REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania na najem krótkoterminowy: Będzie rejestr mieszkań i obowiązek uzyskania zgody na działalność

PRS, mieszkanie, najem
Mieszkania na najem krótkoterminowy: Będzie rejestr mieszkań i obowiązek uzyskania zgody na działalność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski poinformował o pracach nad projektem ustawy ograniczającej najem krótkoterminowy. Planowane jest m.in. wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem terminowy i obowiązek uzyskiwania zgody na taką działalność.

Najem krótkoterminowy na celowniku

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz niedawno zaproponowała w serwisie X ograniczenie krótkoterminowego najmu mieszkań. 

REKLAMA

REKLAMA

- Polska jest liderem w Europie wysokich cen wynajmu mieszkań. Tak wynika z najnowszego raportu Programu Badań Rozwoju Przestrzennego Europy – mówi Pełczyńska-Nałęcz w materiale zamieszczonym w serwisie X. - Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę z domu, a jednym z powodów jest to, że coraz częściej mieszkania zamieniane są w „hotele” – dodaje.

Jak twierdzi minister, tylko w Warszawie na 100 nowych mieszkań przypada 20 nowych ofert najmu krótkoterminowego (Airbnb). Mieszkania, które mogłyby służyć dla normalnego życia, są wyciągane z rynku na usługi „hotelowe”. - Jaki jest efekt? – pyta Pełczyńska-Nałęcz i od razu daje odpowiedź, że ceny wynajmu długoterminowego rosną. 

Minister zaproponowała rozwiązanie tego problemu. Po pierwsze należy wprowadzić rejestr lokali, które są wykorzystywane na airbnb po to, żeby wyciągnąć je z szarej strefy. Po drugie system podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego, bo teraz niestety tak nie jest. - Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków, są miejscem do życia. – konkluduje Pełczyńska-Nałęcz.

Rejestr mieszkań na najem krótkoterminowy

REKLAMA

Okazuje się, że projekt ustawy dotyczący najmu krótkoterminowego mieszkań jest obecnie przygotowywany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Poinformował o tym wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. Planowane jest m.in. wprowadzenie rejestru mieszkań na wynajem terminowy i obowiązek uzyskiwania zgody na taką działalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z tego, co wiem, ta ustawa, przygotowywana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i przez miasta turystyczne w Polsce razem, przewiduje też taki rejestr [mieszkań na wynajem krótkoterminowy]. Natomiast musimy uważać też, bo poruszamy się na rynku, żeby tego rynek nie zepsuć. Natomiast pewna kontrola jest tu wymagana - powiedział Karnowski.  

Zgoda wspólnoty mieszkaniowej na wynajem krótkoterminowy

Planowane jest także wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej na najem krótkoterminowy.

- Będzie też może czasami uzyskać zgodę wspólnoty [mieszkaniowej na wynajem krótkoterminowy]  […] będzie też trzeba uzyskać zgodę straży pożarnej,  bo to jest już obiekt quasi hotelowy, szczególnie jak mieszka tam nieraz więcej osób - podkreślił wiceminister.

Zdaniem Karnowskiego, jedną z funkcji tej ustawy będzie także zwiększenie na rynku ilości mieszkań na wynajem długoterminowy.

OD REDAKCJI: Jak widać, pomysł na zwiększenie na rynku ilości mieszkań na wynajem długoterminowy nie zaskakuje oryginalnością. Jak zwykle proponowane są ograniczenia, rejestry i „odpowiednie” opodatkowanie. Wydaje się, że takie podejście nie spowoduje spadku cen, a nawet efekt może być odwrotny. Nie jest tajemnicą, że jedną z przyczyn wysokich czynszów w najmie długoterminowym są przepisy chroniące nieuczciwych najemców. Wysokie ceny najmu to tak naprawdę opłata za ryzyko ponoszone przez właścicieli mieszkań na wynajem.

Źródło: ISBnews, Infor

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w Wigilię sklepy będą czynne? Sejm pracuje nad ustawą wprowadzającą nowy dzień wolny. Czy 24 grudnia zastąpi inne święto?

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do dalszych prac do dwóch komisji sejmowych. 

Najtrudniejszy quiz geograficzny w internecie. 7/10 zdobędą najlepsi!
Uważałeś na lekcjach geografii? A może brałeś udział w olimpiadzie? Rozwiąż hipertrudny quiz z geografii.
Ekspresowy quiz ortograficzny. "Ch" czy "h"? 8/8 tylko dla mistrzów ortografii
Ortografia to nie taka prosta sprawa. Na ile pytań uda się odpowiedzieć?
[QUIZ] Kultowe cytaty z filmów PRL. Aż się łezka w oku kręci
Czy pamiętasz te cytaty?

REKLAMA

Od 1 listopada 2024 r. od 95 do 135 zł miesięcznie na dziecko. Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek?

Od 1 listopada 2024 r. od 95 do 135 zł miesięcznie na dziecko. Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek? Jakie warunki trzeba spełniać, by móc uzyskać dodatkowe pieniądze na dziecko? Jakie dokumenty należy przedstawić?

Renta socjalna: kwota, wniosek, nowy dodatek dopełniający. Jakie zmiany w 2025 r.?

Renta socjalna: kwota, wniosek, nowy dodatek dopełniający. Jakie zmiany w 2025 r.? Kiedy zmieni się wysokość renty socjalnej? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Komu będzie przysługiwał dodatek dopełniający?

11 listopada 1918: Historia, która zmieniła Polskę – Sprawdź swoją wiedzę! QUIZ 10/10
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Jak dobrze znasz wydarzenia, które do tego doprowadziły? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę!
Hipertrudny quiz historyczny. 10/15 tylko dla mistrzów!
Czy pamiętasz kiedy miała miejsce prowokacja gliwicka? Kto był prezydentem Warszawy w dniu wybuchu II wojny światowej? Rozwiąż hipertrudny quiz historyczny.

REKLAMA

QUIZ. Dużo geografii i kultury, trochę historii i literatury. Na ilu z 20 pytań polegniesz?
W tym quizie zadajemy pytania z różnych dziedzin. Nie brakuje tych z geografii, które internauci lubią najbardziej, a także z kultury, literatury i historii. Na niektóre z nich odpowiadali uczestnicy popularnych teleturniejów. Na ile z nich odpowiesz poprawie? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.
Inspektor pracy przekształci umowę zlecenia w umowę o pracę. Zmienią się zasady przeprowadzania kontroli przez PIP

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić – trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA