REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów
Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

Dyrektywa w sprawie wspólnych ładowarek do telefonów i innych urządzeń elektronicznych

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z 23 listopada 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2014/53/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych została 7 grudnia 2022 roku opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE L 315.

Głównym celem tej Dyrektywy jest wprowadzenie przepisów umożliwiających stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń, co  ma zapewnić interoperacyjność między urządzeniami, zapobiegać fragmentaryzacji rozwiązań technologicznych w tym zakresie a przez to zapewniać oszczędność dla konsumentów i ograniczenia ilości elektroodpadów.

Dyrektywa ta już obowiązuje. Na podstawie art. 2 tej Dyrektywy państwa członkowskie miały obowiązek przyjąć i opublikować przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do jej wykonania do 28 grudnia 2023 r. Jak widać Polska ma opóźnienie w tej materii.

Ponadto Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek stosowania przepisów tej Dyrektywy:
- od 28 grudnia 2024 r. do kategorii lub klas urządzeń radiowych, o których mowa w części I pkt 1.1–1.12 załącznika Ia do Dyrektywy. Chodzi tu o telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, słuchawki nagłowne, słuchawki douszne, zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, czytniki książek elektronicznych, klawiatury, myszy do komputerów, przenośne systemy nawigacyjne
- od dnia 28 kwietnia 2026 r. do kategorii lub klas urządzeń radiowych, o których mowa w części I pkt 1.13 załącznika Ia. – chodzi tu o laptopy.

REKLAMA

Polskie przepisy na razie są na etapie projektu

W celu implementacji przepisów Dyrektywy 2022/2380, w omawianym projekcie nowego Prawa komunikacji elektronicznej w art. 274 ust. 1 dodany został pkt 4, zgodnie z którym urządzenia radiowe wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku powinny spełniać wymagania w zakresie interfejsów ładowania i protokołów komunikacyjnych w zakresie ładowania, o ile takie wymagania wynikają z przepisów prawa. 
Projektowanymi przepisami art. 279 w tym zakresie objęte zostaną podręczne telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki nagłowne, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, czytniki książek elektronicznych, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne, laptopy. 

Jak czytamy w uzasadnieniu tego projektu, jest to otwarty katalog urządzeń, który Komisja Europejska może poszerzać na podstawie aktów delegowanych wydanych do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE. 

Kluczowymi rozwiązaniami zaprezentowanymi w projektowanych przepisach jest wprowadzenie zharmonizowanego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych – przez wskazanie wprost w przepisach, aby urządzenie objęte regulacją wyposażone było w gniazdo USB typu C. Będzie to jednolite, uniwersalne gniazdo. Nowe przepisy określą też wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – przez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania. 

Na podstawie tych nowych przepisów ww. urządzenia radiowe wprowadzane do obrotu będą oferowane do sprzedaży wraz z urządzeniem ładującym albo wyłącznie bez urządzenia ładującego. 

Dodatkowo nałożony będzie obowiązek na podmioty udostępniające te urządzenia, aby były oznaczone odpowiednimi piktogramami i etykietami. Ze specjalnych etykiet użytkownicy będą mogli dowiedzieć się o właściwościach ładowania nowych urządzeń. Dzięki temu łatwiej będzie im stwierdzić, czy ładowarka, którą już posiadają, jest kompatybilna z nowym urządzeniem. Natomiast piktogramy umieszczane na urządzeniach objętych regulacją będą informować o tym, czy do urządzenia jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące.

Nowe przepisy mają obniżyć koszty użytkowników tych urządzeń, bowiem wystarczy jedna ładowarka do różnych ww. urządzeń. Nie trzeba będzie kupować zasilaczy zewnętrznych i kabli odrębnie dla każdego urządzenia. Ponadto zharmonizowana technologia szybkiego ładowania pozwoli również na dostarczenie wysokiej mocy ładowania przy użyciu dowolnej kompatybilnej ładowarki.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej ma wejść w życie w ciągu 6 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw. Na ten moment wydaje się, że nie będzie przeszkód w wdrożeniu omawianych przepisów w ww. terminach wyznaczonych przez Dyrektywę 2022/2380, czyli od 28 grudnia 2024 r. i 28 grudnia 2026 r.

Źródła: 
Projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej
Projekt ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  REKLAMA

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA

  MRPiPS: nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych [Interpelacja]

  Ministerstwo Rodziny pracuje nad nowym wzorem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Informację o tym przekazano w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

  Szkolenie wojskowe dla młodych po szkole średniej. Będzie uposażenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za miesiąc w koszarach

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Szkolenie byłoby bezpłatne, a za czas spędzony w koszarach uczestnicy szkolenia dostawaliby uposażenie.

  REKLAMA