REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie odśnieżysz-zapłacisz karę

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
śnieg
śnieg

REKLAMA

REKLAMA

Pada śnieg? Będzie więcej obowiązków. W związku z opadami właściciele nieruchomości i samochodów mają określone przez prawo powinności.

Właściciele nieruchomości są zobowiązani do usunięcia śniegu z przylegających do posesji chodników. Do ich obowiązków należy również usunięcie stwarzających niebezpieczeństwo zwałów śniegu, brył lodu i sopli z dachów i balkonów. Co do kierowców natomiast, usunięcie śniegu z przedniej szyby i reflektorów nie wystarczy. Żeby nie dostać mandatu, należy pozbyć się śniegu z całego samochodu, również dachu.

REKLAMA

Odśnieżanie chodników

Obowiązek odśnieżania chodników wynika wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepisy te nakładają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Chodnik, którego dotyczy obowiązek to wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do sprzątania chodnika, który od jego posesji dzieli przestrzeń publiczna w postaci trawnika lub jeżeli na chodniku tym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Wskazać należy, że w rozumieniu ustawy za właścicieli uznaje się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Ich również dotyczy obowiązek odśnieżania.

Zobacz: Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Co grozi za nieodśnieżony chodnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Za niedopełnienie powyższych obowiązków grozi kara grzywny, a postępowanie w tych sprawach toczy się według kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ale grzywna to nie jedyne obciążenie finansowe wynikające z niedopełnienia obowiązku odśnieżania.

Obowiązują tu przepisy kodeksu cywilnego, według którego każda osoba, która ze swojej winy wyrządziła drugiemu szkodę, obowiązana jest do jej naprawienia. Szkoda ta obejmuje wszelkiego rodzaju uszkodzenia ciała, które są skutkiem poślizgnięcia się na nieodśnieżonym, bądź oblodzonym chodniku. Z powyższego wynika, że osoba, która, dozna urazu przez nasze zaniedbanie, może domagać się zwrotu kosztów leczenia, i wszystkich innych wynikłych ze zdarzenia kosztów, nawet kosztów przygotowania do innego zawodu, jeżeli zdarzenie prowadzi do inwalidztwa. W szczególnych przypadkach, gdy osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia utraciła zdolność do pracy zarobkowej, sprawca szkody może zostać zobowiązany do zapłaty renty.

Osoba poszkodowana, której wypadek przysporzył cierpień nie tylko w wymiarze fizycznym, ale również bólu oraz cierpień psychicznych, może też żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Co ciekawe, obowiązkiem jest tylko odśnieżenie chodnika. Za wywóz śniegu i błota pośniegowego, które zgromadziły się w wyniku odśnieżania odpowiada już zarząd drogi.

Zobacz: Odśnieżanie chodników

Kto odpowiada za odśnieżanie parkingów, przystanków i dróg

REKLAMA

Uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z przystanków komunikacyjnych oraz z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi. Do obowiązków zarządu drogi należy także pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej. Zarząd drogi musi również posprzątać chodnik, jeżeli pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku. Zdarza się, że to gmina pobiera powyższe opłaty. Wówczas posprzątanie chodnika należy do jej zadań. Gmina odpowiada również za obowiązek utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione.

Zobacz: Kodeks cywilny

Śnieg zalegający na dachu jest niebezpieczny dla przechodniów

Usuwanie śniegu i lodu z dachów należy do obowiązków administratorów budynków. Gdy zarządca nie wywiązuje się ze swoich powinności, należy wtedy poinformować o tym fakcie straż miejską, policję lub nadzór budowlany. 

Właściciel takiego nieodśnieżonego budynku dostanie na początku pouczenie. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, wtedy zarządca budynku dostanie mandat nawet do 500 zł. W przypadku, gdy sopel spadnie na przechodnia, ten może pozwać właściciela budynku i żądać odszkodowania. Obowiązek odśnieżania dachów wynika z prawa budowlanego. Właściciel lub zarządca obiektu jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem sił natury, w wyniku których następuje bezpośrednie zagrożenie uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi czy bezpieczeństwa mienia. Chodzi tu też o zalegający na dachach śnieg, który może spowodować katastrofę budowlaną. Odpowiedzialność z kodeksu cywilnego, analogicznie jak przy wypadkach związanych z nieodśnieżonym czy oblodzonym chodnikiem dotyczy również wypadków spowodowanych przez spadające z dachu, gzymsu, balkonu bądź parapetu niebezpiecznie fragmenty pokrywy śnieżnej, lodu czy sopli.

Usuwanie śniegu z pojazdów

Nie każdy użytkownik drogi zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie powoduje gruba pokrywa śnieżna pokrywająca dach samochodu. W trakcie szybkiego poruszania się po drodze, śnieg może zsunąć się gwałtownie na przednią szybę prowadzącego, bądź z impetem uderzyć w innego użytkownika drogi, co może spowodować wypadek. Jeszcze gorzej, jeżeli pokrywa ta, na przykład na samochodzie dostawczym zalega już na tyle długo, że zmieniła się w lód. Konsekwencje osunięcia się takiej pokrywy w trakcie jazdy są bardzo poważne, takie zdarzenie może prowadzić do groźnego uszkodzenia pojazdów i sporego karambolu.

Konsekwencje prawne nieodśnieżenia lub złego odśnieżenia pojazdu

Z prawnego punktu widzenia kierowca, który porusza się samochodem, na którym zalega śnieg, którego szyby są zaszronione w sposób ograniczający widoczność, albo którego reflektory są zaśnieżone bądź brudne, popełnia wykroczenie. Auto takie stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu publicznym. W artykule 66 prawa o ruchu drogowym czytamy: Samochód ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego:

- nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę,
- zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. 

Za skrajnie zaśnieżony samochód można dostać mandat nawet w wysokości 500 złotych. Regulacje te budzą kontrowersje kierowców, rodząc pytania dotyczące specyficznych sytuacji, gdy na przykład w trasie kierowca napotka intensywne opady śniegu a w dalszej drodze, gdzie już nie będzie padał śnieg zatrzyma go patrol policji. Jednak nie jest to powód do obaw, kilka centymetrów śniegu, które może osadzić się na samochodzie w trakcie jazdy zasadniczo różni się od, nieraz oblodzonej, czapy śniegu zalegającej na samochodzie po postoju.

Policja wymierza karę w ewidentnie powodujących zagrożenie przypadkach a kary może różnicować w zależności od ilości śniegu i wielkości zagrożenia, jakie powoduje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA