REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia w internetowym handlu produktami z Chin. UE pracuje nad nowymi przepisami

Elżbieta Rutkowska
Elżbieta Rutkowska
Oprac. Paulina Karpińska
Ograniczenia w Internetowym handlu produktami z Chin. UE pracuje nad nowymi przepisami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska pracuje nad przepisami, które mają zapewnić bezpieczeństwo konsumentom kupującym przez internet produkty z państw trzecich, m. in. z Chin.Jednym z warunków wprowadzania towaru na rynek UE ma być posiadanie siedziby na terenie UE przez podmiot gospodarczy odpowiedzialny za bezpieczeństwo tych wyrobów. Co jeszcze przewiduje nowy projekt rozporządzenia?

Ograniczenia w Internetowym handlu produktami z Chin. UE pracuje nad nowymi przepisami

REKLAMA

Europarlament przegłosował w ubiegłym tygodniu rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów, które zastąpi unijną dyrektywę 2001/95/WE w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów do współczesnych realiów rynkowych, zwłaszcza rosnącej popularności zakupów przez internet.

REKLAMA

Jak wyjaśniała Komisja Europejska, zmiana przepisów jest konieczna, bo dyrektywa pochodzi z 2001 r., gdy „produkty bazujące na sztucznej inteligencji i urządzenia podłączone do internetu były rzadkością”. Nowe wyzwania rodzi też rozwój handlu internetowego, gdyż konsumenci mogą w ten sposób dokonywać zakupów bezpośrednio od przedsiębiorców – także tych zlokalizowanych poza terytorium UE, „co utrudnia kontrolowanie bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na jednolity rynek

Warunki handlu produktami spoza Unii Europejskiej według nowych zasad

Rozporządzenie przewiduje, że produkty z państw trzecich będzie można wprowadzać na rynek unijny pod warunkiem, że podmiot gospodarczy odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo ma siedzibę w UE. Nakłada też nowe obowiązki na internetowe platformy handlowe. Organy nadzoru rynku będą mogły im nakazać jak najszybsze usunięcie z oferty lub uniemożliwienie dostępu do produktu uznanego za niebezpieczny. Platformy będą miały na to nie więcej niż dwa dni robocze.

– Konsumenci, jeśli kupili taki produkt, otrzymają o tym wiadomość e-mailem. Ponadto będą mieli prawo do naprawy, wymiany bądź zwrotu pieniędzy w przypadku wycofania produktu ze sprzedaży – informuje Dita Charanzová.

REKLAMA

Przy ocenie bezpieczeństwa produktu zostanie uwzględnione ryzyko dla grup szczególnie podatnych na zagrożenia (np. dzieci), a także m.in. ich cyberbezpieczeństwo. Informacje o bezpieczeństwie produktów oraz dostępnych środkach ochrony prawnej trzeba zaś będzie przekazywać klientom jasnym i łatwym do zrozumienia językiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie liczby niebezpiecznych produktów na unijnym rynku zapobiegnie szkodom, jakie z tego powodu ponoszą konsumenci. Jak informuje biuro prasowe europarlamentu, w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów konsumenci mogą zaoszczędzić ok. miliarda euro, a w ciągu następnych 10 lat – ok. 5,5 mld euro.

Zanim rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie, musi je jeszcze zatwierdzić Rada UE. Przepisy zaczną obowiązywać 18 miesięcy po wejściu w życie. 

Gdzie Europejczycy robią zakupy?

Według danych Brukseli w 2021 r. zakupy online robiło 73 proc. konsumentów, podczas gdy w 2014 r. – połowa. W 2020 r. 21 proc. konsumentów zamówiło produkt spoza Unii (w porównaniu do 8 proc. w 2014 r.). Według sprawozdania rocznego portalu Safety Gate 26 proc. powiadomień o produktach niebezpiecznych dotyczyło produktów sprzedawanych w internecie. Przy czym większość (62 proc.) – produktów z państw spoza UE.

– W 2020 r. 50 proc. produktów uznanych za niebezpieczne pochodziło z Chin. Za pomocą nowego prawa podejmiemy istotne kroki przeciwko sprzedającym je w Europie – podkreśla europosłanka Dita Charanzová, sprawozdawczyni projektu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA