REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ChatGPT-4 zdał egzamin z radiologii ale wg naukowców lepiej mu nie wierzyć

ChatGPT-4 zdał egzamin z radiologii ale wg naukowców lepiej mu nie wierzyć
ChatGPT-4 zdał egzamin z radiologii ale wg naukowców lepiej mu nie wierzyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza wersja ChatGPT potrafi interpretować wyniki medycznych badań obrazowych na tyle dobrze, że zdała egzamin na lekarza radiologa; ma jednak nadal pewne widoczne wady, ograniczające wiarygodność tak postawionych diagnoz – informuje pismo „Radiology”.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to chatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI). Dzięki modelowi głębokiego uczenia się rozpoznaje wzorce i relacje między słowami w ogromnych zbiorach danych w celu generowania odpowiedzi podobnych do ludzkich. Bywa jednak, że jego odpowiedzi nie są zgodne ze stanem rzeczywistym.

„Wykorzystanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, rośnie i będzie rosło — powiedział główny autor, dr Rajesh Bhayana, radiolog z University Medical Imaging w Toronto (Kanada). - Nasze badania dają wgląd w możliwości ChatuGPT w kontekście radiologii, podkreślając niesamowity potencjał dużych modeli językowych, wraz z obecnymi ograniczeniami, które czynią go niewiarygodnym”.

Jak zaznaczył dr Bhayana, ChatGPT został niedawno uznany za najszybciej rozwijającą się aplikację konsumencką w historii, a podobne chatboty są włączane do popularnych wyszukiwarek, takich jak Google i Bing, których lekarze i pacjenci używają szukając informacji medycznych.

REKLAMA

ChatGPT 3.5 a egzamin z radiologii

Aby ocenić skuteczność AI w zdawaniu egzaminu na radiologa oraz zbadać mocne i słabe strony, dr Bhayana i współpracownicy najpierw przetestowali ChatGPT w oparciu o GPT-3.5, obecnie najczęściej używaną wersję, stosując treść i poziom trudności egzaminów Canadian Royal College i American Board of Radiology

Pytania nie zawierały obrazów i zostały tak pogrupowane, aby ocenić prostsze (przywoływanie wiedzy, podstawowe zrozumienie) i bardziej złożone czynności myślowe (zastosowanie, analiza, synteza). W przypadku tych bardziej złożonych oceniano z kolei opisywanie znalezionych cech obrazu, postepowanie kliniczne, klasyfikację oraz powiązania chorób.

Działanie ChatuGPT oceniono ogólnie oraz według rodzaju i tematu pytania.

Naukowcy odkryli, że ChatGPT oparty na GPT-3.5 odpowiedział poprawnie na 69 proc. pytań (104 ze 150), blisko pozytywnej oceny 70 proc. stosowanej przez Royal College w Kanadzie; miał jednak trudności z pytaniami dotyczącymi: myślenia wyższego rzędu (60 proc; 53 z 89), kalkulacji i klasyfikacji (25 proc., 2 z 8) oraz stosowania pojęć (30 proc., 3 z 10). Jego słabe wyniki w pytaniach dotyczących myślenia wyższego rzędu nie były zaskakujące biorąc pod uwagę brak wstępnego szkolenia w zakresie radiologii.

GPT-4 zdał egzamin

W kolejnym badaniu udostępniony w marcu 2023 jako płatna usługa GPT-4 odpowiedział poprawnie na 81 proc. (121 ze 150) tych samych pytań, przewyższając GPT-3.5 i przekraczając próg zaliczenia wynoszący 70 proc. GPT-4 działał znacznie lepiej niż GPT-3.5 w przypadku bardziej skomplikowanych intelektualnie czynności, zwłaszcza gdy chodziło o opisy wyników badań obrazowych (85 proc.) i stosowanie pojęć (90 proc.).

Wyniki sugerują, że ulepszone zaawansowane możliwości rozumowania GPT-4 przekładają się na lepszą wydajność w kontekście radiologicznym.

„Nasze badanie pokazuje imponującą poprawę wydajności ChatuGPT w radiologii w krótkim okresie, podkreślając rosnący potencjał dużych modeli językowych w tym kontekście” – powiedział dr Bhayana.

Ważne

GPT-4 nie wykazał poprawy w przypadku pytań dotyczących czynności umysłowych niższego rzędu (80 proc. vs 84 proc.) i odpowiedział niepoprawnie na 12 pytań, na które GPT-3.5 odpowiedział poprawnie, co rodzi pytania dotyczące jego wiarygodności w zakresie gromadzenia informacji.

Chat GPT potrafi konsekwentnie i pewnie udzielać błędnych odpowiedzi

„Początkowo byliśmy zaskoczeni dokładnymi i pewnymi odpowiedziami ChatuGPT na niektóre trudne pytania radiologiczne, ale potem równie zaskoczeni niektórymi bardzo nielogicznymi i niedokładnymi twierdzeniami” – powiedział dr Bhayana.

Co prawda niebezpieczna tendencja ChatuGPT do generowania niedokładnych odpowiedzi (zwanych „halucynacjami”) jest rzadsza w wersji GPT-4, nadal jednak ogranicza jego użyteczność w edukacji medycznej i praktyce klinicznej.

Oba badania wykazały, że ChatGPT konsekwentnie wypowiadał się w sposób wskazujący, że jest czegoś pewien, nawet jeśli nie miał racji.

"Dla mnie jest to jego największe ograniczenie. Obecnie ChatGPT najlepiej nadaje się do pobudzania pomysłów, pomagania w rozpoczęciu procesu pisania medycznego i podsumowywania danych. Jeśli jest używany do szybkiego przywoływania informacji, zawsze musi być zweryfikowany" – zaznaczył dr Bhajana.
(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ bar/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA