REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SN pierwszy raz uchylił orzeczenie Izby Dyscyplinarnej po wniosku sędziego o wznowienie sprawy

SN pierwszy raz uchylił orzeczenie Izby Dyscyplinarnej po wniosku sędziego o wznowienie sprawy
SN pierwszy raz uchylił orzeczenie Izby Dyscyplinarnej po wniosku sędziego o wznowienie sprawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w czwartek po raz pierwszy zdecydowała o uchyleniu orzeczenia swojej poprzedniczki - Izby Dyscyplinarnej - po wniosku sędziego o wznowienie jego sprawy. Możliwość składania przez pół roku takich wniosków dała zeszłoroczna nowelizacja ustawy o SN.

Uchwała Izby Dyscyplinarnej SN

W sprawie chodziło o uchwałę Izby Dyscyplinarnej SN, na mocy której prawomocnie uchylono immunitet sędziego z Kraśnika. Izba Odpowiedzialności Zawodowej zdecydowała jednak w czwartek jednocześnie, aby utrzymać w mocy uchylenie immunitetu sędziego.

REKLAMA

Prokuratura zarzuciła sędziemu ingerencję w protokół sądowy i poświadczenie nieprawdy w tym protokole. W tej sprawie, w pierwszej instancji, jeszcze we wrześniu 2018 r. sędziowski sąd dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie wyraził zgodę na uchylenie immunitetu. Zażalenie od tamtej decyzji trafiło już do Izby Dyscyplinarnej SN, która w początkach 2019 r. utrzymała w mocy orzeczenie pierwszej instancji.

Po nowelizacji ustawy o SN z lata zeszłego roku obrońcy sędziego złożyli wnioski o wznowienie sprawy immunitetu, a w czwartek wnioski te rozpoznał SN.

REKLAMA

"Jest to pierwsza uchwała SN, która zapadła w trybie art. 18 nowelizacji ustawy o SN z czerwca zeszłego roku" - zaznaczył przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Wiesław Kozielewicz w uzasadnieniu czwartkowego rozstrzygnięcia. Na mocy tamtej nowelizacji, która weszła w życie w połowie lipca 2022 r., przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Zgodnie z przywołanym przez sędziego Kozielewicza przepisem, który był regulacją przejściową zawartą w tamtej noweli, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji "sędziemu, w stosunku do którego wydany został przez SN w składzie którego brał udział sędzia Izby Dyscyplinarnej, prawomocny wyrok dyscyplinarny lub podjęta została uchwała prawomocnie zezwalająca na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej" przysługiwał wniosek o wznowienie postępowania. "Wniosek o wznowienie postępowania rozpoznaje SN w składzie trzech sędziów orzekających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej" - stanowił przepis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Orzekając o wznowieniu postępowania SN uchyla zaskarżony wyrok lub zaskarżoną uchwałę i rozstrzyga sprawę co do istoty albo umarza postępowanie. Od tego orzeczenia środek odwoławczy nie przysługuje" - głosiła ponadto nowelizacja ustawy o SN.

REKLAMA

Jak wyjaśnił sędzia Kozielewicz, Sąd Najwyższy opierając się na tym przepisie w związku z tym wznowił w czwartek postępowanie, uchylił uchwałę Izby Dyscyplinarnej z 2019 r., a następnie utrzymał w mocy decyzję sądu dyscyplinarnego przy SA w Lublinie. "Sąd w Lublinie w sposób prawidłowy wykazał, że zachodzą w sprawie dostatecznie uzasadnione podejrzenia popełnienia przez sędziego przestępstwa, które było wskazane we wniosku o zezwolenie na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej" - wskazał Kozielewicz.

"Od tej uchwały nie przysługuje żaden środek odwoławczy i według aktualnego stanu prawnego ta uchwała kończy postępowanie w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za czyn zarzucany we wniosku prokuratora" - wyjaśnił sędzia Kozielewicz mówiąc o skutkach czwartkowego orzeczenia.

Jak powiedział PAP zastępca rzecznika prasowego SN Piotr Falkowski, 16 stycznia br. minął już półroczny termin, który nowelizacja dała sędziom na składanie wniosków o wznowienie swoich spraw. Dotychczas do sądu wpłynęło kilka takich wniosków. Niewykluczone jednak, że pojedyncze wnioski nadane w terminie jeszcze nie wpłynęły do SN.

Nowelizacja ustawy o SN

W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił kolejna nowelizację ustawy o SN. Zgodnie z nią m.in. sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Ta nowelizacja obecnie trafiła do Senatu. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński
mja/ par/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA