REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Dużej Rodziny – duże zainteresowanie programem

Program Karta Dużej Rodziny/ fot. Fotolia
Program Karta Dużej Rodziny/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta Dużej Rodziny – zgodnie z informacjami pochodzącymi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - cieszy się dużym zainteresowaniem. Najwięcej chętnych do programu zgłasza się na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu.

 - Prawie 20 tys. zamówionych kart w zaledwie 10 dni to świetny wynik. Cieszymy się, że nasz program dla rodzin wielodzietnych cieszy się takim zainteresowaniem. To pokazuje, że Karta Dużej Rodziny jest naprawdę potrzebna - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. - Szacujemy, że karta trafi nawet do ponad 3 mln osób, z czego jeszcze w tym roku do 1,3 mln - dodaje.

REKLAMA

Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać od 16 czerwca 2014 roku.

Najwięcej kart zamówiono w województwie śląskim (2673), mazowieckim (1844) i pomorskim (1842). W liczbie zamówionych kart przodują Wołomin (307), Gdańsk (295) i Jastrzębie Zdrój (251).

Karta Dużej Rodziny – wniosek

- Cały czas zachęcamy przedsiębiorców do przyłączenia się do programu Karty Dużej Rodziny. Liczę, że obudzi to w przedsiębiorcach zdrową konkurencję i za kilka miesięcy nie będzie wypadało nie być w programie, a rodziny chodząc po sklepach w każdej witrynie będą widzieć znaczek „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”- mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do programu może przystąpić każda firma, która zaoferuje zniżki na swoje usługi dla rodzin wielodzietnych. 

- W tej chwili rodziny, zwłaszcza te wielodzietne, mają bardzo napięty czas w związku z końcem roku szkolnego i ciężko im wygospodarować czas na złożenia wniosku o kartę.  Taka liczba osób, które złożyły wnioski jest znacząca - mówi Joanna Krupska, prezes zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. - Warto pamiętać, że teraz od wysiłku rodzin i partnerów zależy, jaką faktyczną wartość będzie miała. Ogólnopolska Karta jest poparciem rządu dla polityki rodzinnej i powinna być również zachętą dla samorządowców do wprowadzania lokalnych kart dla rodzin wielodzietnych.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

O Kartę Dużej Rodziny może starać się każda rodzina z minimum trójką dzieci. Wnioski należy składać w gminach odpowiednich dla miejsca zamieszkania.

W tej chwili posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na między innymi na zniżki na przejazdy kolejowe (PKP Intercity - 25 proc. taniej za bilet) czy Przewozy Regionalne (nawet 30 proc. taniej), wejścia do muzeów, czy korzystanie z ośrodków sportowych. Wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

REKLAMA

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

REKLAMA

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

REKLAMA