REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa?

Paweł Glonek
Radca prawny / Mediator
Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa? /Fot. Shutterstock
Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa? /Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z częstszych oporów przed skorzystaniem z mediacji jest obawa, że generuje duże koszty. Warto zatem rozwiać mity i przybliżyć faktyczne koszty mediacji, zwłaszcza że w okresie epidemii koronawirusa mediacja może być nie tylko szybszym, ale też często tańszym sposobem zakończenia sporu, w porównaniu z prowadzeniem sprawy sądowej.

W niniejszym artykule, autor przybliży koszty mediacji na przykładzie spraw cywilnych, do których zaliczamy np. sprawy dotyczące umów, nieruchomości, sprawy rodzinne, spadkowe, pracownicze lub gospodarcze.

REKLAMA

W pierwszej kolejności warto wskazać, że wyróżniamy dwa rodzaje mediacji:

 1. mediacja sądowa (lub inaczej ze skierowania sądu) – ma miejsce, gdy sąd prowadzący sprawę, z własnej inicjatywy lub na wniosek stron, skieruje ją do mediacji. Sąd wydaje wówczas stosowne postanowienie.
 2. mediacja umowna (pozasądowa) – ma miejsce gdy strony, najczęściej jeszcze przed złożeniem sprawy w sądzie, zgodzą się swój spór skierować do mediacji i kontaktują się bezpośrednio z mediatorem.

Koszty mediacji sądowej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 20.06.2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z ww. aktem:

 • w sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych.

Np. sprawa jest o zapłatę 14.000 zł. Wynagrodzenie mediatora wyniesie 150 zł netto.

 • w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne - 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych.

Np. sprawa rozwodowa. Wynagrodzenie mediatora wyniesie maksymalnie 450 złotych netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dodatkowo mediatorowi przysługuje zwrot kosztów:
  • dojazdu (wg. kilometrówki z tytułu podróży służbowej);
  • wynajmu pomieszczenia – nie więcej niż 70 zł za jedno posiedzenie;
  • korespondencji, w wysokości nieprzekraczającej 30 złotych.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

REKLAMA

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku mediacji umownych (pozasądowych). Tutaj koszty mediacji są ustalane między mediatorem a stronami w drodze umowy. Każdy mediator lub ośrodek mediacji ma swój cennik, a wysokość usługi reguluje rynek. Mediatorzy najczęściej oferują rozliczenie godzinowe, jednak tu jest otwarte pole do negocjacji pomiędzy stronami a mediatorem.

Często klienci mają pewne obawy co do przewidywalności łącznych kosztów mediacji umownej, zwłaszcza gdy oferowana jest stawka godzinowa. Przystępując do mediacji, nie wiemy przecież ile faktycznie potrwają rozmowy. Warto jednak pamiętać, że z reguły mediatorzy ustalają ze stronami pewien limit godzin na rozmowy mediacyjne, po wyczerpaniu którego, jeśli nie widać jakichkolwiek szans na ugodę, strony kończą mediację. Z doświadczeń autora artykułu wynika, że np. w sprawach gospodarczych, stronom z reguły wystarczy do 2 godzin mediacji, by zweryfikować, czy dalsze kontynuowanie mediacji ma sens i ile jeszcze potrwa, czy też już czas zakończyć rokowania.

REKLAMA

Niezależnie czy mamy do czynienia z mediacją sądową czy umowną, co do zasady, koszty mediacji są ponoszone po połowie. Oczywiście strony mogą ustalić między sobą inny sposób podziału tych kosztów (np. że w całości ponosi je tylko jedna ze stron).

Reasumując, autor niniejszego artykułu rekomenduje rozważenie mediacji, jako narzędzia do załatwienia spornych spraw. Należy pamiętać, że nie każda mediacja kończy się ugodą. Zainwestowane środki nie zawsze przyniosą wymarzony efekt. Warto jednak mieć świadomość, że w większości spornych spraw, koszty mediacji (sądowej czy umownej) nie przekroczą kilkuset złotych, a w razie zawarcia ugody mogą zaoszczędzić sporo innych kosztów (np. opłat sądowych od pozwu, kosztów opinii biegłych sądowych, etc.). Jednak co szczególnie ważne dziś, w dobie zagrożenia COVID-19, mediacja (szczególnie mediacja online) pozwala od ręki ruszyć ze sprawą, zminimalizować nerwy i zaoszczędzić czas, który jest bezcenny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
300 plus wniosek. Jak złożyć? Do kiedy w 2024 roku? Kto może dostać łącznie 400 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

300 plus (300+), to potoczna nazwa programu "Dobry start", dzięki którego rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać raz w roku (także i w 2024 roku) otrzymać 300 zł (netto) na wyprawkę szkolną dla dziecka bez względu na dochód rodziny. Jak, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek? Co trzeba wpisać we wniosku? Kto może liczyć na dodatkowe 100 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka?

W 2024 roku nadal 300 zł na wyprawkę szkolną. Dla kogo? Od kiedy można składać wnioski? Dla kogo dodatkowe 100 zł?

Od kilku lat (dokładnie od roku szkolnego 2021/2022) jest przyznawane tzw. świadczenie 300+, czyli 300 zł przeznaczone na wyprawkę szkolną dla każdego dziecka w ramach programu Dobry Start. Pieniądze te przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mimo, że od czasu wprowadzenia tego świadczenia inflacja osiągnęła dwucyfrowe wartości w skali 2022 roku, a także 2023 roku - nadal świadczenie to nie jest zwaloryzowane i w 2024 roku można liczyć nadal na 300 zł pomocy państwa w wyposażeniu dziecka do szkoły. Jak uzyskać 300 plus?

Nadchodzi rewolucja w receptach. Rząd wprowadza ważne zmiany

Rząd chce rozszerzenia podmiotów uprawnionych do wystawiania recept. Chodzi o wyeliminowanie obecnych ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na refundowane niektóre leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.

Trybunał Sprawiedliwości UE: nie można dokonać ekstradycji uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Niezależnie od powodów wniosku o ekstradycję

Nadanie statusu uchodźcy w państwie członkowskim UE nie pozwala na dokonanie ekstradycji takiego uchodźcy do jego państwa pochodzenia. Dopóki organ, który nadał ten status, nie zniesie go lub go nie cofnie, nie można dokonać ekstradycji tego uchodźcy, niezależnie od powodów leżących u podstaw wniosku o ekstradycję. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 czerwca 2024 r. - w sprawie C-352/22 (Generalstaatsanwaltschaft Hamm) dotyczącej wniosku o ekstradycję uchodźcy pochodzenia kurdyjskiego do Turcji, podejrzanego o morderstwo. 

REKLAMA

TSUE o statusie uchodźcy: nie ma obowiązku uznania automatycznie statusu uchodźcy przyznanego w innym państwie UE

W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.

Płace w budżetówce 2025. Rząd proponuje podwyżkę o 4,1%. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

REKLAMA

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

REKLAMA