reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Obowiązek rejestracji prasy internetowej

Obowiązek rejestracji prasy internetowej

Sąd Najwyższy rozpoznał kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie Leszka Sz. redaktora naczelnego portalu internetowego gazetabytowska.pl, który w swoim wyroku uznał obowiązek rejestracji prasy internetowej.

W lipcu 2010 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację na korzyść Leszka Szymczaka od wyroku Sądu Okręgowego z 7 lutego 2008 r. Sprawa wynikła w związku z publikowaniem w Internecie „Gazety Bytowskiej” przez oskarżonego Leszka Sz. , któremu postawiono zarzut braku rejestracji dziennika w sądzie. Sąd Najwyższy uznał kasację za oczywiście bezzasadną. Wskazał on, że intencją Sądu Najwyższego nie jest chęć rejestracji czy regulacji internetu, lecz przestrzeganie obowiązku rejestracji prasy w rozumieniu art. 7 ust. 1 Prawa prasowego.

Zobacz: Głośne sprawy

Jak wskazał Sąd Najwyższy ze względu na to, iż istnieje możliwość wydawania prasy w Internecie to powinna ona być rejestrowana tak jak ta papierowa.  Dodał także, że prasa może być zarówno papierowa, jak i może nią być serwis informacyjny radiowy czy telewizyjny. Rejestracja ma na celu ochronę tytułu przed nieuczciwą konkurencją i wykorzystaniu go przez innego wydawcę.

Prawo prasowe ma stać na straży tytułu i chronić go przed wykorzystaniem przez innego wydawcę. Rejestracja ma również chronić interesy wydawcy i normować takie kwestie jak prawa autorskie czy też zakres umieszczania w prasie internetowej reklam.

SN powołał się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, które w swych orzeczeniach wielokrotnie przyznawało, że obowiązek rejestracji tytułów prasowych nie jest ograniczeniem zasady wolności słowa i publikacji (art.10 Konwencji). 


Źródło: HFPC

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama