REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek do gazu LPG – dla kogo i na jakich warunkach?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dodatek do gazu ziemnego
Dodatek do gazu ziemnego

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek do skroplonego gazu LPG będzie przysługiwał gospodarstwom domowym używającym go do ogrzewania. Ma być on wypłacany na takich zasadach jak dodatek węglowy. Ile wyniesie dofinansowanie i kto go otrzyma?
rozwiń >

Dla kogo dodatek do gazu LPG?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami dofinansowanie do gazu mają otrzymać wszystkie gospodarstwa domowe, które używają skroplonego gazu LPG do ogrzewania nieruchomości, którą zamieszkują. Będzie ono jednorazowym wsparciem w formie pieniężnej. Każda uprawniona osoba otrzyma pieniądze bezpośrednio „do ręki”.

REKLAMA

Ile wynosi dopłata do gazu?

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest skroplony gaz LPG to kwota w wysokości 500 zł. Przy czym otrzyma go każde gospodarstwo domowe, a nie każdy właściciel nieruchomości. To istotne, gdyż często nieruchomość zamieszkują osoby nie będące właścicielem, np. najemcy, bądź też dwie oddzielne rodziny i więcej. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli prowadzą one oddzielne gospodarstwa domowe przysługuje im odrębny dodatek do gazu. Muszą jednak posiadać odrębne adresy, gdyż działa tu zasada "jedne dodatek na jeden adres". Zatem lokalu w budynku muszę być wyodrębnione.

Warunki otrzymania dodatku do gazu

Dodatek do skroplonego gazu LPG ma być świadczeniem wypłacanym jako dodatek do ogrzewania – na analogicznych zasadach jak dodatek węglowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowym warunkiem będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Przy czym należy podkreślić, że ustawodawca przewiduje wypłatę do ogrzewania gazem również w przypadku, gdy właściciel wskazał więcej niż jedno źródło ciepła. Jednak głównym musi być właśnie gaz.

Projektodawca nie przewiduje progu dochodowego.

Ważne! Dodatek do gazu nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy, bądź inny rodzaj dodatku do ogrzewania.

Kto może starać się o dopłatę do gazu?

REKLAMA

Dopłaty do ogrzewania będą przysługiwać na gospodarstwo domowe, a nie na źródło ogrzewania w nieruchomości. Zatem każda rodzina, która korzysta z gazu jako źródła ogrzewania, ma mieć do niego prawo. Przy czym nie musi to być rodzina w sensie formalnych. Mogą to być osoby tworzące związek i zamieszkujące w danej nieruchomości. Muszą jednak wspólnie gospodarować. Każde gospodarstwo domowe musi również posiadać odrębny adres. Osobom samotnie zamieszkującym lokum również przysługuje dofinansowanie do gazu w tej formie.

W sytuacji kiedy np. kilkupiętrowy budynek jest ogrzewany przez duży piec zaopatrujący kilka gospodarstw domowych mieszkających odrębnie i prowadzących własny budżet, każde z nich jest uprawnione do wypłaty kwoty po spełnieniu wymaganych warunków. Warunkiem jest, aby każde gospodarstwo domowe posiadało odrębny adres  w myśl zasady "jeden dodatek do ogrzewania na jeden adres".

Ważne! Dodatek go gazu będzie przysługiwał niezależnie od zameldowania w miejscu zamieszkania, czy też posiadania tej nieruchomości na własność. Będzie on przysługiwał użytkownikom, czy też najemcom.

Dodatek do gazu w ramach dodatku do ogrzewania - wniosek

Projektodawca przewiduje możliwość złożenia wniosku o dodatek do gazu do 30 listopada 2022 roku. Jego wzór zostanie przygotowany i udostępniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska po uchwaleniu ustawy. Ma on być prosty i ujednolicony analogicznie do wniosku o dodatek węglowy. Sposób i forma jego złożenia do urzędu gminy również maja być takie same. Będzie można zatem dostarczyć go osobiście, przesłać pocztą, bądź wysłać przez ePUAP.

Gminy będą zobowiązane do wypłaty tego świadczenia w ciągu 30 dni od otrzymania formularza.

Etap prac legislacyjnych nad dodatkiem do gazu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw 23 sierpnia 2022 r. Zgodnie z zapowiedzią marszałek Elżbiety Witek ma być on procedowany w Sejmie na specjalnym posiedzeniu zwołanym w dniu 2 września 2022 roku.

Nowe przepisy mają wejść w życie w trybie pilnym tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli Rządu dodatek do węgla ma wejść w życie pod koniec września, najpóźniej w październiku. Wówczas będzie można złożyć wniosek o dodatek do gazu LPG.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA