REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapadliska w Trzebini tematem posiedzenia sztabu kryzysowego

Zapadliska w Trzebini: sztab kryzysowy
Zapadliska w Trzebini: sztab kryzysowy

REKLAMA

REKLAMA

Zapadliska w tym małopolskim mieście będą tematem posiedzenia wojewódzkiego sztabu kryzysowego zaplanowanego na środę w Krakowie. W czwartek Trzebinią zajmie się sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Warszawie.

Czy uda się powstrzymać proces powstawania zapadlisk?

"Liczę, że te spotkania dadzą odpowiedzi na wiele pytań, które chcę zadać" – powiedział we wtorek PAP burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. "Dzisiaj czuję, jakby Spółka Restrukturyzacji Kopalń gasiła +pożar+, ale chciałbym, żeby również zapobiegała +pożarom+. Chciałbym mieć gwarancję, że proces powstawania zapadlisk zostanie skutecznie zatrzymany" – podkreślił. Burmistrza interesuje też m.in. odpowiedź na pytanie, dlaczego dziura powstała w piątek na os. Gaj została zakopana wraz z silosem, mieszczącym materiał do zasypywania zapadlisk.

REKLAMA

Tematem środowego posiedzenia wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego będzie sytuacja w pogórniczej gminie. W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim w Krakowie ma wziąć udział wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Po zebraniu o godz. 12.30 przewidziany jest briefing prasowy.

Sprawa zapadlisk: posiedzenie sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych

REKLAMA

Sprawa zapadlisk jest również w programie czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Warszawie. Podczas tego spotkania Ministerstwo Aktywów Państwowych ma przedstawić raport z przeprowadzonych na zlecenie SRK badań. Posłowie mają rozmawiać o planie zabezpieczenia zagrożonych zapadliskami terenów, omówić działania już podjęte, oraz o kwestii finansowej - czy SRK ma pieniądze na kolejne prace.

"Nie wyobrażamy sobie, żeby takich środków nie było" – podkreślił burmistrz Trzebini. Jego zdaniem w przypadku Trzebini proces wyłaniania wykonawców prac uzdatniających i naprawczych powinien być zwolniony z trybu zamówień publicznych – ponieważ taki może opóźniać prace.

Główny Geolog Kraju wskazuje niemal 100 niebezpiecznych punktów 

Po tegorocznych badaniach terenu, Główny Geolog Kraju wskazał 90 punktów, gdzie mogą powstać lub reaktywować się zapadliska. SRK na początku kwietnia zapewniła władze gminy, że teren bloków na osiedlu Gaj (w tym również nowy blok komunalny) znajduje się poza obszarem dawnej płytkiej eksploatacji górniczej, a więc poza obszarem zagrożonym reaktywacją płytkich wyrobisk. Obszary, gdzie są płytkie wyrobiska, są pod terenami leśnymi na zachód od budynków przy ul. os. Gaj 14, 15 i 26 i tam są roboty wiertniczo-podsadzkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W marcu spółka wykonała trzy odwierty na terenie osiedla Gaj, które potwierdziły, że na terenie zabudowanym blokami nie występują pustki w ziemi, a także nie była prowadzona płytka eksploatacja.

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego Siersza, działającą w tym mieście od połowy XIX w. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA