reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Jakie są koszty sądowe w sprawach pracowniczych?

Jakie są koszty sądowe w sprawach pracowniczych?

Sprawy pracownicze co do zasady są zwolnione z opłat za koszty sądowe. Jednak istnieją takie sytuacje, w których pracownik jest zobowiązany do dokonania takiej opłaty. Kiedy sprawy pracownicze wiążą się z kosztami sądowymi?

Podstawa prawna

Koszty sądowe w sprawach pracownicze są uregulowane w ustawie z dnia 28 lipca 2005r., o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Według tej ustawy w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

Wysokość opłaty stosunkowej

Wysokość opłaty stosunkowej wynosi 5 proc. od wartości przedmiotu sporu lub wartości zaskarżenia. Możemy wskazać tu pewne widełki opłat. Minimalna opłata stosunkowa wynosi nie mniej niż 30 zł i nie może przekraczać 100 tys. złotych.

Zobacz: Opłaty sądowe w sprawach karnych

Jeśli wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić w chwili wszczęcia postępowania, sąd wyznaczy opłatę tymczasową. Opłatę tymczasową określa się w granicach od 30 złotych do 1 tys.

Przy opłacie tymczasowej jest ona zamieniana na opłatę ostateczną przez sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w I instancji. Opłata ostateczna, będzie opłatą stosunkową, obliczoną od wartości przedmiotu sporu ustalonej w toku postępowania, bądź opłatą określoną przez sąd, w przypadku, gdy wartości tej nie udało się ustalić.

Sposoby płatności kosztów sądowych

Zasadniczo opłaty sądowe uiszczane są w formie bezgotówkowej (przelewem) na konto właściwego sądu albo w formie wpłaty gotówkowej. Wpłatę gotówkową uiszcza się bezpośrednio w kasie sądu lub w formie znaków o odpowiedniej wartości, zwanych znakami opłaty sądowej.

Opłata wnoszona za pomocą znaków opłaty sądowej może wynosić maksymalnie 1,5 tys. złotych.

Czy pracodawca ponosi jakieś koszty?

W przypadku, gdy to pracodawca jest powodem w sprawie przeciwko pracownikowi, to wtedy obie strony zobowiązane są do ponoszenia kosztów sądowych na zasadach ogólnych. W sytuacji, gdy powodem jest pracodawca, to pracownik i pracodawca będą zmuszeni ponosić koszty sądowe związane ze sprawą. Zarówno pracodawca jak i pracownik będzie musiał ponosić wydatki w toku procesu (np. związanych z opinią biegłych).

Pracodawca będzie musiał również opłacić opłatę od pozwu w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zarówno pracodawca jak i pracownik będzie musiał ponosić wydatki w toku procesu.
Zarówno pracodawca jak i pracownik będzie musiał ponosić wydatki w toku procesu.

Webinarium: Split payment i biała lista149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama