REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne przesyłanie pism procesowych - system e-EDES już działa w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elektroniczne przesyłanie pism procesowych - system e-EDES już działa w Polsce
Elektroniczne przesyłanie pism procesowych - system e-EDES już działa w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało 14 maja 2025 r., że Polska dołączyła do grona pierwszych państw członkowskich Unii Europejskiej, które uruchomiły usługę komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami i innymi organami w sprawach cywilnych i handlowych, wykorzystując system informatyczny e-EDES (e-Evidence Digital Exchange System). Uruchomienie systemu nastąpiło 5 maja br.

Czym jest system e-EDES?

e-EDES (e-Evidence Digital Exchange System) to unijny system informatyczny stworzony, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki sądy i inne organy wymiaru sprawiedliwości w różnych krajach członkowskich UE komunikują się ze sobą w sprawach cywilnych i handlowych.

System e-EDES to kluczowe narzędzie w usprawnieniu transgranicznego wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i handlowych. Służy on do szybkiego i bezpiecznego elektronicznego przekazywania pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej wniosków o doręczenie dokumentów (w tym pism procesowych i zawiadomień) oraz wniosków o przeprowadzenie dowodów (np. przesłuchanie świadka) w ramach mechanizmów Service of Documents & Taking of Evidence (SoD&ToE).

Pierwszy dokument został już pomyślnie przesłany za pośrednictwem systemu e-EDES do polskiego sądu, a jego nadawcą był sąd niemiecki.

REKLAMA

Ważne

Korzystanie z systemu e-EDES jest obowiązkowe dla państw członkowskich, jednak nie wszystkie kraje zgłosiły gotowość do jego użytkowania w przewidzianym terminie, deklarując przystąpienie w późniejszym okresie. Aktualnie, oprócz Polski, z systemu aktywnie korzystają jedynie Niemcy, Luksemburg, Portugalia i Węgry.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy polski sąd prowadzi sprawę, w której jeden ze świadków mieszka w Niemczech, a ważne dokumenty znajdują się w Portugalii. Dotychczas komunikacja w takich transgranicznych przypadkach często odbywała się w tradycyjny sposób – wysyłając wnioski, dokumenty czy wezwania pocztą. Było to czasochłonne i często obarczone ryzykiem opóźnień, co znacząco wydłużało procesy sądowe.

e-EDES rozwiązuje ten problem, działając jak bezpieczny, szyfrowany kanał komunikacji elektronicznej, stworzony specjalnie dla potrzeb współpracy sądowej w UE.

Zgodnie z wytycznymi Komitetu Wykonawczego (the Committee on Service of Documents and Taking of Evidence), w przypadku, gdy korzystanie z systemu e-EDES jest tymczasowo niemożliwe, komunikacja nadal może odbywać się tradycyjną drogą pocztową.

Główne funkcje e-EDES

System e-EDES służy przede wszystkim do realizacji dwóch kluczowych, transgranicznych czynności:

1. Doręczanie dokumentów (Service of Documents - SoD): Jeśli sąd w jednym kraju UE musi oficjalnie dostarczyć dokument (np. pozew, wezwanie do sądu, orzeczenie) osobie lub firmie znajdującej się w innym kraju UE, wysyła wniosek wraz z dokumentem elektronicznie przez system e-EDES do odpowiedniego organu w tym drugim kraju. Organ ten odpowiada za skuteczne doręczenie dokumentu zgodnie z lokalnymi przepisami. Zastępuje to tradycyjną, papierową korespondencję.

2. Przeprowadzanie dowodów (Taking of Evidence - ToE): Gdy sąd potrzebuje przeprowadzić dowód (np. przesłuchać świadka, uzyskać dokumenty, przeprowadzić oględziny) znajdujący się w innym państwie członkowskim, składa wniosek elektronicznie przez e-EDES. Sąd lub organ w państwie, gdzie ma być przeprowadzony dowód, otrzymuje wniosek, realizuje go (np. przesłuchuje świadka na podstawie pytań przesłanych elektronicznie) i przesyła wyniki z powrotem przez system e-EDES do sądu wnioskującego.

Korzyści z funkcjonowania e-EDES

Ministerstwo Sprawiedliwości wymienia następujące korzyści z funkcjonowania systemu e-EDES:

Szybkość: Elektroniczna wymiana informacji jest niemal natychmiastowa w porównaniu do przesyłek pocztowych. Skraca to czas oczekiwania na realizację wniosków nawet o tygodnie lub miesiące.

Skuteczność i niezawodność: Standaryzowane formaty wniosków i bezpieczny kanał przesyłu zmniejszają ryzyko błędów formalnych i zagubienia dokumentów. System zapewnia śledzenie statusu wniosku.

Oszczędność kosztów: Eliminacja opłat pocztowych i redukcja pracochłonności związanej z papierowym obiegiem dokumentów przekładają się na niższe koszty postępowania, zarówno dla sądów, jak i dla stron.

Bezpieczeństwo: System zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych, co jest kluczowe przy wymianie wrażliwych informacji sądowych.

Uproszczenie: Procedury transgraniczne stają się prostsze i bardziej intuicyjne dla pracowników sądów.

Wsparcie dla obywateli i biznesu: Przyspieszenie i uproszczenie procedur sądowych w sprawach transgranicznych ułatwia obywatelom i firmom dochodzenie swoich praw w UE, zwiększając pewność obrotu prawnego i gospodarczego na wspólnym rynku.

e-EDES unowocześnia i przyspiesza współpracę sądową w UE, zastępując powolne i kosztowne metody papierowe. Jest to ważny krok w kierunku cyfrowego wymiaru sprawiedliwości, który czyni transgraniczne postępowania sądowe bardziej dostępnymi, szybkimi i efektywnymi dla wszystkich zaangażowanych stron.

Zapewnienie bezpiecznej i szeroko rozumianej e-komunikacji w obszarze wymiaru sprawiedliwości stanowi jeden z priorytetów Polskiej Prezydencji, za który odpowiedzialne jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje a alimenty. Przepisy i orzeczenia sądów

„Moi synowie są coraz starsi i rosną ich wydatki np. na ubrania, korepetycje, zajęcia sportowe. Z tego powodu chciałabym wnosić o podwyższenie wysokości alimentów. Czy wyjazdy również wpływają na wysokość alimentów? Co w sytuacji, gdy część wakacji dzieci spędzają u ojca?” – pyta Czytelniczka.

Zasiłek pogrzebowy do reformy. Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o uproszczenie i cyfryzację procedur

Obecny system przyznawania zasiłków pogrzebowych jest skomplikowany, niejednolity i przestarzały – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jej doradca – Wojciech Labuda, w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazuje, że potrzebna jest nie tylko deregulacja, ale również pełna cyfryzacja i ujednolicenie przepisów. Prace legislacyjne już ruszyły, ale – jak podkreśla ekspert – to dopiero początek drogi.

Pieniądze dla rodziców, którzy stracili dziecko, w tym przez poronienie (nawet, gdy nie można zidentyfikować płci). MRPiPS przygotowało projekt i uzupełniło lukę prawną

Pojawił się projekt rozporządzenia z dnia 23 maja 2025 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe. Przedmiotowy projekt rozporządzenia wprowadza rozwiązania, które zrównają uprawnienia w dostępie do zasiłku pogrzebowego z tytułu poniesienia kosztów pogrzebu dziecka martwo urodzonego, bez względu na kryterium możności ustalenia płci takiego dziecka.Projekt skierowany został do uzgodnień i opiniowania.

Zwolnienia lekarskie kontroluje ZUS ale może też pracodawca. Kiedy chory może się spodziewać kontroli?

Jednym z zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nadzór nad wydatkowaniem środków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Działania te polegają m.in. na kontroli w zakresie zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje, czy osoba, której wystawiono zwolnienie lekarskie rzeczywiście jest niezdolna do pracy oraz czy wystawione zaświadczenie lekarskie jest zasadne. ZUS kontroluje także prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, czyli co faktycznie robi osoba na zwolnieniu lekarskim. Ale nie tylko ZUS ma prawo kontrolować zwolnienia lekarskie – również pracodawcy mają prawo sprawdzić, czy pracownik uczciwie korzysta z eZLA. Regionalni rzecznicy prasowi ZUS wyjaśniają te kwestie.

REKLAMA

Czy komisja ma prawo wyprosić opiekuna osoby niepełnosprawnej? [Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Poziom potrzeby wsparcia]

List czytelnika: Czy komisja ma prawo wyprosić pełnomocnika albo opiekuna osoby niepełnosprawnej?

ZUS wypłaci emerytom i rencistom dodatkowe pieniądze (348,22 zł miesięcznie). Warunek – ukończone 75 lat. Niektórzy muszą złożyć wniosek

Jeśli ukończyłeś 75 lat i pobierasz z ZUS-u emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, to dostaniesz dodatkowe pieniądze. Co do zasady bez wniosków i formalności. ZUS będzie je przekazywał na twoje konto razem z wypłatą głównego świadczenia. Jednak w niektórych przypadkach trzeba złożyć wniosek o ten dodatek.

Złotówkowicze (kredytobiorcy kredytów w złotówkach z oprocentowaniem opartym o WIBOR) jeszcze nie szturmują sądów i prawników. Eksperci: wszyscy czekają na wyrok TSUE

Eksperci nie mają wątpliwości, że bez jasnego stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma szans na to, by temat nieuczciwie potraktowanych przez banki konsumentów rozwiązać z korzyścią dla nich. Do rozstrzygnięcia zostały kwestie dotyczące informowania kredytobiorców o ryzyku zmiennego oprocentowania czy zagadnienia związane z prawami konsumenta. – Szanse na uzyskanie pozytywnego wyroku i nowych warunków umowy kredytowej dla „WIBOR-oców”, zwanych też „Złotówkowiczami” (chodzi oczywiście o osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach z oprocentowaniem opartym o WIBOR) oceniam wysoko, ale ten temat potrzebuje jeszcze cierpliwości – mówi mec. Marek Jarosiewicz, adwokat i ekspert gospodarczy.

Uprawnienia pasażera opóźnionego lotu

Zwiększona dostępność biletów lotniczych oraz ich stosunkowo atrakcyjne ceny znacząco wpłynęły na upowszechnienie lotów pasażerskich, jako wygodniejszej i szybszej alternatywy dla przejazdów kolejowych, czy drogowych. Przez ograniczoną przepustowość lotnisk oraz braki kadrowe wielokrotnie dochodzi do opóźnienia lotów co dla pasażera może wiązać się nie tylko z niedogodnością związaną z wielogodzinnym oczekiwaniem na wylot, ale też szkodą powstałą w wyniku późniejszego dotarcia do celu podróży.

REKLAMA

11 lipca dniem wolnym od pracy? Senat uchwalił nowe przepisy

To już oficjalne – 11 lipca stanie się Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Senat przyjął ustawę jednogłośnie – za głosowało aż 88 senatorów, tylko jeden był przeciw. To symboliczny krok, który ma na celu upamiętnienie jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Już od 1 lipca: gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy [ustawa weszła w życie]

W dniu 7 maja 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego, ważnego dla właścicieli nieruchomości (oraz gmin). W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało jeszcze mniej czasu.

REKLAMA