REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do renty i emerytury w grudniu 2023. Ważna zmiana limitów dla zarabiających emerytów

Ważna zmiana dla dorabiających emerytów dotyczy nowych limitów na grudzień oraz styczeń i luty przyszłego roku
Ważna zmiana dla dorabiających emerytów dotyczy nowych limitów na grudzień oraz styczeń i luty przyszłego roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek 10 listopada Prezes Głównego urzędu Statystycznego wydał komunikat, w którym ogłosił nowe limity zarobków dla dorabiających do emerytury lub renty. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie emerytury lub renty albo nawet zawieszenie wypłaty emerytury lub renty. Ile wynoszą nowe limity i jak długo będą obowiązywały? 

Jeśli dorabiasz do emerytury lub renty, to dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy twoje świadczenie.

REKLAMA

Jakie świadczenia z ZUS są objęte limitem zarobków

Dotyczy to tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę.

ZUS ma prawo zmniejszyć lub zawiesić:

 • emeryturę;
 • emeryturę pomostową;
 • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
 • rentę z tytułu niezdolności do pracy;
 • rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z: wypadkiem przy pracy,wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy sprzed 1 stycznia 2003 r., chorobą zawodową;
 • rentę inwalidy wojskowego, jeżeli Twoja niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową;
 • rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym, jeśli śmierć inwalidy nie pozostawała w związku ze służbą wojskową;
 • rentę rodzinną.

Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę bądź rentę, ma wpływ przede wszystkim przychód z działalności zarobkowej, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Mowa tu o przychodach: z pracy – wykonywanej na podstawie umów z kodeksu pracy lub umów cywilnym (zlecenie, o dzieło itp.)na podstawie stosunku pracy – jeżeli umowę taką zawrzesz z pracodawcą, z którym pozostajesz w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonujesz pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostajesz w stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty spowoduje przekroczenie limitów dochodów uzyskiwanych z wielu innych źródeł – z ryczałtami, stypendiami a nawet zasiłkami, np.: z pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu, z pracy nakładczej, z pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, z odpłatnej pracy na podstawie skierowania do pracy w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, ze stypendium sportowego, z wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej.

Co do zasady są to wszelkie zarobki, których osiąganie wiąże się z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Oznacza to, że zarówno takimi, od których faktycznie oprowadzana jest składka na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne jak i osiągasz przychód z dodatkowej pracy, ale jesteś wyłączony z obowiązku ubezpieczeń społecznych, ponieważ pobierasz emeryturę lub rentę albo nie trzeba faktycznie tych składek płacić, bo już są płacone z innego tytułu.

Pełną i aktualną listę dochodów powodujących po przekroczeniu limitów zmniejszenie albo zawieszenie emerytury albo renty można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej ZUS.

Co ważne, gdy ZUS ustala przychód, od którego zależy, czy zmniejszy lub zawiesi emeryturę lub rentę uwzględnia kwotę, od której oblicza się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (jest to tzw. podstawa wymiaru składek. U osób prowadzących pozarolniczą działalność ZUS  przyjmuje przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy.

Ile można dorobić do renty lub emerytury w grudniu, styczniu i lutym

REKLAMA

Zgodnie z treścią Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r: „na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł”.

Oznacza to, że 70% przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2023 r. wyniosło 5 036,50 zł, a 130% - wyniosło 9 353,50 zł. Takie są nowe limity dla zarabiających emerytów i osób pobierających renty na grudzień 2023 r. oraz styczeń i luty 2024 r.

Przy czym w przypadku emerytów ograniczenia kwotowe zarobków powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury dotyczy wyłącznie osób pobierających świadczenie, które nie ukończyły ustawowego wieku emerytalnego – 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni.

Powiadom ZUS o planowanych zarobkach

Gdy już przy składaniu wniosku o emeryturę lub rentę wiesz, że będziesz mieć dodatkowe zarobki, zaznacz to we wniosku. Jeśli jesteś już emerytem lub rencistą, jak najszybciej zawiadom ZUS o podjęciu pracy zarobkowej oraz o wysokości przychodu. Możesz skorzystać z formularza ZUS EROP.

Dodatkowo co roku – do końca lutego – musisz dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na jego podstawie ZUS ustali, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

To, że ZUS informujesz o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne, gdy ZUS rozlicza świadczenie. Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś ZUS o tym, zażąda on zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za trzy lata wstecz. Jeśli powiadomisz – ZUS zażąda zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok.

Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzasz osiągnąć, wynika, że:

 • nie przekroczy on 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli 5 036,50 zł w grudniu 2023 r. oraz styczniu i lutym 2024 roku– ZUS będzie wypłacał świadczenie w pełnej wysokości;
 • wyniesie on ponad 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej niż 130% tej kwoty czyli ponad 5 036,50 zł, ale nie więcej niż 9 353,50 zł w grudniu 2023 r. oraz styczniu i lutym 2024 roku – ZUS zmniejszy świadczenie;
 • przekroczy on 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 9 353,50 zł w grudniu 2023 r. oraz styczniu i lutym 2024 roku – ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  30 listopada ostatnim dniem na wniosek o „Dobry start”

  30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na okres 2023/2024. Jak ubiegać się o tzw. 300 plus?

  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  REKLAMA

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Czym jest zakłócanie spokoju dziennego? Jakiej karze podlega?

  Zakłócanie ciszy nocnej jest dość częstym zjawiskiem, o zakłócaniu spokoju dziennego nie słyszy się tak często. A raczej może nie słyszy się w publicznej dyskusji, bo w mieszkaniach - owszem. Czym jest zakłócanie spokoju w świetle prawa? Jaka kara za to grozi? 

  REKLAMA

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA