reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak dostać wyprawkę szkolną 300 zł?

Jak dostać wyprawkę szkolną 300 zł?

Jak dostać wyprawkę szkolną 300 zł? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, chcących otrzymać świadczenie dobry start. Termin rozpoczęcia składania wniosków jest coraz bliższy. Warto zatem rozwiać liczne wątpliwości związane z ubieganiem się o wsparcie.

W wakacje wyjeżdżam z rodziną na długi urlop. Dopiero na początku września będę mogła złożyć wniosek o 300 zł. Czy to nie za późno?

Ostateczny termin składania wniosków mija 30 listopada 2018 r. Wnioski złożone po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane. Pierwsze świadczenia z programu Dobry start" w roku szkolnym 2018/2019 powinny zostać wypłacone do końca września 2018 r. Warunkiem jest tu złożenie poprawnego wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami w lipcu lub sierpniu. Wnioski złożone w późniejszym terminie zostaną rozpatrzone w terminie dwóch miesięcy. Dokumenty elektronicznie można składać już w lipcu, papierowo zaś – od sierpnia 2018 r.

Czy wniosek o wyprawkę szkolną mogę złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP?

Zarówno ePUAP, jak i platforma PUE ZUS nie umożliwiają złożenia wniosku. Wniosek online można złożyć za pomocą portalu Emp@tia” lub bankowości elektronicznej, papierowo zaś – w jednostkach, które zajmują się wypłatą świadczenia 500+.

Nie mam profilu zaufanego. Czy jest on konieczny, abym mógł ubiegać się o świadczenie dobry start?

Jeżeli wniosek składany jest przy użyciu portalu Emp@tia”, wymagany jest profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą stosowały własne systemy uwierzytelniające. Wnioski składane tradycyjnie, czyli w formie papierowej nie wymagają posiadania profilu zaufanego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało listę banków, które będą przyjmowały wnioski o świadczenia. Są nimi: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, a wkrótce również Bank BGŻ BNP Paribas. Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie "Dobry Start" i będzie zachęcać do złożenia wniosku korzystając z profilu zaufanego.

Jak wygląda wniosek o wyprawkę? Czy mogę gdzieś znaleźć prawidłowy wzór?

Wzór wniosku oraz załącznika można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znajduje się on pod adresem: https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/wzor-wniosku-o-swiadczenie

Nie lubię załatwiać formalności przez Internet, dlatego postanowiłam złożyć wniosek papierowo. Czy mogę to zrobić w dowolnym urzędzie?

Wniosek powinien zostać złożony w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Dokumenty można złożyć osobiście bądź przesłać je na adres odpowiedniego urzędu za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z 2018 r., poz. 1061)

Zobacz również: Kto może się starać o wyprawkę szkolną 300 zł?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama