reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Polski wymiar sprawiedliwości w światowych rankingach

Polski wymiar sprawiedliwości w światowych rankingach

Polska wysoko w rankingach dotyczących praworządności i sprawiedliwości na świecie.

Polska znalazła się w pierwszej piątce państw charakteryzujących się krótkim czasem rozpoznawania spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych; nasz kraj plasuje się też wysoko w rankingu oceniającym przestrzeganie zasad praworządności – wynika z raportów:  „Rule of Law Index” amerykańskiej organizacji pozarządowej „The World Justice Project” oraz raportu Komisji Europejskiej „The European Justice Scoreboard”.

W raporcie  „Rule of Law Index” prezentowane są dane z 97 państw świata (stanowiących 90 % populacji świata) w ośmiu głównych wymiarach praworządności, tj.:

  1. ograniczone kompetencje rządu,
  2. brak korupcji,
  3. porządek i bezpieczeństwo,
  4. prawa podstawowe,
  5. przejrzystość administracji,
  6. egzekucja prawa,
  7. wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych,
  8. wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych.

Wśród krajów Unii Europejskiej Polska znalazła się w poszczególnych kategoriach na miejscu: 10 – ograniczone kompetencje rządu, 13 – brak korupcji, 13 – porządek i bezpieczeństwo, 5 – prawa podstawowe, 14 – przejrzystość administracji, 11 – egzekucja prawa, 13 – wymiar sprawiedliwości w sprawach cywilnych, 9 – wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Raport powstał na podstawie przeprowadzonych przez ekspertów ze wszystkich dziedzin prawa, ankiet w 97 krajowych systemach prawnych. Organizacja „The World Justice Project” jest jedną z najbardziej znanych instytucji na świecie, propagujących rozwój praworządności. Cieszy się autorytetem nie tylko w kręgach akademickich, ale również władz państwowych, organów wymiaru sprawiedliwości, ekspertów z dziedziny prawa, liderów biznesu, urzędników i obywateli poszczególnych państw. Corocznie publikowany „Rule of Law Index” pobudza dyskusję i aktywizuje działania dla poprawy praworządności na całym świecie.

Z kolei Komisja Europejska przygotowała opracowanie „The European Justice Scoreboard”, ponieważ skuteczne systemy wymiaru sprawiedliwości mają kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej Unii Europejskiej. Zebrano w nim w sposób obiektywny, wiarygodny i porównywalny dane ze wszystkich państw członkowskich na temat funkcjonowania ich wymiarów sprawiedliwości. Podkreślono, że poprawa jakości, niezależności i efektywności sądownictwa stanowi cel Unii Europejskiej dążącej do przywrócenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Opracowanie koncentruje się głównie na tych parametrach, które przyczyniają się do wzrostu koniunktury i inwestycji, w szczególności analizuje wskaźniki efektywności w rozpoznawaniu spraw cywilnych i handlowych. Obejmuje też sądownictwo administracyjne, również odgrywające ważną rolę w gospodarce, zwłaszcza w sporach przedsiębiorców z organami podatkowymi, czy też instytucjami decydującymi o regulacjach administracyjnych.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Raport prezentuje szczegółowe porównanie danych z poszczególnych państw członkowskich. Zgromadzone statystyki pokazały, iż Polska znalazła się w pierwszej piątce państw charakteryzujących się krótkim czasem rozpoznawania spraw cywilnych, handlowych i administracyjnych. Podkreślono, że w tego typu sprawach w sądach polskich przeciętnie w skali roku liczba spraw, które wpływają jest równa liczbie spraw załatwianych.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polski wymiar sprawiedliwości w rankingach międzynarodowych. /Fot. Fotolia
Polski wymiar sprawiedliwości w rankingach międzynarodowych. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama