Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do gazu LPG – dla kogo i na jakich warunkach?

Paulina Karpińska
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dodatek do gazu ziemnego
Dodatek do gazu ziemnego
Dodatek do skroplonego gazu LPG będzie przysługiwał gospodarstwom domowym używającym go do ogrzewania. Ma być on wypłacany na takich zasadach jak dodatek węglowy. Ile wyniesie dofinansowanie i kto go otrzyma?
rozwiń >

Dla kogo dodatek do gazu LPG?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami dofinansowanie do gazu mają otrzymać wszystkie gospodarstwa domowe, które używają skroplonego gazu LPG do ogrzewania nieruchomości, którą zamieszkują. Będzie ono jednorazowym wsparciem w formie pieniężnej. Każda uprawniona osoba otrzyma pieniądze bezpośrednio „do ręki”.

Ile wynosi dopłata do gazu?

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest skroplony gaz LPG to kwota w wysokości 500 zł. Przy czym otrzyma go każde gospodarstwo domowe, a nie każdy właściciel nieruchomości. To istotne, gdyż często nieruchomość zamieszkują osoby nie będące właścicielem, np. najemcy, bądź też dwie oddzielne rodziny i więcej. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli prowadzą one oddzielne gospodarstwa domowe przysługuje im odrębny dodatek do gazu. Muszą jednak posiadać odrębne adresy, gdyż działa tu zasada "jedne dodatek na jeden adres". Zatem lokalu w budynku muszę być wyodrębnione.

Warunki otrzymania dodatku do gazu

Dodatek do skroplonego gazu LPG ma być świadczeniem wypłacanym jako dodatek do ogrzewania – na analogicznych zasadach jak dodatek węglowy.

Podstawowym warunkiem będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania gazem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie gaz.

Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego.

Ważne! Dodatek do gazu nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy, bądź inny rodzaj dodatku do ogrzewania.

Kto może starać się o dopłatę do gazu?

Dopłaty do ogrzewania będą przysługiwać na gospodarstwo domowe, a nie na źródło ogrzewania w nieruchomości. Zatem każda rodzina, która korzysta z gazu jako źródła ogrzewania, ma mieć do niego prawo. Przy czym nie musi to być rodzina w sensie formalnych. Mogą to być osoby tworzące związek i zamieszkujące w danej nieruchomości. Muszą jednak wspólnie gospodarować. Każde gospodarstwo domowe musi również posiadać odrębny adres. Osobom samotnie zamieszkującym lokum również przysługuje dofinansowanie do gazu w tej formie.

W sytuacji kiedy np. kilkupiętrowy budynek jest ogrzewany przez duży piec zaopatrujący kilka gospodarstw domowych mieszkających odrębnie i prowadzących własny budżet, każde z nich jest uprawnione do wypłaty kwoty po spełnieniu wymaganych warunków. Warunkiem jest, aby każde gospodarstwo domowe posiadało odrębny adres  w myśl zasady "jeden dodatek do ogrzewania na jeden adres".

Ważne! Dodatek go gazu będzie przysługiwał niezależnie od zameldowania w miejscu zamieszkania, czy też posiadania tej nieruchomości na własność. Będzie on przysługiwał użytkownikom, czy też najemcom.

Dodatek do gazu w ramach dodatku do ogrzewania - wniosek

Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o dodatek do gazu do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór zostanie przygotowany i udostępniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska po uchwaleniu ustawy. Ma on być prosty i ujednolicony analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również maja być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.

Gminy będą zobowiązane do wypłaty tego świadczenia w ciągu 30 dni od otrzymania formularza.

Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do gazu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw 23 sierpnia 2022 r. Zgodnie z zapowiedzią marszałek Elżbiety Witek ma być on procedowany w Sejmie na specjalnym posiedzeniu zwołanym w dniu 2 września 2022 roku.

Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Rządu dodatek do węgla ma wejść w życie pod koniec września, najpóźniej w październiku. Wówczas będzie można złożyć wniosek o dodatek do gazu LPG.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • spolegliwyksiegowy
  2022-08-25 10:27:54
  pajace ! LPG a gaz ziemny to to samo? wprowadzacie w błąd
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bo no
  2022-08-27 15:04:52
  Ustawa nie dotyczy gazu ziemnego- dlaczego?
  6
 • Tymek
  2022-08-25 10:46:56
  Czy w projekcie ustawy jest mowa o gazie ziemnym?
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • JK
  2022-08-25 08:47:43
  Czyli od kogo pobrać wniosek i gdzie go złożyć?
  0
 • Zdzich 52
  2022-08-25 11:43:14
  Szukam wniosku o dopłatę na LPG a nie na węgiel , czy nie wyraźnie pytam ?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon turystyczny ważny do 31 marca 2023 - Prezydent podpisał ustawę wydłużającą go
Ustawa przedłużająca Polski Bon Turystyczny została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?
Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?
Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.
Dodatek do ogrzewania elektrycznego. Od kiedy można składać wnioski?
Gminy będą przyjmowały wnioski ogrzewających domy prądem od 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. Na wypłatę pieniędzy będą miały czas do końca marca przyszłego roku.
Standardy rozmów telefonicznych w więzieniach przyczyną niepokojów
Wprowadzenie minimalnych standardów rozmów telefonicznych miało być korzystne dla osadzonych, a tymczasem spowodowało, że liczba dozwolonych połączeń została ograniczona.
Maseczki w szpitalach i w aptekach do końca października 2022 r.
Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i w aptekach zostanie przedłużony do końca października 2022 r.
Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?
Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.
Młodzi Polacy z największą liczbą zobowiązań wobec sądów
Polacy są winni sądom ponad 755 mln zł. Z danych Krajowego RejestruZaleg Długów wynika, iż średnie zadłużenie jednego dłużnika wynosi obecnie 4,6 tys. zł.
System opieki nad dziećmi w instytucjonalnej pieczy zastępczej wymaga zmian. Uwagi RPO
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nie uwzględnia postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie we wszystkich placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zostały zmniejszone dopuszczalne limity liczby dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich przekazuje postulaty zmian w prawie komisji senackiej, która teraz pracuje nad uchwaloną przez Sejm ustawą.
Niedziela - w jakich granicach czasowych?
Jakie granice czasowe "niedzieli" może ustalić pracodawca? Czy początek "niedzieli" może przypadać na kalendarzową sobotę?
Dodatek elektryczny - ile, dla kogo i kiedy?
Dodatek elektryczny mają otrzymać gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, m.in. za pomocą pomp ciepła.
Usługi „kup teraz – zapłać później” coraz popularniejsze
Kiedy usługi pay-later pojawiły się na rynku, były w dużej mierze wykorzystywane do jednorazowych, uznaniowych zakupów, takich jak bilety na koncerty czy wysokiej klasy odzież. Jednak wraz z rosnącą inflacją konsumenci coraz częściej sięgają po nie, aby sfinansować coś bardziej przyziemnego i niezbędnego.
300 zł na wyprawkę - do kiedy wniosek?
Do kiedy można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start"? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o terminie i zasadach.
Przymusowa sprzedaż mieszkania przez uciążliwych mieszkańców - wyrok Sądu
Uciążliwe lokatorki muszą przymusowo sprzedać mieszkanie - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił pozew spółdzielni mieszkaniowej, do której od lat lokatorzy tego bloku składali skargi na warunki higieniczne i sanitarne; jedna z lokatorek znosiła do mieszkania różne rzeczy, również ze śmietników.
Pracownicy skarżą się na brak podwyżek
Takich skarg nigdy wcześniej nie było, ale ich pojawienie zwiastuje, że na rynku pracy i w poszczególnych przedsiębiorstwach bardzo dynamicznie rośnie presja płacowa.
Projekt reformy sądów poszerzony o sędziów pokoju
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada poprawiony projekt reformy sądów, poszerzony o komponent sędziów pokoju.
Uwaga na oszustwa z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Cyberprzestępcy wykorzystują nowy sposób, który polega na rozsyłaniu e-maili z wizerunkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.
Cieplo.gov.pl, czyli rządowa porównywarka cen węgla
26 września 2022 r. rusza możliwość rejestracji przedsiębiorców w rządowej porównywarce cen węgla - cieplo.gov.pl. Nowy serwis ma połączyć konsumentów i sprzedawców ułatwiając zakup surowca.
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 2022. Na aplikacje adwokacją i radcowską zdało ok. 41% kandydatów
Zdawalność sobotnich (24 września 2022 r.) egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką i radcowską wyniosła ponad 41 proc.; przed rokiem było to ponad 59 proc.; zdawalność egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą była także nieco niższa niż rok temu - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Rozwód – najważniejsze zasady i skutki
Kiedy można orzec rozwód? Co z dziećmi? Jakie skutki majątkowe wywołuje wyrok rozwodowy? Oto najważniejsze zasady.
GIOŚ: zgłaszając odpady porzucone w lesie będzie można skorzystać z geolokalizacji
Zgłaszając szkodę w środowisku, np. porzucone w lesie odpady, nie trzeba będzie znać adresu, będzie można skorzystać z funkcji geolokalizacji - przewiduje nowy formularz zgłaszania interwencji, o którym poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Mobilizacja wojskowa - co warto wiedzieć?
Niedawna decyzja o mobilizacji na terenie strategicznego wroga musiała spowodować powstanie pytań w kwestii organizacji tego samego procesu w Polsce. Kto realnie mógłby być powołany do polskiej armii?
Fundacja rodzinna od 2023 r.
Od 2023 r. będzie można zakładać fundacje rodzinne. Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwiązania mają być odpowiedzią na problem sukcesji firm.
Czym są „Lekcje z ZUS”?
Podczas zajęć z ZUS-u młodzież dowiaduje się, czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, a jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe.
Cztery dni pracy i 80% pensji zamiast zwolnienia z pracy?
W opinii ekspertów takie działanie może być powszechne w czasie kryzysu jako "kompromis" między zarządzającymi, a zespołem. Nie ma jednak wątpliwości, że takie rozwiązanie niesie szereg zagrożeń.