reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Senackie komisje za wprowadzeniem poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej

Senackie komisje za wprowadzeniem poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej

Senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem z poprawkami ustawy o tarczy antykryzysowej. Ustawa przewiduje co najmniej 11,5 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców na pomoc we wsparciu zatrudnienia.

Senat: komisje za wprowadzeniem poprawek do ustawy o tarczy antykryzysowej

Senackie komisje opowiedziały się w środę za przyjęciem z poprawkami ustawy o tarczy antykryzysowej, która wprowadza m.in. wakacje składkowe dla firm zatrudniających do 49 osób. Komisje chcą wykreślić z niej m.in. przepisy odnoszące się do Kodeksu wyborczego.

Nad ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pracowały w środę senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Promocja: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Opowiedziały się za przyjęciem ustawy z poprawkami. Większość z nich (28) to wnioski senackich legislatorów, które zostały uzgodnione z rządem i pozytywnie przez rząd zaopiniowane.

Komisje poparły także poprawki legislacyjne senatora Marka Pęka (PiS) odnoszące się do innych uwag legislatorów i również poparte przez rząd.

Uznanie komisji uzyskały także poprawki, którym przyjęciu rząd się sprzeciwił, bądź wobec których nie udzielił pozytywnej rekomendacji. Wśród takich znalazły się wnioski Bogdana Zdrojewskiego (KO) dotyczące na przykład zasiłków dla rodziców dzieci do 12. roku życia, którzy - w związku zamknięciem przedszkoli, szkół czy żłobków - muszą opiekować się dziećmi. Poparcie komisji uzyskała też poprawka wykreślająca z ustawy przepis mówiący o wyłączeniach ze stosowania Kodeksu wyborczego.

Ponadto, komisje zaakceptowały poprawki dotyczące możliwości wprowadzania przez rady gmin zwolnień z podatków od nieruchomości, czy umożliwiające skorzystanie z rozwiązań ustawy podmiotom prowadzącym uzdrowiska.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji minister w KPRM Łukasz Schreiber, ustawa przewiduje co najmniej 11,5 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców na pomoc we wsparciu zatrudnienia.

"Przede wszystkim wakacje składkowe, jeżeli chodzi o ZUS - do wcześniej przyjętych mikrofirm dokładamy małe firmy, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników" - tłumaczył minister. Zaznaczył, że w takiej sytuacji państwo w połowie przejmie zobowiązanie wobec ZUS.

Zmiany dotyczą też mikropożyczek, rozszerzenia na trzy miesiące tzw. postojowego w wysokości ok. 2 tys. zł, renegocjacji kredytów bankowych, wsparcia w programie BGK, zabezpieczenia przed roszczeniami komorniczymi środków pomocowych, czy wsparcia dla organizacji pozarządowych.

Jak informował, ważny blok rozwiązań zawartych w ustawie obejmuje e-usługi. Przewidziano też pomoc dla rolników oraz sektora rolno-spożywczego. Inne zmiany są - jak przekonywał - ważne z punktu widzenia obywateli. Dotyczą np. przesyłek listownych, aby listonosze mogli, z pewnymi wyjątkami, doręczać je do skrzynki bez konieczności udawania się na pocztę. Wydłużone zostaną także niektóre terminy administracyjne.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm, przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. wakacji składkowych dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla przedsiębiorstw czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem./Fot. Shutterstock
Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm, przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. wakacji składkowych dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla przedsiębiorstw czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem./Fot. Shutterstock

Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama