REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najnowsze sondaże wyborcze 2025. Średnie wyniki ostatnich sondaży [ANALIZA]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
najnowsze sondaże wyborcze zestawienie porównanie ocena analiza 2025 wybory prezydent rp
Najnowsze sondaże wyborcze 2025 - zestawienie, analiza socjologa, politologa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze z kwietnia 2025 analizuje politolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży IPSOS dla TVP Info, Opinia24 dla Puls Opinii, IBRiS dla Polsatu, IBRiS dla "Polityki" oraz United Surveys dla WP. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

rozwiń >

Najnowsze sondaże prezydenckie 2025 - tendencje, analiza politologa

REKLAMA

Politolog prof. Jarosław Flis ocenił, że w ostatnim czasie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski "oddaje głosy" lewicy i Szymonowi Hołowni (Polska 2050), a Sławomir Mentzen (Konfederacja) popieranemu przez PiS Karolowi Nawrockiemu. Ekspert dodał, że kandydaci otrzymują lekcję pokory, a wyborcy nie są zabetonowani.

REKLAMA

Uśrednione w analizie przygotowanej przez PAP wyniki ostatnich pięciu sondaży prezydenckich, przeprowadzonych przez różne ośrodki badawcze, wskazują, że kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskuje 31,6 proc.; popierany przez PiS Karol Nawrocki - 24,0 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 13,62 proc.; kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia - 7,1 proc.; kandydat Razem Adrian Zandberg - 4,6 proc.; kandydatka Lewicy Magdalena Biejat - 4,2 proc.; kandydat Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun - 2,7 proc.; Krzysztof Stanowski - 2,4 proc.; kandydat Wolnych Republikanów Marek Jakubiak - 1,2 proc.

  1. 31,6% - Rafał Trzaskowski
  2. 24% - Karol Nawrocki
  3. 13,62% - Sławomir Mentzen
  4. 7,1% - Szymon Hołownia
  5. 4,6% - Adrian Zandberg
  6. 4,2% - Magdalena Biejat
  7. 2,7% - Grzegorz Braun
  8. 2,4% - Krzysztof Stanowski
  9. 1,2% - Marek Jakubiak

Średnia liczona była na podstawie sondaży: IPSOS dla TVP Info z 16 kwietnia, Opinia24 dla Puls Opinii z 16 kwietnia, IBRiS dla Polsatu z 17 kwietnia, IBRiS dla "Polityki" z 17 kwietnia oraz United Surveys dla Wirtualnej Polski.

REKLAMA

Prof. Jarosław Flis z UJ komentując dla PAP ostatnie sondaże, zwrócił uwagę na spadki poparcia dla Rafała Trzaskowskiego. Flis zaznaczył, że te straty nie są ponoszone na rzecz Karola Nawrockiego. "To są straty na rzecz innych kandydatów obozu rządzącego, czy w każdym razie paktu senackiego z 2023 roku, wliczając w to Zandberga" - powiedział. Jego zdaniem mamy do czynienia w kampanii z uaktywnieniem się Magdaleny Biejat (Lewica), Adriana Zandberga (Razem) oraz Szymona Hołowni (Polska 2050).

Flis zauważył też, że obniżają się notowania Sławomira Mentzena (Konfederacja), który "oddaje głosy" Nawrockiemu. "A Trzaskowski oddaje głosy lewicy i Hołowni" - ocenił. Prof. Flis przypomniał, że był taki moment, w którym Trzaskowski miał dużą przewagę i było to wtedy, kiedy Mentzen zaczął zbliżać się w sondażach do Nawrockiego. "Trudno sobie teraz wyobrazić, żeby Mentzen odzyskał tę dynamikę, którą miał na początku roku, ale różne rzeczy mogą się zdarzyć" - powiedział Flis. Odnosząc się generalnie do sondaży podkreślił, że "nie każdy trend jest jakąś równią pochyłą".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Flis był pytany, czy nadal Trzaskowski i Nawrocki to główni kandydaci do wejścia do ewentualnej II tury wyborów i czy "duopol PO i PiS trzyma się mocno". "Widać, że trzyma się mocniej, jednak przede wszystkim dlatego, że pozostałe siły robią błędy. Wiadomo, że zanim gruby schudnie, chudy umrze z głodu. Jak duża partia zrobi błąd, to trochę jej spada, ale dalej jest dużą partią. A jak mała partia zrobi błąd, to już jej nie ma" - powiedział ekspert.

Ale - jak zwrócił uwagę - dalej nie zmienia to faktu, że o tym, kto wygra wybory w II turze, zdecydują wyborcy tych pozostałych kandydatów, którzy do tej drugiej tury się nie dostaną. "Więc trochę jest tak, że PiS i PO układają tory, a pozostałe partie przestawiają zwrotnice" - powiedział profesor.

Podkreślił, że widać, iż płaci się za błędy w kampanii. "I to jest bardzo pozytywna informacja, że wyborcy jednak przyglądają się temu, co się dzieje, zmieniają zdanie, w pewnym sensie nie są zabetonowani. I przekonują się o tym i Trzaskowski, i Nawrocki, i Mentzen - wszyscy swoje lekcje pokory mają" - powiedział Flis.

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 - marzec

Analizując ostatnie sondaże prezydenckie, socjolog z UJ prof. Jarosław Flis ocenił w rozmowie z PAP, że kandydat KO Rafał Trzaskowski, popierany przez PiS Karol Nawrocki i kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen "zostawiają peleton za sobą". Jego zdaniem Mentzen może napotkać na swej drodze bariery.

Uśrednione wyniki 5 sondaży wyborczych - marzec

Uśrednione wyniki ostatnich pięciu sondaży prezydenckich, przeprowadzonych przez różne ośrodki badawcze wskazują, że kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskuje 34,3 proc.; popierany przez PiS Karol Nawrocki - 22,9 proc.; kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 18,6 proc.; kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia - 5,2 proc.; kandydatka Lewicy Magdalena Biejat - 2,6 proc.; kandydat Razem Adrian Zandberg - 2 proc.; kandydat Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun - 2 proc.; kandydat Krzysztof Stanowski - 1,9 proc.; kandydat Wolnych Republikanów Marek Jakubiak - 0,8 proc.

  1. Rafał Trzaskowski - 34,3%
  2. Karol Nawrocki - 22,9%
  3. Sławomir Mentzen - 18,6%
  4. Szymon Hołownia - 5,2%
  5. Magdalena Biejat - 2,6%
  6. Adrian Zandberg - 2%
  7. Grzegorz Braun - 2%
  8. Krzysztof Stanowski 1,9%
  9. Marek Jakubiak - 0,8%

Średnia liczona była na podstawie sondaży: IPSOS dla TVP Info z dnia 13 marca, Opinia24 dla RMF FM z dnia 13 marca, IBRiS dla "Wydarzeń" Polsat z dnia 16 marca, CBOS z dnia 20 marca oraz United Surveys z dnia 23 marca.

Analiza sondaży wyborczych - socjolog

Zdaniem profesora wygląda na to, że Trzaskowski, Nawrocki i Mentzen "zostawiają peleton za sobą", a zwykle, jeżeli chodzi o walkę o drugą turę w wyborach, to racjonalną liczbą kandydatów jest trójka. Pozostali - zdaniem Flisa - grają "w innej dyscyplinie", np. myśląc o przyszłych wyborów parlamentarnych.

Jednym z kluczowych pytań pozostaje dla eksperta to, jak długo utrzyma się dynamika wzrostu poparcia dla Mentzena. Według Flisa kandydat Konfederacji może zacząć napotykać na swej drodze bariery, gdyż "kupił" już tych, których przekonać można było chociażby TikTokiem, ale nie jest to jeszcze wystarczające, by dostać się do drugiej tury.

Ekspert zauważył, że choć Trzaskowski utrzymuje cały czas podobny poziom, to zmniejsza się pula tych kandydatów, których elektorat mógłby pomóc mu w drugiej turze. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wyborcy, których zyskuje Mentzen, niekoniecznie "płyną" w jego stronę od Nawrockiego, a przyrosty kandydata Konfederacji są wyższe, niż straty kandydata popieranego przez PiS. W związku z tym Flis uważa, że twierdzenie, iż wyborcy Mentzena zagłosowaliby w drugiej turze na Nawrockiego, "ma słabe podstawy". Dostrzegł, że suma głosów na Nawrockiego i Mentzena, a więc kandydatów parlamentarnej opozycji, minimalnie rośnie. Z kolei ta dotycząca kandydatów obozu rządzącego - spada.

Szymon Hołownia - analiza sondaży

Pytany o kampanię Hołowni, który rozpoczął ją później, niż główni kontrkandydaci, powiedział, że na odzwierciedlenie jego pracy w sondażach należy jeszcze poczekać. "Zauważmy, że Mentzen jeździ po Polsce od jesieni, a te wzrosty zaczęły się po paru miesiącach" - mówił profesor.

Krzysztof Stanowski - analiza sondaży

Zdaniem eksperta rejestracja kolejnych kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą nie wpłynie pozytywnie na ich notowania, a dużym zaskoczeniem określił sytuację Stanowskiego - "okazało się, że zasięgi internetowe i popularność nie przekładają się bezpośrednio na wyniki" - zauważył.

Interaktywna infografika przedstawiająca preferencje prezydenckie dostępna jest na stronie https://igrafika.pap.pl/interaktywne/stale/interakt_wybory_prez_2025.html.

Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA