Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r./Fot. Shutterstock
Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwarantanna po przyjeździe do Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. została określona w przepisach nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak długo będzie trwała kwarantanna? Czy przewidziano ułatwienia dla osób zaszczepionych?

Kwarantanna - nowe rozporządzenie

Nowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

REKLAMA

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2020 r.

Zgodnie z rozporządzeniem do dnia 17 stycznia 2021 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną.

W okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. osoba, przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, będącą granicą zewnętrzną UE, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski będzie obowiązana odbyć obowiązkową kwarantannę.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwarantanna - jak długo?

Kwarantanna ta będzie trwała 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Osoby przekraczające granicę będą miały obowiązek przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informacje o:

 • adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie się odbywać obowiązkową kwarantannę;
 • numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Kiedy kwarantanna po powrocie do Polski?

Do 17 stycznia 2021 r. obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczy także osób przekraczających tę granicę:

1. statkiem powietrznym;

2. transportem kolejowym;

3. pojazdem samochodowym:

 • będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego;
 • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
 • służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego, lub międzynarodowego transportu kombinowanego
 • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób.

Przedsiębiorca oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą wykonujący:

 • międzynarodowy transport drogowy lub niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy, lub międzynarodowy przewóz regulowany, lub międzynarodowy transport kombinowany;
 • transport statkiem powietrznym;
 • transport środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
 • transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

– będzie informował pasażerów o obowiązku odbycia kwarantanny.

Osoba przekraczająca granicę państwową przekaże przed przekroczeniem tej granicy przedsiębiorcy oraz wyżej określonemu podmiotowi informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą. Informacje te zostaną przekazane niezwłocznie jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Kwarantanna - kogo nie obejmuje?

REKLAMA

Kwarantanny nie będą musiały odbywać m.in. określone w rozporządzeniu osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych. Są to przykładowo kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego, rybacy, obsada pociągu.

Ponadto z kwarantanny zwolnieni będą żołnierze, członkowie misji dyplomatycznych, uczniowie pobierający naukę na terenie Polski oraz ich opiekunowie, studenci, zawodnicy biorący udział w międzynarodowych zawodach sportowych.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy także osób przekraczających granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym.

Jakie ułatwienie dla osób zaszczepionych?

Od 28 grudnia osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą kierowane na kwarantannę. Będą musiały udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej szczepienie przeciwko COVID-19 zaświadczeniem o wykonaniu tego szczepienia.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje dotyczące podlegania kwarantannie po przyjeździe do kraju można znaleźć na stronie Straży Granicznej www.strazgraniczna.pl. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15 dział również specjalna infolinia + 48 22 500 40 00.

Zakaz lotów od 22 grudnia 2020 r.

Pamiętajmy, iż od 22 grudnia 2020 r. do 6 stycznia 2021 r. obowiązuje zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork

10) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Zakaz ten nie obowiązuje lotów wyczarterowanych przed 8 grudnia 2020 r. Nie stosuje się go również do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Źródło: Infor.pl, gov.pl, Straż Graniczna, PAP

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2316)

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA