REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana czasu zniknie?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Czy zniknie zmiana czasu?/ fot. Fotolia
Czy zniknie zmiana czasu?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie PSL wyszli z inicjatywą zmiany ustawy o czasie urzędowym na obszarze RP. Nowelizacja zakłada rezygnację z corocznej zmiany czasu na rzecz jednego czasu urzędowego na terenie RP, którym będzie czas letni.

Problematyka zmiany czasu powraca co roku w chwili gdy trzeba przestawić zegarki czyli w ostatnią niedzielę marca, a także w ostatnią niedzielę października. W marcu przesuwamy zegarki godzinę do przodu, natomiast w październiku cofamy wskazówkę godzinę do tyłu. W tym roku przestawimy zegarki do tyłu o godzinę w nocy z 28 na 29 października.

REKLAMA

Zmiana czasu ma swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników – PSL należy do drugiej kategorii dlatego wnosi projekt likwidujący ten obowiązek.

,,Zła Zmiana’’

W projekcie znajdziemy propozycję by czasem urzędowym obszarze RP był czas letni środkowoeuropejski. Jak zmianę uzasadnia projektodawca?

Zobacz też: Praca

REKLAMA

Przede wszystkim stwierdza, że zmiana czasu nie ma uzasadnienia zarówno społecznego, jak i ekonomicznego. W uzasadnieniu wskazano, że coroczne przesuwanie wskazówek zegara prowadzi do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczych – powołano się tutaj na raport pt. ,,Zła Zmiana’’. Jak donoszą autorzy raportu zmiana czasu powoduje tzw. szok czasowy i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawałów serca, liczbę wypadków samochodowych czy też wiele innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projektodawca w uzasadnieniu mówi  także o negatywnych skutkach gospodarczych zmiany czasu. Przywołano tu m.in. przykład sektora transportowego i bankowego – pociągi i samoloty muszą się dostosować do nowego czasu co oznacza zmiany rozkładu, banki natomiast blokują możliwość korzystania z bankowości elektronicznej w celu przeprowadzenia zmiany czasu.

Czas letni środkowoeuropejski ma być bardziej korzystny dla Polaków. W okresie pomiędzy marcem a październikiem zmiany nie byłyby odczuwalne, natomiast od października do marca słońce wschodziłoby o godzinę później, co oznaczałoby o godzinę dłuższy dostęp do światła dziennego.

Skąd się wzięła zmiana czasu?

W Europie praktykę przesuwania wskazówek zegarów rozpoczęli Niemcy w 1916 r. W późniejszym czasie zaczęto stosować zmianę czasu m.in. w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich. Głównym motywem wprowadzenia zmiany czasu była chęć ograniczenia zużycia prądu w gospodarstwach domowych i przeznaczenie zaoszczędzonej w ten sposób energii na przemysł zbrojeniowy.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej

Raport ,,Zła Zmiana – Negatywne konsekwencje zmiany czasu’’ Fundacji Republikańskiej i Stowarzyszenia Koliber

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA