| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Czy zmiana czasu zniknie?

Czy zmiana czasu zniknie?

Posłowie PSL wyszli z inicjatywą zmiany ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP. Nowelizacja zakłada rezygnację z corocznej zmiany czasu na rzecz jednego czasu urzędowego na terenie RP, którym będzie czas letni.

Problematyka zmiany czasu powraca co roku w chwili gdy trzeba przestawić zegarki czyli w ostatnią niedzielę marca, a także w ostatnią niedzielę października. W marcu przesuwamy zegarki godzinę do przodu, natomiast w październiku cofamy wskazówkę godzinę do tyłu. W tym roku przestawimy zegarki do tyłu o godzinę w nocy z 28 na 29 października.

Zmiana czasu ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników – PSL należy do drugiej kategorii dlatego wnosi projekt likwidujący ten obowiązek.

,,Zła Zmiana’’

W projekcie znajdziemy propozycję by czasem urzędowym obszarze RP był czas letni środkowoeuropejski. Jak zmianę uzasadnia projektodawca?

Zobacz też: Praca

Przede wszystkim stwierdza, że zmiana czasu nie ma uzasadnienia zarówno społecznego, jak i ekonomicznego. W uzasadnieniu wskazano, że coroczne przesuwanie wskazówek zegara prowadzi do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczych – powołano się tutaj na raport pt. ,,Zła Zmiana’’. Jak donoszą autorzy raportu zmiana czasu powoduje tzw. szok czasowy i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawałów serca, liczbę wypadków samochodowych czy też wiele innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Projektodawca w uzasadnieniu mówi  także o negatywnych skutkach gospodarczych zmiany czasu. Przywołano tu m.in. przykład sektora transportowego i bankowego – pociągi i samoloty muszą się dostosować do nowego czasu co oznacza zmiany rozkładu, banki natomiast blokują możliwość korzystania z bankowości elektronicznej w celu przeprowadzenia zmiany czasu.

Czas letni środkowoeuropejski ma być bardziej korzystny dla Polaków. W okresie pomiędzy marcem a październikiem zmiany nie byłyby odczuwalne, natomiast od października do marca słońce wschodziłoby o godzinę później, co oznaczałoby o godzinę dłuższy dostęp do światła dziennego.

Skąd się wzięła zmiana czasu?

W Europie praktykę przesuwania wskazówek zegarów rozpoczęli Niemcy w 1916 r. W późniejszym czasie zaczęto stosować zmianę czasu m.in. w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich. Głównym motywem wprowadzenia zmiany czasu była chęć ograniczenia zużycia prądu w gospodarstwach domowych i przeznaczenie zaoszczędzonej w ten sposób energii na przemysł zbrojeniowy.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej

Raport ,,Zła Zmiana – Negatywne konsekwencje zmiany czasu’’ Fundacji Republikańskiej i Stowarzyszenia Koliber

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »