REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ChatGPT-4 zdał egzamin z radiologii ale wg naukowców lepiej mu nie wierzyć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ChatGPT-4 zdał egzamin z radiologii ale wg naukowców lepiej mu nie wierzyć
ChatGPT-4 zdał egzamin z radiologii ale wg naukowców lepiej mu nie wierzyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza wersja ChatGPT potrafi interpretować wyniki medycznych badań obrazowych na tyle dobrze, że zdała egzamin na lekarza radiologa; ma jednak nadal pewne widoczne wady, ograniczające wiarygodność tak postawionych diagnoz – informuje pismo „Radiology”.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to chatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI). Dzięki modelowi głębokiego uczenia się rozpoznaje wzorce i relacje między słowami w ogromnych zbiorach danych w celu generowania odpowiedzi podobnych do ludzkich. Bywa jednak, że jego odpowiedzi nie są zgodne ze stanem rzeczywistym.

„Wykorzystanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, rośnie i będzie rosło — powiedział główny autor, dr Rajesh Bhayana, radiolog z University Medical Imaging w Toronto (Kanada). - Nasze badania dają wgląd w możliwości ChatuGPT w kontekście radiologii, podkreślając niesamowity potencjał dużych modeli językowych, wraz z obecnymi ograniczeniami, które czynią go niewiarygodnym”.

Jak zaznaczył dr Bhayana, ChatGPT został niedawno uznany za najszybciej rozwijającą się aplikację konsumencką w historii, a podobne chatboty są włączane do popularnych wyszukiwarek, takich jak Google i Bing, których lekarze i pacjenci używają szukając informacji medycznych.

REKLAMA

ChatGPT 3.5 a egzamin z radiologii

Aby ocenić skuteczność AI w zdawaniu egzaminu na radiologa oraz zbadać mocne i słabe strony, dr Bhayana i współpracownicy najpierw przetestowali ChatGPT w oparciu o GPT-3.5, obecnie najczęściej używaną wersję, stosując treść i poziom trudności egzaminów Canadian Royal College i American Board of Radiology

Pytania nie zawierały obrazów i zostały tak pogrupowane, aby ocenić prostsze (przywoływanie wiedzy, podstawowe zrozumienie) i bardziej złożone czynności myślowe (zastosowanie, analiza, synteza). W przypadku tych bardziej złożonych oceniano z kolei opisywanie znalezionych cech obrazu, postepowanie kliniczne, klasyfikację oraz powiązania chorób.

Działanie ChatuGPT oceniono ogólnie oraz według rodzaju i tematu pytania.

Naukowcy odkryli, że ChatGPT oparty na GPT-3.5 odpowiedział poprawnie na 69 proc. pytań (104 ze 150), blisko pozytywnej oceny 70 proc. stosowanej przez Royal College w Kanadzie; miał jednak trudności z pytaniami dotyczącymi: myślenia wyższego rzędu (60 proc; 53 z 89), kalkulacji i klasyfikacji (25 proc., 2 z 8) oraz stosowania pojęć (30 proc., 3 z 10). Jego słabe wyniki w pytaniach dotyczących myślenia wyższego rzędu nie były zaskakujące biorąc pod uwagę brak wstępnego szkolenia w zakresie radiologii.

GPT-4 zdał egzamin

W kolejnym badaniu udostępniony w marcu 2023 jako płatna usługa GPT-4 odpowiedział poprawnie na 81 proc. (121 ze 150) tych samych pytań, przewyższając GPT-3.5 i przekraczając próg zaliczenia wynoszący 70 proc. GPT-4 działał znacznie lepiej niż GPT-3.5 w przypadku bardziej skomplikowanych intelektualnie czynności, zwłaszcza gdy chodziło o opisy wyników badań obrazowych (85 proc.) i stosowanie pojęć (90 proc.).

Wyniki sugerują, że ulepszone zaawansowane możliwości rozumowania GPT-4 przekładają się na lepszą wydajność w kontekście radiologicznym.

„Nasze badanie pokazuje imponującą poprawę wydajności ChatuGPT w radiologii w krótkim okresie, podkreślając rosnący potencjał dużych modeli językowych w tym kontekście” – powiedział dr Bhayana.

Ważne

GPT-4 nie wykazał poprawy w przypadku pytań dotyczących czynności umysłowych niższego rzędu (80 proc. vs 84 proc.) i odpowiedział niepoprawnie na 12 pytań, na które GPT-3.5 odpowiedział poprawnie, co rodzi pytania dotyczące jego wiarygodności w zakresie gromadzenia informacji.

Chat GPT potrafi konsekwentnie i pewnie udzielać błędnych odpowiedzi

„Początkowo byliśmy zaskoczeni dokładnymi i pewnymi odpowiedziami ChatuGPT na niektóre trudne pytania radiologiczne, ale potem równie zaskoczeni niektórymi bardzo nielogicznymi i niedokładnymi twierdzeniami” – powiedział dr Bhayana.

Co prawda niebezpieczna tendencja ChatuGPT do generowania niedokładnych odpowiedzi (zwanych „halucynacjami”) jest rzadsza w wersji GPT-4, nadal jednak ogranicza jego użyteczność w edukacji medycznej i praktyce klinicznej.

Oba badania wykazały, że ChatGPT konsekwentnie wypowiadał się w sposób wskazujący, że jest czegoś pewien, nawet jeśli nie miał racji.

"Dla mnie jest to jego największe ograniczenie. Obecnie ChatGPT najlepiej nadaje się do pobudzania pomysłów, pomagania w rozpoczęciu procesu pisania medycznego i podsumowywania danych. Jeśli jest używany do szybkiego przywoływania informacji, zawsze musi być zweryfikowany" – zaznaczył dr Bhajana.
(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ bar/

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

REKLAMA