REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iskrzy w koalicji rządowej. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy będzie porozumienie co do składki zdrowotnej i kredytu 0 proc.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?
Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

REKLAMA

REKLAMA

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Różnice zdań w koalicji odnośnie zmian w składce zdrowotnej i nowym programie dopłat do rat kredytów mieszkaniowych (kredyt #naStart)

W koalicji rządowej iskrzy. Po fiasku głosowania nad projektem ustawy depenalizującym aborcję, mamy kolejne punkty zapalne: kredyt #naStart i zmiany w składce zdrowotnej. Szymon Hołownia powtórzył, że Polska 2050 nie poprze kredytu 0%, natomiast opowiada się za wdrożeniem od przyszłego roku ryczałtowej składki zdrowotnej - na co raczej nie ma pieniędzy w budżecie państwa. 
W czerwcu br. klub Polska 2050-TD złożył w Sejmie poselski projekt ustawy, który zakłada, że wysokość składki zdrowotnej będzie liczona na zasadzie ryczałtu, w oparciu o trzy progi podatkowe. Politycy ugrupowania podkreślili, że zmiana w naliczaniu składki zdrowotnej to zobowiązanie umowy koalicyjnej. 
Jak wskazali autorzy, projekt zakłada również, że "osoby pracujące na wielu etatach, na różnych umowach, czy też prowadzące działalność gospodarczą i jednocześnie pracujące na umowach, będą płaciły tylko jedną składkę zdrowotną uzależnioną od globalnej sumy przychodów"
A Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia w marcu 2024 roku przedstawiło inne założenia zmian w składce zdrowotnej.

REKLAMA

Premier Tusk: Powinniśmy przedstawić wspólne propozycje kredytu mieszkaniowego i składki zdrowotnej

"Mamy kredyt #naStart, za chwilę będzie składka zdrowotna. Doświadczenie nad depenalizacją aborcji pokazało wyraźnie, że muszę teraz pilnować każdego projektu, siedzieć non stop z liderami innych partii koalicyjnych" - powiedział szef rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów 23 lipca 2024 r.

Jak dodał, każda partia ma swoje ambicje i swój pomysł zarówno na składkę zdrowotną, jak również program mieszkaniowy, tymczasem koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję. "Musimy znowu usiąść (...) z ministrami. Moim zdaniem znajdziemy dobre projekty, które będą miały większość na końcu" - zaznaczył Tusk.

Tusk: dyscyplina w obrębie Koalicji 15 października jest niezbędna

Jak dodał, wszyscy muszą zrozumieć, że po to jest się koalicją rządową, żeby przeprowadzać ustawy. "I chcę wszystkich ostrzec, (...) że dzisiaj mamy radykalnie nieodpowiedzialną opozycję w wielu wymiarach, więc ta dyscyplina w obrębie Koalicji 15 października jest także niezbędna po to, żeby nie dać szczeliny do wywracania stabilności państwa. PiS będzie gotowy przegłosować wszystko, byleby się to wywróciło do góry nogami. (...) Nie możemy dać PiS włożyć łapy w ten proces, bo wyrządzą wielką szkodę państwu polskiemu" - podkreślił.

Ministerstwo Finansów rozmawia z koalicjantami w sprawie zmian w składce zdrowotnej

REKLAMA

Ministerstwo Finansów prowadzi rozmowy z koalicjantami w sprawie zmian w składce zdrowotnej - poinformował PAP Biznes minister finansów Andrzej Domański.
"W ubiegły czwartek widziałem się z ministrem Koniecznym z Lewicy, który przedstawił mi projekt wprowadzenia podatku zdrowotnego. Jutro spotkam się z ministrem Paszykiem, z którym będziemy rozmawiać o propozycji PSL dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Jeszcze w tym tygodniu będę chciał spotkać się także z przedstawicielem Polski 2050, aby rozmawiać o złożonym przez nich projekcie i zaproponowanej ostatnio autopoprawce" - powiedział PAP Biznes Domański.

"Na stole jest również naturalnie propozycja zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia. Będziemy szukać najlepszego rozwiązania" - dodał.

We wtorek podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk wskazał, że koalicja rządowa powinna przedstawić wspólną propozycję dotyczącą składki zdrowotnej.
Wcześniej wicepremier, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jeśli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstw Finansów i Zdrowia ws. składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt, który w Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów.

Minister finansów zapowiedział w poniedziałek w TOK FM, że przedstawienie przez koalicjantów wspólnego projektu dot. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to "kwestia najbliższych tygodni". Ostateczne rozwiązanie nie zostało jeszcze wypracowane, oprócz propozycji, którą MF przedstawił w marcu wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Swój projekt zmian złożyła w Sejmie Polska 2050, a własne projekty zapowiedziały także Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(PAP)
pat/gkc/malk/js/osz/mmu/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: 150 zł podwyżki co roku dla seniorów?

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

REKLAMA

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

REKLAMA

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

REKLAMA