| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nie odśnieżysz-zapłacisz karę

Nie odśnieżysz-zapłacisz karę

Pada śnieg? Będzie więcej obowiązków. W związku z opadami właściciele nieruchomości i samochodów mają określone przez prawo powinności.

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do usunięcia śniegu z przylegających do posesji chodników. Do ich obowiązków należy również usunięcie stwarzających niebezpieczeństwo zwałów śniegu, brył lodu i sopli z dachów i balkonów. Co do kierowców natomiast, usunięcie śniegu z przedniej szyby i reflektorów nie wystarczy. Żeby nie dostać mandatu, należy pozbyć się śniegu z całego samochodu, również dachu.

Odśnieżanie chodników

Obowiązek odśnieżania chodników wynika wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te nakładają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Chodnik, którego dotyczy obowiązek to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do sprzątania chodnika, który od jego posesji dzieli przestrzeń publiczna w postaci trawnika lub jeżeli na chodniku tym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Wskazać należy, że w rozumieniu ustawy za właścicieli uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Ich również dotyczy obowiązek odśnieżania.

Zobacz: Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Co grozi za nieodśnieżony chodnik

Za niedopełnienie powyższych obowiązków grozi kara grzywny, a postępowanie w tych sprawach toczy się według kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ale grzywna to nie jedyne obciążenie finansowe wynikające z niedopełnienia obowiązku odśnieżania.

Obowiązują tu przepisy kodeksu cywilnego, według którego każda osoba, która ze swojej winy wyrządziła drugiemu szkodę, obowiązana jest do jej naprawienia. Szkoda ta obejmuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, które są skutkiem poślizgnięcia się na nieodśnieżonym, bądź oblodzonym chodniku. Z powyższego wynika, że osoba, która, dozna urazu przez nasze zaniedbanie, może domagać się zwrotu kosztów leczenia, i wszystkich innych wynikłych ze zdarzenia kosztów, nawet kosztów przygotowania do innego zawodu, jeżeli zdarzenie prowadzi do inwalidztwa. W szczególnych przypadkach, gdy osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia utraciła zdolność do pracy zarobkowej, sprawca szkody może zostać zobowiązany do zapłaty renty.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »