REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnie sondaże prezydenckie 2025 [aktualizacja]: duże różnice w pierwszej trójce. Nawet 1/4 Polaków nadal się waha na kogo zagłosować

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wybory 2025, głosowanie, urna wyborcza
Ostatnie sondaże prezydenckie 2025: duże różnice w pierwszej trójce. 25% Polaków nadal się waha na kogo zagłosować. Podejmą decyzję dopiero przy urnie wyborczej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Publikujemy wyniki jednych z ostatnich sondaży wyborczych. Sondaże te pokazują dość duże różnice między kandydatami plasującymi się na pierwszych trzech miejscach. Z innego sondażu wynika, że ponad jedna czwarta Polaków wciąż może zmienić kandydata, na którego zagłosuje w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Sondaż Research Partner z 13-14 maja 2025 r.

Na Rafała Trzaskowskiego chce zagłosować 32,4 proc. respondentów, na Karola Nawrockiego - 24,8 proc., podium zamyka Sławomir Mentzen z wynikiem 11,8 proc. - wynika z badania popularności kandydatów przeprowadzonego przez Research Partner. Badanie przeprowadzono po debatach.

Badanie popularności kandydatów przeprowadzono w dniach 13-14 maja, czyli po wszystkich debatach telewizyjnych, na których politycy przedstawiali swoje programy.

"Faworytem głosowania, które odbędzie się 18 maja jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowałoby 32,4 proc. respondentów. Jego najważniejsi kontrkandydaci: Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen, zyskali uznanie odpowiednio 24,8 proc. i 11,8 proc. respondentów. Pozostałych kandydatów poparłoby mniej niż 10 proc. ankietowanych. Największą akceptacją cieszy się Szymon Hołownia, którego wskazało 8,1 proc. badanych, Magdalena Biejat (5,6 proc.) oraz Adrian Zandberg (4,4 proc.)" - przekazano w komunikacie.

Według przeprowadzonego badania, Grzegorz Braun cieszy się poparciem 2,6 proc. respondentów, Krzysztof Stanowski może liczyć na 2,1 proc. głosów. 1 proc. wskazało na Joannę Senyszyn, 0,9 proc. na Marka Jakubiaka, a 0,7 proc. na innych kandydatów. 5,5 proc. respondentów nie podjęło jeszcze decyzji.

"57,8 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na pewno pójdzie do urn wyborczych, a kolejne 11,3 proc. odpowiedziało +raczej tak+, co pozwala szacować frekwencję wyborczą na 69,1 proc. Oznaczałoby to, że będzie ona znacznie wyższa niż w wyborach przeprowadzonych w 2020 roku, kiedy to w pierwszej rundzie zagłosowało 64,5 proc. Polaków" - wskazali przedstawiciele Research Partner.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 1080 pełnoletnich osób, na próbie dobranej według płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
(PAP) mt/ mrr/

REKLAMA

Sondaż wyborczy IBRiS dla Onetu z 12 i 13 maja 2025 r.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRIS 12 i 13 maja Onet opublikował 15 maja 2025 r. rano. Według sondażu, w ostatnich dniach przed wyborami poparcie dla kandydata KO Rafała Trzaskowskiego wynosi 32,5 proc., za nim uplasował się wspierany przez PiS prezes IPN Nawrocki z poparciem 26,4 proc. - a zatem ci dwaj kandydaci zmierzyliby się w drugiej turze wyborów.

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen otrzymał poparcie 10,8 proc., kandydatka Lewicy Magdalena Biejat 6 proc., kandydat Polski 2050 i marszałek Sejmu Szymon Hołownia 5,3 proc., a kandydat Razem Adrian Zandberg 3,4 proc.

Dalej znaleźli się: Grzegorz Braun (2,7 proc.), Krzysztof Stanowski (1,6 proc.), Joanna Senyszyn (1,5 proc.), Marek Jakubiak (1 proc.), Artur Bartoszewicz (0,2 proc.), Maciej Maciak (0,2 proc.) i Marek Woch (0,2 proc.).

8 proc. badanych wciąż jest niezdecydowanych.

Respondenci w badaniu IBRiS zostali także spytani o zamiar udziału w niedzielnych wyborach. "Zdecydowanie" na wybory wybiera się 50,5 proc. badanych, "raczej" wybiera się 8,4 proc.

23 proc. "zdecydowanie" nie zamierza wziąć udziału w głosowaniu, a 15,5 proc. "raczej" zostanie w domach. 2,7 proc. badanych nie umiało odpowiedzieć na pytanie o zamiar udziału w głosowaniu.

Badanie IBRiS na zlecenie Onetu zostało zrealizowane 12 i 13 maja 2025 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie badawczej 1072 dorosłych Polaków.
(PAP)
mml/ par/ lm/

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z 11-12 maja 2025 r.

Jak podaje "Rzeczpospolita" z 14 maja 2025 r., w I turze wyborów oddanie głosu na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego deklaruje 32,3 proc. ankietowanych, a na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego 25,2 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na podium uplasował się również Sławomir Mentzen z 11,2 proc. głosów.

Karolowi Nawrockiemu w stosunku do sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" z kwietnia notowania wzrosły. Może dziś liczyć na 25,2 proc. poparcia (w kwietniu było to 22,6 proc.).

Lider peletonu prezydenckiego traci – na Rafała Trzaskowskiego chce głosować dziś w pierwszej turze 32,3 proc. respondentów (miesiąc temu – 36,2 proc.).

Gazeta wskazuje, że sytuacji zasadniczo to jednak nie zmienia - kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrałby dzisiaj wybory zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze, zarówno z kandydatem popieranym przez PiS (53,9 proc. do 38,4 proc.), jak i reprezentantem Konfederacji Sławomirem Menztenem, który niezmiennie plasuje się na pozycji trzeciej (11,2 proc.) i z Trzaskowskim miałby mniejsze szanse w czerwcu niż Nawrocki (53,5 proc. do 33,3 proc.).

Deklarowana frekwencja w tym badaniu jest niższa niż miesiąc temu (w kwietniu 60 proc., dziś 58,2).

Sondaż poza kandydatami na podium pokazuje również, że Szymon Hołownia uzyskałby 7,9 proc., a Magdalena Biejat – 5,5 proc. Adrian Zandberg mógłby liczyć na 4,1 proc. Na Grzegorza Brauna chce głosować 2,5 proc. wyborców, a na Krzysztofa Stanowskiego - 2,4 proc. poparcia. Joanna Senyszyn cieszy się 1-proc. sympatią, a pozostali kandydaci niższym poparciem.

Sondaż IBRIS dla "Rz" przeprowadzono od 11 do 12 maja 1073-osobowej grupie respondentów.
(PAP)
kkr/ ktl/

Sondaż IBRiS dla "Polityki"z 7-10 maja 2025 r.

W badaniu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadzonym na zlecenie "Polityki"- (opublikowanym 14 maja 2025 r.) najwięcej, bo 33,7 proc. badanych, wskazało na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Ponad 12 punktów procentowych niżej znalazł się kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, dla którego poparcie wyniosło 21,6 proc. Podium zamknął kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, na którego zagłosowałoby 11,8 proc. respondentów.

Kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uzyskałby 7,1 proc. głosów. Kandydatkę Nowej Lewicy Magdalenę Biejat popiera 5,8 proc. badanych, a kandydata Razem Adriana Zandberga 5,6 proc. ankietowanych.

Na europosła Grzegorza Brauna zagłosowałoby 3,4 proc. badanych; poparcie dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego i b. posłanki SLD, ekonomistki Joanny Senyszyn wyniosło tyle samo - 1,2 proc. Poseł Wolnych Republikanów Marek Jakubiak uzyskałby 1,1 proc. głosów, ekonomista Artur Bartoszewicz zdobyłby 0,8 proc. poparcia, z kolei na Macieja Maciaka i Marka Wocha zagłosowałoby po 0,2 proc. ankietowanych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 6,3 proc. badanych.

Na pytanie IBRiS, kogo badani poparliby w drugiej turze wyborów, wybierając między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim, 54,5 proc. osób zadeklarowało oddanie głosu na kandydata KO. Poparcie dla Nawrockiego wyniosłoby 37,7 proc. Blisko 5 proc. wyborców z pierwszej tury nie wybrałoby żadnego z tej dwójki kandydatów.

IBRiS zapytało także ankietowanych, czy zagłosowaliby w wyborach prezydenckich, gdyby odbyły się w ostatnią niedzielę 11 maja - 61,1 proc. badanych potwierdziło udział, z czego zdecydowaną obecność zadeklarowało 45,6 proc. osób. W wyborach nie zagłosowałoby 37,1 proc. ankietowanych, z czego 24,8 proc. badanych zdecydowanie nie poszłaby na wybory. Odpowiedź "nie wiem" zaznaczyło 1,8 proc. badanych.

W pytaniu IBRiS, jak badani oceniają dotychczasową kampanię prezydencką, najlepiej oceniono Rafała Trzaskowskiego - jego aktywność doceniło 46 proc. ankietowanych. Pozytywnie kampanię Karola Nawrockiego oceniło 33 proc. badanych. Aprobatą na poziomie powyżej 20 proc. głosów cieszą się Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia i Magdalena Biejat. Pozytywnie o aktywności Grzegorza Brauna i Adriana Zandberga myśli ponad 10 proc. ankietowanych.

Jak informuje IBRiS, badanie zostało przeprowadzone w dniach 7-10 maja na grupie 2 tys. osób metodą CATI (wywiadów telefonicznych).
(PAP) kl/ mrr/ mhr/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponad 25% Polaków wciąż może zmienić kandydata, na którego zagłosuje w wyborach

Ponad jedna czwarta Polaków wciąż może zmienić kandydata, na którego zagłosuje w nadchodzących wyborach prezydenckich — wynika z sondażu UCE Research na zlecenie Onetu. Z badania wynika, że najbardziej skłonni do takiej zmiany są wyborcy Trzeciej Drogi, a najmniej - wyborcy KO.

Ankietowani zostali zapytani, "czy jest możliwy scenariusz, w którym przed niedzielnym głosowaniem możesz jeszcze zmienić zdanie i finalnie oddać swój głos na inną osobę, niż zamierzałeś?". Na tak postawione pytanie przecząco odpowiedziało 65,5 proc. ankietowanych, z czego opcję "zdecydowanie nie" wybrało 34,7 proc. respondentów, a "raczej nie" - 30,8 proc. respondentów.

Ewentualność zmiany kandydata w ostatniej chwili dopuszcza 25,1 proc. osób (w tym "raczej tak" — 16,1 proc., a "zdecydowanie tak" — 9 proc. badanych). 9,4 proc. ankietowanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Autorzy badania zwrócili uwagę, że najbardziej skłonni do zmiany decyzji są wyborcy Trzeciej Drogi. Wśród nich taką odpowiedź zaznaczyło 32,9 proc. osób ("zdecydowanie tak" — 9 proc.; "raczej tak" — 23,9 proc.). Opcję "raczej nie" wybrało 38,8 proc. badanych, a "zdecydowanie nie" — 16,4 proc. osób. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało w tej grupie 11,9 proc. osób.

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o możliwość zmiany kandydata, są wyborcy PiS. Taką opcję dopuszcza 30,8 proc. badanych ("zdecydowanie tak" — 12,3 proc.; "raczej tak" — 18,5 proc.). Odpowiedź "raczej nie" wskazało 22,5 proc. badanych, a "zdecydowanie nie" — 38,8 proc. "Trudno powiedzieć" wskazało 7,9 proc. ankietowanych.

Wśród wyborców Lewicy zmianę kandydata dopuszcza 27,2 proc. osób ("zdecydowanie tak" — 10,2 proc.; "raczej tak" — 17 proc.). Opcję "raczej nie" wybrało 36,4 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie nie" — 26,1 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 10,2 proc. osób.

W przypadku wyborców Konfederacji zmianę kandydata dopuszcza 22,6 proc. badanych ("zdecydowanie tak" — 9,5 proc., a "raczej tak" — 13,1 proc.). Odpowiedź "raczej nie" wybrało 39,9 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie nie" — 29,2 proc. 8,3 proc. ankietowanych stwierdził, że tego "nie wie".

Jak zauważyli autorzy badania, najdalej do zmiany kandydata jest wyborcom Koalicji Obywatelskiej. Wśród wyborców KO zmianę kandydata dopuszcza 15,4 proc. ankietowanych ("zdecydowanie tak" — 6,4 proc.; "raczej tak" — 9 proc.). Opcję "raczej nie" wybrało 29,4 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie nie" — 50,4 proc. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 5 proc. osób.

Badanie UCE Research na zlecenie Onetu zostało przeprowadzone w dniach 12-13 maja 2025 r. metodą CAWI na próbie 1006 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat, którzy zamierzają głosować w majowych wyborach na prezydenta RP. (PAP)
rbk/ sdd/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie alimenty na dziecko z niepełnosprawnością?

To trudne pytanie, ponieważ – wbrew pozorom – odpowiedź nie jest tu jednoznaczna. Jakie przepisy sąd bierze pod uwagę? Od czego zależy wysokość alimentów? Ile wynoszą świadczenia z funduszu alimentacyjnego na niepełnosprawne dziecko w 2025 r.?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych i zdolność kredytowa w maju 2025 r.

W ciągu miesiąca zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny wzrosła o około 10% - wynika z danych zebranych przez HREIT. Jest to efekt rozbuchanych nadziei na łagodzenie polityki pieniężnej w Polsce, czemu przynajmniej częściowo zadość dało cięcie stóp procentowych NBP w maju 2025 r. To wystarczyło, aby zdolność kredytowa wzrosła do nienotowanych jeszcze nigdy poziomów.

Darowizna od matki w gotówce – klasyczny temat, niecodzienny przypadek

Czy jeśli mieszkasz w Polsce, ale nie masz jeszcze pobytu stałego, możesz legalnie przyjąć od matki dużą gotówkę – i nie zapłacić ani złotówki podatku? Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że to możliwe. Klucz tkwi w zaskakującym wyjątku zapisanym w przepisach, o którym wie niewielu cudzoziemców mieszkających w Polsce.

Limity dorabiania do emerytury i renty w 2025 r. - zmiany od 1 czerwca. Kto może dorabiać bez ograniczeń a kto musi się liczyć ze zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia?

ZUS informuje, że pracujący emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (na tzw. wcześniejszych emeryturach) oraz niektórzy renciści będą mogli od czerwca 2025 r. uzyskiwać większe dochody z dodatkowej pracy. Graniczna kwota, która nie wpłynie na zmniejszenie emerytury lub renty, wzrasta o 339,50 zł brutto, a wyższy próg, po przekroczeniu którego świadczenie może zostać zawieszone o 630,60 zł brutto.

REKLAMA

Rolnik także nie ucieknie przed ZUS-em. 31 maja upływa termin na złożenie ważnego dokumentu, którego uchybienie skutkować będzie poważnymi konsekwencjami

Rolnicy (jak również ich domownicy, dotychczas objęci ubezpieczeniem w KRUS), którzy jednocześnie z działalnością rolniczą – prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracują przy prowadzeniu takiej działalności – utracą ubezpieczenie w KRUS i będą zobowiązani do „przejścia” do ZUS, jeżeli do 31 maja br., nie złożą w KRUS ważnego dokumentu. Ustaniem ubezpieczenia rolnika (jak również jego domownika) w KRUS, skutkuje również przekroczenie tzw. rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy. Nie bez konsekwencji dla ubezpieczenia w KRUS, pozostaje także podjęcie przez rolnika pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej pokrewnej im umowy lub objęcie funkcji radzie nadzorczej spółki.

Fundacja rodzinna nie jest całkowicie zwolniona z podatku. WSA stawia sprawę jasno

Fundacja rodzinna, mimo szeregu preferencji podatkowych, nie jest całkowicie zwolniona z opodatkowania. Przykładem może być wynagrodzenie wypłacane fundatorowi na podstawie kontraktu menedżerskiego – zgodnie z wyrokiem WSA w Łodzi, takie świadczenie stanowi tzw. „ukryty zysk”, od którego fundacja musi zapłacić 15% CIT. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie pojawia się obowiązek podatkowy i jak interpretowane są umowy menedżerskie zawierane z fundatorem lub beneficjentem fundacji.

Obowiązek zapłaty frachtu przez odbiorcę

Zatory płatnicze w branży transportowej to jej największa zmora. Najczęściej brak zapłaty związany jest z powstaniem szkody i sporem o to kto powinien ponieść koszty z tego tytułu.

7 tys. zasiłku coraz bliżej: senat nie zgłosił poprawek. Czy podpis Prezydenta to tylko formalność?

Z wielką ulgą wiele osób przyjęło informację, że senat nie zgłosił w środę (15 maja 2025 r.) poprawek do nowelizacji ustawy ws. podwyższenia zasiłku pogrzebowego z 4 do 7 tys. zł. Jego kwota ma podlegać waloryzacji w marcu, jeżeli wskaźnik inflacji w roku poprzednim przekroczy 5 proc. Podwyżka i wypłata wyżej kwoty zasiłku ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Teraz 38,9 godziny pracy w tygodniu w Polsce - w Niemczech niecałe 34 (średnia w UE: 36 godzin). Ekspert: trzeba skrócić czas pracy

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Powinniśmy dążyć do skrócenia czasu pracy. Gospodarczo jesteśmy na to gotowi – powiedział PAP Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych, komentując najnowsze dane Eurostatu o średnim czasie pracy. Najnowsze dane Eurostatu za ubiegły rok wskazują, że Polska jest w ścisłej czołówce państw UE, w których pracuje się najdłużej. Nasz tygodniowy czas pracy w 2024 r. wyniósł 38,9 godziny wobec unijnej średniej 36 godzin.

Elektroniczne przesyłanie pism procesowych - system e-EDES już działa w Polsce

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało 14 maja 2025 r., że Polska dołączyła do grona pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej, które uruchomiły usługę komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami i innymi organami w sprawach cywilnych i handlowych, wykorzystując system informatyczny e-EDES (e-Evidence Digital Exchange System). Uruchomienie systemu nastąpiło 5 maja br.

REKLAMA