Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa?

Paweł Glonek
Radca prawny / Mediator
Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa? /Fot. Shutterstock
Jak kształtują się koszty mediacji w okresie epidemii koronawirusa? /Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z częstszych oporów przed skorzystaniem z mediacji jest obawa, że generuje duże koszty. Warto zatem rozwiać mity i przybliżyć faktyczne koszty mediacji, zwłaszcza że w okresie epidemii koronawirusa mediacja może być nie tylko szybszym, ale też często tańszym sposobem zakończenia sporu, w porównaniu z prowadzeniem sprawy sądowej.

W niniejszym artykule, autor przybliży koszty mediacji na przykładzie spraw cywilnych, do których zaliczamy np. sprawy dotyczące umów, nieruchomości, sprawy rodzinne, spadkowe, pracownicze lub gospodarcze.

REKLAMA

W pierwszej kolejności warto wskazać, że wyróżniamy dwa rodzaje mediacji:

 1. mediacja sądowa (lub inaczej ze skierowania sądu) – ma miejsce, gdy sąd prowadzący sprawę, z własnej inicjatywy lub na wniosek stron, skieruje ją do mediacji. Sąd wydaje wówczas stosowne postanowienie.
 2. mediacja umowna (pozasądowa) – ma miejsce gdy strony, najczęściej jeszcze przed złożeniem sprawy w sądzie, zgodzą się swój spór skierować do mediacji i kontaktują się bezpośrednio z mediatorem.

Koszty mediacji sądowej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 20.06.2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z ww. aktem:

 • w sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych.

Np. sprawa jest o zapłatę 14.000 zł. Wynagrodzenie mediatora wyniesie 150 zł netto.

 • w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne - 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych.

Np. sprawa rozwodowa. Wynagrodzenie mediatora wyniesie maksymalnie 450 złotych netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dodatkowo mediatorowi przysługuje zwrot kosztów:
  • dojazdu (wg. kilometrówki z tytułu podróży służbowej);
  • wynajmu pomieszczenia – nie więcej niż 70 zł za jedno posiedzenie;
  • korespondencji, w wysokości nieprzekraczającej 30 złotych.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

REKLAMA

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku mediacji umownych (pozasądowych). Tutaj koszty mediacji są ustalane między mediatorem a stronami w drodze umowy. Każdy mediator lub ośrodek mediacji ma swój cennik, a wysokość usługi reguluje rynek. Mediatorzy najczęściej oferują rozliczenie godzinowe, jednak tu jest otwarte pole do negocjacji pomiędzy stronami a mediatorem.

Często klienci mają pewne obawy co do przewidywalności łącznych kosztów mediacji umownej, zwłaszcza gdy oferowana jest stawka godzinowa. Przystępując do mediacji, nie wiemy przecież ile faktycznie potrwają rozmowy. Warto jednak pamiętać, że z reguły mediatorzy ustalają ze stronami pewien limit godzin na rozmowy mediacyjne, po wyczerpaniu którego, jeśli nie widać jakichkolwiek szans na ugodę, strony kończą mediację. Z doświadczeń autora artykułu wynika, że np. w sprawach gospodarczych, stronom z reguły wystarczy do 2 godzin mediacji, by zweryfikować, czy dalsze kontynuowanie mediacji ma sens i ile jeszcze potrwa, czy też już czas zakończyć rokowania.

REKLAMA

Niezależnie czy mamy do czynienia z mediacją sądową czy umowną, co do zasady, koszty mediacji są ponoszone po połowie. Oczywiście strony mogą ustalić między sobą inny sposób podziału tych kosztów (np. że w całości ponosi je tylko jedna ze stron).

Reasumując, autor niniejszego artykułu rekomenduje rozważenie mediacji, jako narzędzia do załatwienia spornych spraw. Należy pamiętać, że nie każda mediacja kończy się ugodą. Zainwestowane środki nie zawsze przyniosą wymarzony efekt. Warto jednak mieć świadomość, że w większości spornych spraw, koszty mediacji (sądowej czy umownej) nie przekroczą kilkuset złotych, a w razie zawarcia ugody mogą zaoszczędzić sporo innych kosztów (np. opłat sądowych od pozwu, kosztów opinii biegłych sądowych, etc.). Jednak co szczególnie ważne dziś, w dobie zagrożenia COVID-19, mediacja (szczególnie mediacja online) pozwala od ręki ruszyć ze sprawą, zminimalizować nerwy i zaoszczędzić czas, który jest bezcenny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • gala
  2022-08-27 16:34:13
  Dobre pytanie do doświadczonego adwokata - ja w takiej roli widzę tylko adwokata Cejrowskiego, bo pomagał mi już parę razy.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

REKLAMA

Głosowanie przez pełnomocnika

Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

Głosowanie korespondencyjne

Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

REKLAMA

Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

REKLAMA