeśli są Państwo zainteresowani uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji w tym zakresie, bądź będą Państwo chcieli porozmawiać o konkretnych problemach wynikających ze stosowania omawianego przepisu w Państwa przedsiębiorstwie – prosimy o kontakt z autorami tekstu:

Radcą Prawnym Radosławem Wojciechowskim: email: r.wojciechowski@fwsk.pl

Radcą Prawnym Ewą Konior: email: e.konior@fwsk.pl, z kancelarii  

Zobacz cały Przewodnik po prawie:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA