REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne? [MAPA]

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
rolnicy protest blokady dróg utrudnienia w ruchu
Protesty rolników 20 marca. Utrudnienia w ruchu w całym kraju. 400 blokad. Które drogi będą nieprzejezdne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na środę zapowiedziano Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników. Na drogach w całej Polsce spodziewane są utrudnienia w ruchu. Na mapie rolniczych blokad znalazło się ponad 400 punktów. W stolicy rolnicy zablokują m.in. trasę S2.

W środę odbędzie się Ogólnopolski Strajk Generalny

Na najbliższą środę, 20 marca 2024 r., Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny. Rolnicze protesty mają się odbyć niemal w całym kraju. Na zamieszczonej w sieci mapie blokad zaznaczono już ponad 400 punktów, z czego kilkanaście z nich na drogach dojazdowych do Warszawy.

REKLAMA

Gdzie spodziewane są utrudnienia

Warszawa
W stolicy blokadę zapowiedziano na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego. Kolejne blokady zaplanowano w podwarszawskiej Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Blokady mają się odbyć również na autostradzie A2, jedna z nich na wysokości Góraszki, druga przed miejscowością Stary Konik

Ciechanów
Na Mazowszu utrudnienia spodziewane są również w Ciechanowie. Tam protesty spodziewane są na trzech rondach: Solidarności, Żołnierzy Wyklętych i Kaprala Józefa Grzesia oraz na drogach między nimi - podał w poniedziałek Urząd Miasta. Powołując się na organizatorów protestu, Mazowiecką Radę Wojewódzką NSZZ RI Solidarność, ciechanowski samorząd wyjaśnił, iż protest planowany jest od godz. 6:00 do godz. 18:00 na rondzie Kaprala Józefa Grzesia - skrzyżowanie drogą wojewódzką nr 615 z pętlą miejską, na rondzie Solidarności - skrzyżowanie drogi krajowej nr 50 i ul. Sońskiej oraz na rondzie Żołnierzy Wyklętych - skrzyżowanie drogi krajowej nr 60 i dróg gminnych: ul. Armii Krajowej i ul. Senator J. Fetlińskiej. "W wydarzeniu może uczestniczyć kilkaset osób" - przekazał Urząd.

Powiat Płoński
Na terenie powiatu płońskiego rolniczy protest planowany jest w godzinach od 7:00 do 19:00. Według tamtejszej policji, w tym czasie utrudnień można spodziewać się na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Przyborowice, na rondzie z drogą krajową nr 50 w miejscowości Sochocin, a także na drodze krajowej nr 62 na odcinku od miejscowości Wola do Goławina i na drodze wojewódzkiej nr 570 w miejscowości Nowe Radzikowo oraz na skrzyżowaniu dróg powiatowych 3055W i 3069 w miejscowości Januszewo.

Kraków
W związku z protestami rolników duże utrudnienia na ulicach Krakowa zapowiedziała małopolska policja, która zaapelowała, by w miarę możliwości korzystać w tym dniu z komunikacji publicznej. Według jej ustaleń protestujący wjadą do Krakowa z trzech stron i spotkają się na Rondzie Mogilskim.
Wjeżdżający do miasta z północy przejadą al. 29 Listopada, a następnie ul. Lubomirskiego w stronę Ronda Mogilskiego. Od wschodu protestujący zajmą ul. Igołomską, al. Jana Pawła II oraz ul. Mogilską. Z południa natomiast pojazdy uczestniczące w proteście mają poruszać się ulicami Herberta, Turowicza i Tischnera. Na drodze nr 776 dołączy do nich grupa nadjeżdżająca od ul. Wielickiej, następnie II obwodnicą pojadą w kierunku Mostu Kotlarskiego, ul. Kotlarskiej, Ronda Grzegórzeckiego do Ronda Mogilskiego.

województwo śląskie
W województwie śląskim protest rolników i myśliwych zaplanowany jest w środę w godzinach od 5:00 do 19:00 wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Protestujący zapowiadają blokadę ul. Jagiellońskiej od ul. Lompy do ul. Francuskiej z czasowymi blokadami ul. Ligonia od ul. Lompy do ul. Reymonta oraz ul. Francuskiej na odcinku pomiędzy ul. Ligonia i ul. Jagiellońską.
Protestujący rolnicy zapowiedzieli, że strajk będzie miał formę pikniku - rozdawana będzie żywność oraz ulotki edukacyjne. Ulice blokować będzie blisko 200 osób oraz 50 rolników.
Katowicki magistrat apeluje do mieszkańców regionu o rezygnację z przejeżdżania przez okolicę urzędu na czas strajku oraz śledzenie komunikatów, które wyświetlane zostaną na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.
Dodatkowo, katowicka GDDKiA poinformowała PAP, że związane ze strajkiem blokowane mogą być zjazdy i wjazdy na węzłach A1 z DK46 i DK43 w okolicach Częstochowy oraz zjeździe na Mykanów. Do całkowitego zatrzymania ruchu może dojść od skrzyżowania drogi krajowej numer 43 z ul. Kuźniczka do skrzyżowania DK43 z ul. Częstochowską w mieście Krzepice. Zablokowane zostanie również skrzyżowanie DK11 i DK46 w miejscowości Lipie Śląskie.

Gdańsk
W Gdańsku manifestacja odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Spodziewane są utrudnienia w ruchu drogowym oraz komunikacji miejskiej. Jak podał gdański urząd miasta, protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie od godz. 11:00-11.30 uczestnicy będą przemieszczać się trasą - ul. Nowomiejska, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńska, Okopowa pod urząd wojewódzki. Zakończenie przewidywane jest około godz. 16.00.
"W godz. 11:00-13:00 mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu linii autobusowych i tramwajowych w kierunku od Bramy Oliwskiej - Plac Zebrań Ludowych do Centrum Gdańska. Informacje o bieżących zmianach będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w zakładce +Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna+ oraz na przystankach, na tablicach elektronicznych" - poinformował magistrat.
Urząd zaznaczył, że nad bezpieczeństwem w czasie protestów czuwać będą funkcjonariusze policji. W najbardziej newralgicznych punktach policja będzie kierowała ruchem.

województwo zachodniopomorskie
W województwie zachodniopomorskim blokady rolnicze odbywają się będą w większości powiatów, m.in. goleniowskim, stargardzkim, myśliborskim i choszczeńskim.
"W samym powiecie choszczeńskim odbywa się sześć takich protestów, w każdej z gmin. Obejmują one m.in. drogę krajową nr 10 w okolicy Suchania, Kalisza Pomorskiego i Recza. U nas ruch będzie przepuszczany co pół godziny, a w innych miejscach to zależy od organizatorów danych protestów" – powiedział w rozmowie z PAP współorganizator protestów Stanisław Barna.
Blokada wciąż jest też na drodze S3 na wysokości Myśliborza, od wtorku została ona jednak złagodzona. Kierowcy jadący od strony Szczecina w stronę Gorzowa Wielkopolskiego mogą dojechać do węzła Myślibórz i na nim zjechać na tzw. starą trójkę. Pojazdy jadące w stronę Szczecina mogą wjechać na S3 także na węźle Myślibórz. Droga S3 wciąż pozostaje zablokowana w obu kierunkach na odcinku Węzeł Myślibórz-Gorzów Północ.

Kielce
W Kielcach protesty będą się odbywały w najbliższą środę i czwartek. W środę w siedmiu miejscach rolnicy zablokują wjazd do miasta, natomiast w czwartek zaplanowano manifestację w centrum.
W ramach dwudniowego protestu w środę rolnicy zablokują drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc w siedmiu miejscach. Blokady zostaną ustawione m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ulicy Łódzkiej. Zablokowane będą także droga krajowa nr 73 w Wiśniówce oraz ulica ks. Piotra Ściegiennego.
Natomiast w czwartek 21 marca rolnicy będą blokować aleję IX Wieków Kielc, na odcinku od ulicy Radiowej do ronda Herlinga–Grudzińskiego. Podobnie jak w czasie ubiegłotygodniowej manifestacji, organizatorzy protestu będą przepuszczać autobusy komunikacji miejskiej oraz kursowe busy, zapewniony także będzie "korytarz życia" dla służb ratunkowych. Protest w tym miejscu, według zgłoszeń organizatora, potrwa od 21 marca od godz. 7:00 do ok. północy z 21 na 22 marca.

Chyżne
W poniedziałek mała grupa rolników prowadzi pikietę na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem. Rolnicy już nie blokują przejazdu tirów, bo kierowcy przewożących produkty rolnicze zmienili trasy tak, aby omijać blokady. Przy przejściu granicznym rolnicy zorganizowali tzw. zielone miasteczko. W poniedziałek były tam tylko trzy ciągniki i kilku rolników.
"Cały czas jesteśmy na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem, ale nie blokujemy przejazdu, natomiast pikietujemy przy drodze. Nie przekonuje nas częściowe wycofanie się z Zielonego Ładu, bo żądamy rezygnacji z całego tego pomysłu. Chcemy mieć swobodę w naszej działalności rolniczej, bo zajmujemy się tym od pokoleń i sami lepiej wiemy, jak zajmować się uprawą rolniczą czy hodowlą zwierząt" – powiedział PAP przewodniczący protestu w Chyżnem Paweł Dziubek.
Zgodnie ze zgłoszeniem w tutejszym urzędzie gminy rolnicy chcą pozostać w Chyżnem do końca marca.

województwo lubelskie
W województwie lubelskim - według informacji policji - rolnicy protestują na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem, czasowo blokując ruch samochodów ciężarowych.
Z kolei Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) poinformował, że zakazał zorganizowania protestu rolników na obwodnicy miasta, która stanowi odcinek drogi krajowej nr 2 między Warszawą a granicą z Białorusią. Jako powód wskazał względy bezpieczeństwa.
Protesty rolników trwają także na lubuskich drogach, a ruch jest mocno utrudniony - głównie dotyczy to zablokowanych przejść granicznych w Świecku i Gubinku. Kolejne blokady - w powiatach świebodzińskim i żagańskim zapowiedziano na środę. Obejmą drogi krajowe oraz wojewódzkie. W powiecie świebodzińskim rolnicy planują zablokować aż dziesięć miejsc.
W gminie Świebodzin będą to: Rondo na ul. Międzyrzeckiej przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Północ, Rondo Kresowe, skrzyżowanie drogi krajowej numer 92 z ulicą Wojska Polskiego i starą krajową trójką, a także Rondo Ofiar Wołynia przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Południe. Planowane godziny blokad w tych miejscach to 9:00–18:00.
W gminie Szczaniec blokowana będzie Droga K92 (57 kilometr). Planowane godziny blokady to 7:00–19:00. W gminie Skąpe - Droga DW276 w miejscowości Radoszyn (planowane godziny blokady: 9:00-18:00) oraz droga DW276 w miejscowości Węgrzynice (9:00-18:00).
W gminie Lubrza zablokowana będzie droga DK92 na skrzyżowaniu do miejscowości Bucze i Zagórze. W gminie Łagów droga DK92 na odcinku Gronów-Poźrzadł. W gminie Zbąszynek - droga w Chlastawie w kierunku na Nądnie (przejazd i blokada drogi 302, planowane godziny blokady: 9–18), Dąbrówka Wlkp. - blokada na ulicy Głównej przy granicy gminy, w kierunku na Zbąszyń. Planowane godziny blokad to 9:00-18:00.
"Świebodzińscy policjanci będą zabezpieczać miejsca protestów" - powiedział rzecznik policji w Świebodzinie asp. Marcin Ruciński.
Planowane blokady są też w środę w powiecie żagańskim. Blokady będą miały miejsce w Iłowie, w godzinach 8:00-16:00. Zablokowana ma zostać autostrada A18. Wyjazd z autostrady z Olszyny na Wrocław będzie przejezdny na węźle z drogą DW296. Jednak wyjazd dla jadących w kierunku Wrocław zostanie całkowicie zablokowany. Odcinek A18 w kierunku Wrocławia wraz ze zjazdem i z drogą DW296 na węźle Iłowa będzie zablokowany.
Protestujący nie zablokują drogi DW296. Zostanie tam jednak wprowadzony ruch wahadłowy, co znacznie utrudni ruch i mogą tworzyć się korki.

województwo łódzkie
W woj. łódzkim w tym tygodniu rolnicy będą protestować m.in. w powiatach radomszczańskim, łódzkim wschodnim oraz w samej Łodzi. Od środowego ranka ciągniki i maszyny rolnicze mają zablokować autostradę A1 w miejscowości Kamieńsk. W związku z tym do godzin popołudniowych w piątek nieprzejezdna będzie jezdnia w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. W środę utrudnień należy spodziewać się też na drodze krajowej nr 42 w okolicach Radomska i Przedborza oraz na ulicach tych miast.
Również w środę zaplanowano zgromadzenie na łódzkim Teofilowie, które może spowodować duże utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Podczas protestu w godz. 10:00-19:00 ma być zablokowany ruch na skrzyżowaniu ul. Aleksandrowskiej z Szczecińską, co znacząco utrudni dojazd w stronę Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego i Zgierza oraz spowoduje również duże utrudnienia w ruchu na samym Teofilowie.
Rolnicy pojawią się też w środę na rondzie w Kurowicach k. Łodzi na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 713 i 714 oraz na rondzie na wjeździe na węzeł nr 23 Łódź Górna na autostradzie A1 w miejscowości Giemzów obok Woli Rakowej. Podczas utrudnień na rondach w Kurowicach i Giemzowie, ruch tranzytowy z ul. Rokicińskiej w Łodzi kierowany będzie na autostradę A1. Natomiast podczas przejazdu rolników autostradą, ruch z niej kierowany będzie przez Łódź i drogą wojewódzką 714 (ul. Rokicińską) w kierunku Andrespola.

Mapa protestów

Mapa protestów rolników 20 marca 2024 r.

Mapa protestów rolników 20 marca 2024 r.

Mapa protestów rolników 20 marca 2024 r.

Trwają protesty rolników

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

REKLAMA

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA