REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program "Dobry start" kontynuowany w roku szkolnym 2019/2020

"300 plus" również w 2019 r./fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami resortu pracy program "Dobry start" ma być kontynuowany w roku szkolnym 2019/2020. Środki na ten cel zostały zagwarantowane w budżecie państwa.

Rafalska: Program "Dobry start" okazał się sukcesem i będzie kontynuowany

Program "Dobry start" okazał się sukcesem, został bardzo sprawnie wprowadzony i skorzystali z niego niemal wszyscy uprawnieni - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku.

REKLAMA

Do 30 listopada można było składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł w ramach programu "Dobry start". Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

REKLAMA

Minister Rafalska w rozmowie z PAP oceniła, że program okazał się sukcesem i skorzystali z niego niemal wszyscy uprawnieni. "Jeżeli początkowo twierdzono, że 80-90 proc. osób złoży wnioski, bo byli tacy, co mówili, że to +nędzne ochłapy+, to dzisiaj okazuje się, że z 4 mln 600 tys. dzieci, które mogły skorzystać ze świadczenia, niewiele nam do osiągnięcia tych stu procent" – wskazała szefowa MRPiPS.

Dodała, że wypłacanie pieniędzy z programu przebiegło bez większych problemów. "Środki na program były zabezpieczone, w jego realizacji nie mieliśmy najmniejszych kłopotów, chociaż był on wdrażany w trybie pilnym. Dodatkowym sukcesem jest imponująca ilość wniosków składanych drogą elektroniczną, to jest ponad 50 proc." – podkreśliła Rafalska.

"Jak na pierwszy rok funkcjonowania tego programu, to został on bardzo sprawnie wprowadzony, samorządy dobrze sobie z nim poradziły, a rodzice nie mieli najmniejszego problemu z tym, żeby wydać te środki na doposażenie swoich dzieci na nowy rok szkolny" – oceniła minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodała, że choć rok szkolny zaczął się już jakiś temu, to wyprawka szkolna dla tych, którzy złożyli wniosek w ostatnich dniach, może być przydatna w perspektywie zbliżających się 6 grudnia mikołajek.

REKLAMA

Rafalska zadeklarowała, że fundusze na przyszłoroczną edycję programu zostały zagwarantowane w budżecie państwa. "To nie jest akcja jednoroczna, to program, który wpisał się już w politykę rodzinną i społeczną, którą realizuje rząd" – podkreśliła minister. Dodała, że program ten stanowi też realizację tzw. piątki Morawieckiego.

Po raz pierwszy program "Dobry start" objął uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłatę świadczenia realizowały gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – powiaty.

Wniosek o świadczenie "Dobry start" rodzice i opiekunowie mogli złożyć online od 1 lipca. Od 1 sierpnia wniosek można było składać także drogą tradycyjna, papierową.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Wnioski można było składać do 30 listopada. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Polecamy serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA