reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Mediacja arbitraż > Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Mediacja ma swoje szczególne zastosowanie w rozwiązywaniu spraw majątkowych. Wchodzi ona w zakres tzw. mediacji cywilnych - sprawy kierowane do mediacji przez wydziały cywilne sądów lub na wniosek stron.

Mediacja w zakresie podziału majątku dorobkowego małżonków ma swoje zastosowanie na kilku etapach życia rodziny: po wyroku sądu stwierdzającym separację małżonków (ugoda jest kierowana do sądu rejonowego); w trakcie procesu rozwodowego (ugoda jest dołączana do pozwu i kierowana do sądu okręgowego); po wyroku rozwodowym (ugoda jest kierowana do sądu rejonowego); w trakcie decyzji stron o konieczności dokonania rozdzielności małżeńskiej lub po jej stwierdzeniu wyrokiem sądu czy na podstawie aktu notarialnego (ugoda jest kierowana do sądu rejonowego).

Istotą mediacji w tym zakresie jest dokonanie takiego podziału majątku, aby po obu stronach było poczucie wygranej. Nie zawsze oznacza to 100% wszystkiego, czego partnerzy oczekują, ale zawsze 100% wszystkiego, na co oboje są gotowi przystać. Mediacja w zakresie podziału majątku zapobiega pogłębianiu się i tak już trudnego emocjonalnie kryzysu rozstania.

Jeżeli małżonkowie posiadają dzieci, sprzyja ich lepszej współpracy w przyszłości, jako rodziców. Często zdarza się, że niezadowoleni z wyroku sądu w zakresie podziału majątku rodzice, walczą dziećmi, co jest największym „grzechem” zwaśnionego ojca i matki. Okalecza to emocjonalnie ich dzieci. Sprawia, że dzieci wchodzą w konflikt lojalnościowy i nieświadomie biorą na siebie winę za rozstanie rodziców. Tracą radość życia i szczęśliwe dzieciństwo. Zanim rodzice pójdą na wojnę, powinni rozważyć powyższe argumenty.

Podział majątku dokonany przed mediatorem, na wniosek stron, może zostać zatwierdzony przez sąd (na taki dokument nadaje się klauzulę wykonalności, tak jak na wyrok sądu) lub jego potwierdzenie mogą uzyskać u notariusza. Oba dokumenty chronią prawnie wolę partnerów, ale jest różnica finansowa.

Podział majątku dokonany przed mediatorem, a następnie w trybie niezwłocznym zatwierdzony przez sąd jest tańszy niż podział majątku dokonany przed notariuszem.

Zobacz również: Korzenie współczesnej mediacji

Mediacja w zakresie działu spadku ma swoje zastosowanie zawsze po śmierci spadkodawcy oraz gdy spadkobiercy wyrażą taką wolę. W I etapie spadkobiercy muszą uzyskać dokument stwierdzający nabycie przez nich spadku, co czynią na swój zgodny wniosek u notariusza lub przed sądem. Mając taki dokument w ręku, w II etapie, spadkobiercy mogą udać się do mediatora celem ustalenia sposobu podziału nabytego wcześniej spadku. Działanie odbywa się zawsze w dwóch etapach, gdyż stwierdzenie nabycia spadku nigdy nie określa składników majątkowych spadku oraz sposobu jego podziału.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istotą mediacji w tym zakresie jest dokonanie takiego podziału majątku, aby po obu stronach było poczucie wygranej.
Istotą mediacji w tym zakresie jest dokonanie takiego podziału majątku, aby po obu stronach było poczucie wygranej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama