REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury: w 2024 każdy emeryt dostanie dodatek czyli podwyżkę? Jakie teraz dodatki z ZUS po ukończeniu 65 lat lub 70 lat

Wiele osób ma prawo do różnych dodatków i ryczałtów z ZUS, które mogą zwiększyć emeryturę lub rentę; by jednak je otrzymywać, trzeba wcześniej złożyć odpowiedni wniosek
Wiele osób ma prawo do różnych dodatków i ryczałtów z ZUS, które mogą zwiększyć emeryturę lub rentę; by jednak je otrzymywać, trzeba wcześniej złożyć odpowiedni wniosek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zrealizowana zostanie obietnica wyborcza jednej z partii, które tworzą teraz koalicję sejmową i rządową, to wszyscy emeryci otrzymujący świadczenia z tytułu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, poza dwiema waloryzacjami, dostaną teraz dodatek pielęgnacyjny. To będzie faktycznie podwyżka bowiem obecnie dodatek pielęgnacyjny przysługuje tylko po spełnieniu określonych  warunków.

Osoby, które ukończyły ustawowy wiek emerytalny – 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni – często poza emeryturą wyliczoną z ZUS na podstawie zgromadzonych sum na kontach i subkontach mają prawo do różnego rodzaju dodatków. Niektóre w sposób znaczący mogą podwyższyć kwotę emerytury wypłacaną przez ZUS co miesiąc. Wcześniej jednak trzeba złożyć wniosek o przyznanie i wypłacanie dodatku.

REKLAMA

Dodatek do emerytury z ZUS. Jaki dostaniesz mając 65 lat, a jaki po ukończeniu 70. Być może należy ci się, ale nie dostajesz – trzeba złożyć wniosek. Na jakie więc dodatkowe pieniądze mogą liczyć wszyscy seniorzy po ukończeniu odpowiedniego wieku, a jakie po spełnieniu dodatkowych warunków – jakich?

Zacznijmy od tego, że w 2024 r. może tu dojść do wielu zmian. W pierwszej kolejności będzie z pewnością analizowany w nowym Sejmie postulat by dodatek pielęgnacyjny przysługiwał wszystkim emerytom, niezależnie od stanu zdrowia i sytuacji socjalnej, zaraz po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego czyli 65 lat.
Swego rodzaju dodatkiem dla owdowiałych emerytów będzie nowe świadczenie popularnie nazwane wdowią rentą, które wesprze emeryta po śmierci małżonka, pozwalając mu na udźwignięcie samotnie kosztów utrzymania - w tym opłat za dom lub mieszkanie - do tej pory dzielonych na dwa.

Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów w 2024 roku: kto dostanie

Najpopularniejszym dodatkiem do emerytury jest dodatek pielęgnacyjny. O tym czy trzeba złożyć wniosek, by go dostawać czy nie – decydują przepisy. Co więc one mówią o dodatku pielęgnacyjnym dla emeryta?

ZUS przyzna dodatek pielęgnacyjny na wniosek emeryta, jeśli lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, że senior jest całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

REKLAMA

Potrzebne jest do tego zaświadczenia o stanie zdrowia. Druk OL-9 można pobrać ze strony www.zus.pl. Takie zaświadczenie wypełnia lekarz prowadzący nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym składany będzie  wniosek o dodatek pielęgnacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak dodatek pielęgnacyjny od razu z emeryturą dostaną, niezależnie od stanu zdrowia, wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat. Takie osoby nie muszą składać zaświadczenia o stanie zdrowia. ZUS z urzędu przyzna prawo do dodatku pielęgnacyjnego i będzie on od tej pory wypłacany wraz z emeryturą.

Jednak ZUS nie przyzna dodatku pielęgnacyjnego osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Aktualnie dodatek pielęgnacyjny od 1 marca 2023 wynosi 294,35 zł. Jest on waloryzowany wraz z waloryzacją emerytur i rent.

Co się zmieni w dodatkach do emerytur

W trakcie kampanii przed wyborami w programach wyborczych pojawiły się obietnice, że dodatek pielęgnacyjny bez wniosków i żadnych warunków dodatkowych (zdrowie itp.) mają otrzymywać wszyscy seniorzy zaraz po ukończeniu 65. a nie 75. roku życia.

Być może wkrótce nastąpią zmiany, korzystne dla wszystkich emerytów pobierających świadczenie z ZUS i seniorów w ogóle.

Co zrobić, by dostać dodatek do emerytury: wniosek

Jeśli pobierasz emeryturę lub rentę i jesteś kombatantem lub ofiarą represji, to przysługuje ci dodatek kombatancki i dodatek kompensacyjny. Przysługuje ci on również wtedy, jeśli jesteś wdową lub wdowcem po tych osobach, to przysługuje Ci dodatek kompensacyjny.

Aby otrzymywać te dodatki, trzeba złożyć do ZUS wniosek.

Kwoty dodatku kombatanckiego oraz dodatku kompensacyjnego są podwyższane co roku przy waloryzacji świadczeń. Dodatek kompensacyjny wynosi 15% dodatku kombatanckiego.

Obecnie to 294,39 zł i 44,16 zł.

Jest jeszcze dodatek do emerytury za tajne nauczanie. Taki dodatek ZUS przyznaje osobie, która jest nauczycielem i spełnia odpowiednie warunki. By go otrzymywać trzeba także złożyć specjalny wniosek.

Aktualnie dodatek ten wynosi 294,39 zł. Kwota dodatku za tajne nauczanie ulega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, od miesiąca, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

Dodatek do emerytury dla przymusowo zatrudnianych to z kolei świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych przed 1960 rokiem. Świadczenie jest przyznawane na wniosek i wypłacane co miesiąc z emeryturą lub rentą,

REKLAMA

Dodatek taki aktualnie wynosi 294,39 zł i  przysługuje bez względu na okres trwania przymusowego zatrudnienia. Kwota świadczenia pieniężnego ulega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

Jest jeszcze dodatek do emerytury weterana poszkodowanego. Weteranem poszkodowanym jest osoba, która na podstawie skierowania brała udział w działaniach poza granicami państwa (np. w misji pokojowej lub stabilizacyjnej) i doznała uszczerbku na zdrowiu w następstwie wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami albo choroby nabytej podczas wykonywania tych działań gdy z ich tytułu przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Dodatek do emerytury przyznawany jest na wniosek. Podstawą do jego obliczenia jest kwota najniższej emerytury, a wysokość dodatku zależy od ustalonego  procentu uszczerbku na zdrowiu (od 10 do 80 proc. podstawy wymiaru).

Dodatek do emerytury deportowanych – aktualnie w wysokości od 14,76 zł do 279,71 zł – przeznaczony jest osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR dotyczy osób, które podlegały represjom (tzw. osób represjonowanych). Aby je otrzymywać, trzeba złożyć wniosek.

Dodatki do emerytury dla cywilnych ofiar wojny. Te z kolei przysługują osobom, które są cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych. By je otrzymywać trzeba złożyć wniosek.

Świadczenie jest równe wysokości renty socjalnej, która wynosi tyle co najniższa emerytura. Co roku podwyższane jest od miesiąca w którym przeprowadzana jest waloryzacja. Aktualnie to 1 588,44 zł.

Osoba uprawniona do świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, która ma orzeczoną przez lekarza orzecznika ZUS niezdolność do samodzielnej egzystencji, dodatkowo ma prawo do wyższego dodatku pielęgnacyjnego - jego wysokość ulega zwiększeniu o 50%.

Kiedy do emerytury ZUS wypłaca dodatek, a kiedy ekwiwalent

Wielu grupom wybranych osób pobierających  emerytury lub renty przysługują świadczenia typu ryczałt lub ekwiwalent. 

Ryczałt energetyczny. Przysługuje kombatantom i wdowom po żołnierzach. Ryczałt ten przyznawany jest na wniosek. Aktualnie wynosi on 255,17 zł.

Ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla. Przysługuje on osobom, które uzyskały emeryturę i rentę przed 1 stycznia 2007 r. i były wtedy uprawnione do bezpłatnego węgla z kopalń całkowicie zlikwidowanych – w tym wdowom, wdowcom i sierotom mającym ustalone prawo do renty rodzinnej. Ekwiwalent przyznawany jest na wniosek.

W podobny sposób i dla podobnych uprawnionych przyznawany jest ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych

Ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych. Jeśli jesteś byłym pracownikiem kolei, sprawdź, czy przysługuje ci ekwiwalent pieniężny za prawo do bezpłatnego węgla (czyli deputat węglowy). Deputat węglowy przysługuje także członkom rodziny byłego pracownika kolejowego, którzy pobierają po nim rentę rodzinną.

Także ten ekwiwalent wypłacany jest na wniosek.

Aktualne informacje o wszelkich dodatkach, ryczałtach, ekwiwalentach i dodatkowych pieniądzach należących się różnym grupom osób w ZUS, pobierających emeryturę lub rentę, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(73)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wrocławianka 60+
  2023-11-27 19:04:43
  Ale pomoc? Jak jesteś kombatantem 295 zł,za tajne nauczanie,a ilu ich jest?kilka osób,za represjonowanie ...itp...wszystko nawet nie po 500 zł tylko ochłapy 295 zł .Do tego każdy bogaty czy nie.A pomoc tak dla specyficznych grup ludzi, że raptem kilka tys.ludzi otrzyma szumną pomoc.A ci co mają nędzne emerytury do 2000 zł,żyją samotnie i nie nie są to faworyzowani wdowcy,wdowy to dla nich nic.Oni się nie liczą.Brawo! Dane GUS 6,5 mln emerytów ma uwaga! emerytury do 2,5 tys.na rękę.Najniższa krajowa pensja to będzie 4,200 zł od 2024r.I to są biedni ludzie bo mało zarabiają.To kim są samotni emeryci z emeryturami ok.2000 zł? Pytanie do pani Maląg? Czy ona to wie i czy myśli naprawdę o ubogich?
  30
  pokażodpowiedzi (1)
 • SAMOTNA PRACUJĄCA MATKA Z 43 LETNIM STAŻEM PRACY
  2023-11-30 09:43:32
  Renta wdowia .A co z samotnymi emerytami którzy byli ofiarami przemocy i maja rozwód z winy współmałżonka .O nich to nikt sie nie zatroszczy ,oni samotnie wychowali dzieci ,państwo nie potrafiło ściągnąć długu alimentacyjnego .Może ktoś pomysli o samotnych emerytach .
  12
  pokażodpowiedzi (5)
 • Maria70
  2023-12-01 02:56:30
  Emerytura naj niższa powinna wynosić 3,000 zł Emeryci Nie poradzą sobie
  19
 • Skol J
  2023-11-25 22:32:59
  Polacy są glupi i tyle w temacie .Bieda Smród I ubustwbo i to czeka was młodsze komputerowe pokolenie .Życie pod dyktando i emerytura według tablic dożycia wegetacja Pomoc Społeczna i stanie na starość w kolejkach po jalomuzne hory kraj horych ludzi .A gdzie są 15 emerytury?
  53
  pokażodpowiedzi (3)
 • Franka
  2023-11-26 17:48:12
  Tusk da ci emeryturę ale. Musisz mieć kabaret i ¹ mam talent i być po zAwoduwce to będziesz, marszałek Sejmu
  144
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kobo
  2023-11-25 17:12:01
  Na Wiejskiej przez lata plątania się po Sejmie tródno wyżyć z 8tyś emerytury
  33
  pokażodpowiedzi (1)
 • Iskierka
  2023-11-26 05:46:35
  Moja emerytura na rękę to 900 zł leki to 350zł i opłaty ,śr czystości, jak tu żyć, jakie są dodatki to kręta droga krzyżowa, niby nam się nic nie należy, a to co piszą w Internecie to kłamstwo ,bo oni nie mają wytycznych mam stopień ,zaliczyć do stopnia niepełnosprawności umiarkowanego ,w samodzielnej egzystencji korzystanie z usług opiekuńczych wymaga ,odpowiedniego zatrudnienia nie wymaga przedmioty ortopedyczne wymaga itd itp ,czuję się jak ofiara systemu, tylko płacz i zgrzytanie zębami może ktoś coś wie jakie są dodatki i opisze nam w nie ludzkiej niedoli POZDRAWIAM SERDECZNIE
  35
  pokażodpowiedzi (8)
 • Wladek
  2023-12-08 18:09:05
  CO MYSLISZ O TYM ?? Czy politycy PIS sa ograniczeni umyslowo ?? Czy sa to osoby zlosliwe ?? Wszyscy wiezniowie polityczni stanu wojennego, ktorzy mieszkaja na emigracji, otrzymuja za okresy tymczasowego aresztowania lub internowania nizsze emerytury w Polsce. Politycy PIS wiedzac o tym fakcie postanowili w nowelizacji ustawy z dnia (Dziennik Ustaw z dnia 14 sierpnia 2020r. Poz.1578) Art. 10a. 1. punkt 3. dodac do emerytury polskiej, emeryture zagraniczna. Politycy PIS wiedzieli o tym, ze zaden wiezien polityczny na emigracji nie otrzyma w Polsce emerytury w wysokosci 2400 zl. brutto w roku 2020r. tylko duzo, duzo nizsza, poniewaz obie emerytury przekraczaja ta kwote. Politycy PIS wiedzieli tez o tym, ze wiezniowie polityczni placili podatek od emerytury w Polsce i ponownie musieli zaplacic podatek od polskiej emerytury w kraju zamieszkania. Poniewaz otrzymywali w kraju zamieszkania tylko 10% kredytu od zaplaconego podatku w Polsce. Politycy PIS zdecydowali tez wynagrodzic dzieci, ktore mialy 6 lat w stanie wojennym przyznajac im dodatek kombatanski 1588,44 zl. Dodatkowo dzieci te otrzymaly 5 dni urlopu wypoczykowego na podstawie (Dziennik Ustaw z dnia 30 marca 2021r. Poz. 794) Art. 12a. 1. Politycy PIS za to postanowili wynagrodzic dzialaczy opozycji antykomunistycznej w Polsce, ktorzy nie byli represjonowani w stanie wojennym i nie poniesli zadnych strat w tamtym okresie, a wypracowali sobie niskie emerytury mniej niz 3046, 29 zl. brutto (obecnie). Rzad doplaca im nawet do 2000 zl. co miesiac, a od 1 wrzesnia 2023r. grupa ta otrzyma dodatkowo 1588,44 zl. dodatku kombatanskiego. Do grona tych dzialaczy dolaczyli czlonkowie SPOLDZIELNI. Osoby, ktore w stanie wojennym nie przeznaczyly na dzialalnosc opozycyjna nawet 5 minut. Jak poinformowal przedstawiciel rzadu na swojej stronie , ze jest to “rekompensata za represje i zadoscuczynienie za krzywdy jakie doznaly osoby , ktore dzialaly na rzecz obalenia ustroju totalitarnego“ Wymienieni dzialacze opozycji antykomunistycznej i czlonkowie SPOLDZIELNI nie byli represjonowani w stanie wojennym, mieszkali oni z rodzinami i korzystali z zycia. Natomiast wiezniowie polityczni przebywajac w zakladzie karnym mieli 30 minut spaceru dzienie i wizyty rodziny raz w miesiacu przez plekse i telefon.
  29
  pokażodpowiedzi (4)
 • Czesiu
  2023-11-25 14:36:56
  Co za bzdury
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • Włodek
  2023-11-26 09:28:48
  Tylko co ja mam zrobić nie ma mnie w systemie nie mam kapitału początkowego skończyłem 65 lat mam parę lat przepracowanych przed 1993 rokiem i co mam udowadniać że nie jestem wielbłądem....... porąbany kraj.
  108
  pokażodpowiedzi (7)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

REKLAMA

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

REKLAMA

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

REKLAMA