REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Akt o Dostępności w walce z wykluczeniem społecznym. Rząd przyjął projekt ustawy dostosowującej polskiego prawo do EAoD

Głównym celem zmian jest ograniczenie wykluczenia społecznego
Głównym celem zmian jest ograniczenie wykluczenia społecznego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Projekt ma dostosować polskie prawo do Europejskiego Aktu o Dostępności.

Głównym celem zmian jest ograniczenie wykluczenia społecznego poprzez zapewnienie większego dostępu niektórych produktów i usług w oparciu o wspólne dla państw Unii Europejskiej wymagania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami – wyjaśniają autorzy projektu. Dotyczy to także osób z ograniczeniami funkcjonalnymi, które wynikają np. z wieku, chorób czy też czasowej lub sytuacyjnej utraty sprawności.

REKLAMA

Po co jest ta ustawa

Projekt kompleksowo określa kwestię zapewnienia przez podmioty gospodarcze dostępności oferowanych przez nie produktów i usług – przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowe przepisy ustanowią wymogi dostępności dotyczące m.in. produktów, takich jak: 

  • komputery i systemy operacyjne, 
  • terminale płatnicze, 
  • czytniki książek elektronicznych,
  • terminale samoobsługowe (bankomaty i wpłatomaty, automaty biletowe, urządzenia do odprawy samoobsługowej).

Ustawa dotyczyć będzie także usług, takich jak: 

  • telekomunikacyjne, w tym – alarmowe, 
  • dostępu do audiowizualnych usług medialnych, 
  • towarzyszące usługom pasażerskiego transportu autobusowego i autokarowego, lotniczego, wodnego oraz kolejowego (w zakresie m.in. stron internetowych i aplikacji mobilnych, biletów elektronicznych i ich sprzedaży), 
  • bankowość detaliczna, 
  • sprzedaży książek elektronicznych czy 
  • handel elektroniczny. 

Określone zostanie funkcjonowanie systemu nadzoru rynku nad spełnianiem obowiązków dostępności przez podmioty gospodarcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy ustawa wejdzie w życie

Nowe przepisy mają wejść w życie 28 czerwca 2025 r.

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    M. Morawiecki: jutro wprowadzam rozporządzeniem 0% VAT na 2024 r. A Sejm niech zajmuje się dalej srebrnym przyciskiem na Youtube

    M. Morawiecki: W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie w sprawie zerowej stawki VAT na żywność w 2024 roku

    Jeszcze przed 2024 r. pracownicy będą chcieli wykorzystać 2 dni wolnego. Pracodawca musi się zgodzić. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

    Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

    Doręczenia transgraniczne w Unii Europejskiej. Czy trzeba tłumaczyć pozew wraz z załącznikami?

    W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym coraz częściej zdarza się, że sprawy sądowe obejmują strony z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym, istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów procedur transgranicznych, zwłaszcza w kontekście inicjacji sporów.

    Sąd Najwyższy: Referendum 15 października było ważne, chociaż jego wyniki nie są wiążące

    Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek 7 grudnia 2023 r. ważność referendum ogólnokrajowego przeprowadzonego 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. W referendum Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią. Wobec tego, że frekwencja w referendum była mniejsza niż 50 proc., jego wyniki nie są wiążące.

    REKLAMA

    Podawał się za syna, który miał wypadek. Seniorzy uwierzyli i stracili 70 tys. zł

    Apele policji nie przynoszą skutku. Kolejne osoby zostały oszukane na dużą sumę pieniędzy. Tym razem padło na seniorów z województwa podlaskiego, którzy oddali oszustom 70 tys. zł.

    Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 od 10 grudnia

    Nowy rozkład jazdy pociągów 2023/2024 wejdzie w życie o północy z 9 na 10 grudnia 2023 r. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w drugi weekend grudnia w nocy z soboty na niedzielę.

    ZUS wypłaci wszystkie emerytury i renty przed Świętami Bożego Narodzenia. W grudniu niektórzy dostaną dodatkowo emeryturę albo rentę za styczeń 2024 r.

    Jak co roku emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia 2023 r. świadczenia te zostaną wypłacone osobom, których termin wypłaty przypada na 1 stycznia 2024 r. 

    Grypa bez umowy o pracę. Co „chorobowym”?

    Zmieniasz pracę, jesteś na wypowiedzeniu i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Także wtedy możesz być na „chorobowym”. Żeby to było możliwe muszą być spełnione określone warunki. 

    REKLAMA

    Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023! Wiecie, co oznacza? Jakie słowa były w finałowej dwudziestce?

    "Rel" – decyzją internautów – zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2023. W konkursie oddano ponad 140 tys. głosów. Jakie słowa znalazły się na kolejnych miejscach? Wiecie, co oznaczają? 

    Podwyżki w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Tuż przed odejściem rządu M. Morawieckiego

    Odchodzący rząd m.Morawieckiego planuje rzutem na taśmę podwyżki w policji, SG i PSG poprzez zmianę rozporządzenia z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    REKLAMA