reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Czy Skarb Państwa jest osobą prawną?

Czy Skarb Państwa jest osobą prawną?

Osoba prawna to jednostka organizacyjna osoby fizycznej, która z mocy przepisu ustawy została wyposażona w zdolność prawną i w związku z tym może być podmiotem stosunków cywilnoprawnych. Osoba prawna posiada nie tylko zdolność prawna, ale również zdolność do czynności prawnych.

Nie można jej stawiać jednak na równi ze zdolności do czynności prawnych osób fizycznych. Z mocy przepisów niektórych czynności osoba prawna dokonać nie może (np. w zakresie sporządzenia testamentu, przysposobienia itp.).

Na równi z osobami prawnymi art. 331 kc nakazuje traktować jednostki organizacyjne nie będące osobami prawnymi. Do takich jednostek należą przede wszystkim spółki handlowe osobowe czyli spółki jawne, partnerskie, komandytowe i kamandytowo-akcyjne oraz wspólnoty mieszkaniowe właścicieli wyodrębnionych lokali.

Zobacz: Co to jest czynność prawna?

Powstanie, ustrój i ustanie osób prawnych określają właściwe przepisy; w wypadkach i w zakresie w przepisach tych przewidzianych organizację i sposób działania osoby prawnej reguluje także jej statut. Jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną z chwilą jej wpisu do właściwego rejestru, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Art. 37 § 2 nie określa rodzajów rejestrów, organów uprawnionych do ich prowadzenia ani też sposobów, w jaki mają być one prowadzone. Ustawodawca pozostawił to zagadnienie do uregulowania przepisami szczególnymi. Obecnie istnieje znaczna liczba rejestrów, które są prowadzone nie tylko przez sądy, ale także przez inne, wskazane w ustawie, organy. Z rejestrów prowadzonych przez sądy należy przede wszystkim wymienić: handlowy, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni, izb gospodarczych, organizacji samorządowych rzemiosła, związków zawodowych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników.

Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.

Szczególną osobą prawną jest Skarb Państwa. Podstawę prawną istnienia i działania Skarbu Państwa, jako osoby prawnej jest art. 34 kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy wyjaśnił, że szczególny charakter podmiotowy Skarbu Państwa polega na tym, że - nie mając „organów” w rozumieniu cywilistycznym, określonym w art. 38 k.c., siedziby, a w szczególności ustawy ustrojowej - musi działać przez swoje jednostki organizacyjne. o Skarbie Państwa, jako osobie prawnej, możemy mówić wówczas, gdy Państwo, jako fiskus, wykonuje za pomocą swoich jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej swoje zadania społeczne i gospodarcze, a w stosunkach z innymi podmiotami ma równie prawa.

Zobacz: Kodeks cywilny

Skarb Państwa jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia państwowego nie należącego do innych państwowych osób prawnych.

Skarb Państwa jest osobą prawną niemającą organów w rozumieniu art. 38 ani też siedziby w rozumieniu art. 41. Natomiast organy takie mają agencje i przedsiębiorstwa państwowe, jako odrębne osoby prawne.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama