reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Mediacja arbitraż > Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy.

Rodzaje rozstrzyganych spraw

Przed Sądem Polubownym przy KNF rozpatruje się sprawy:

  • powstałe między wszystkimi uczestnikami rynku finansowego, w szczególności między podmiotami podlegającymi nadzorowi KNF a odbiorcami świadczonych przez nie usług,
  • prawa majątkowe, których wartość przedmiotu sporu wynosi 500 zł oraz o prawa niemajątkowe (w uzasadnionych przypadkach, gdy powodem jest konsument, możliwe jest przeprowadzenie mediacji w sprawie o wartości niższej niż 500 zł.)

Podmioty podlegające nadzorowi KNF:

  • banki,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • towarzystwa funduszy inwestycyjnych,
  • domy maklerskie,
  • fundusze emerytalne.

Wykorzystywane formy ADR

Zobacz również: Alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich

Mediacja oraz Arbitraż

Jak wszcząć postępowanie?

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. Zgodę drugiej strony można uzyskać samodzielnie lub z pomocą sekretarza Sądu Polubownego przy KNF. Najłatwiej uczynić to, korzystając z formularzy dostępnych na stronie internetowej www.knf.gov.pl w zakładce „Regulacje/Sąd Polubowny” (odpowiednio „Umowa mediacji” lub „Umowa-zapis na sąd polubowny”). Po uzyskaniu odpowiedzi drugiej strony sekretarz informuje powoda o zgodzie bądź odmowie polubownego załatwienia konfliktu.

Koszty postępowania

Opłata za mediację wynosi 250 zł i wnoszona jest przez każdą ze stron sporu.

W przypadku zawarcia porozumienia strony odzyskują 70 proc. wpłaconej kwoty. Jeżeli zaś nie uda się wypracować ugody, opłata za postępowanie nie podlega zwrotowi.

Należność tę wnosi się w momencie uzyskania zgody drugiej strony na postępowanie mediacyjne.

Na koszty postępowania prowadzonego przed sądem polubownym składa się:

  • opłata za wszczęcie postępowania – 250 zł (w sytuacji, gdy powodem jest odbiorca usług finansowych; w pozostałych przypadkach kwota uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu, ale nie może być niższa niż 250 zł).
  • wydatki sądu polubownego (m.in. koszty powołania biegłych). Ponosi je tymczasowo strona, na której wniosek podjęto dane czynności.

Ostateczne rozstrzygnięcie o kosztach zapada w orzeczeniu kończącym postępowanie.

Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy. Co więcej, jeżeli instytucja finansowa była reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, konsument może być obciążony kosztami związanymi z jego pracą.

Zobacz również: Jak rozwiązać spór z bankiem?

Ostateczność wydanych decyzji

Wyrok sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta mają, po zatwierdzeniu przez właściwy miejscowo i rzeczowo sąd powszechny, moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego.

Oznacza to, że wyrok może być przymusowo wykonany po uprzednim stwierdzeniu jego wykonalności przez sąd państwowy. Aby tak się stało, należy złożyć wniosek o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu polubownego lub ugody zawartej przed tym sądem oraz wnieść opłatę w wysokości 300 zł. Termin rozpatrzenia wniosku wynosi 3 dni od dnia jego złożenia.

Od wyroku sądu polubownego nie przysługuje apelacja.

Dodatkowe informacje oraz wzory wniosków dostępne są na stronie Komisji Nadzoru Finansowego www.knf.gov.pl w zakładce „Regulacje/Sąd Polubowny”.

Zobacz również serwis: Mediacja arbitraż

Tekst pochodzi z poradnika: "Rozstrzyganie sporów konsumenckich" wydanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed Sądem Polubownym przy KNF rozpatruje się sprawy powstałe między wszystkimi uczestnikami rynku finansowego./ Fot. Fotolia
Przed Sądem Polubownym przy KNF rozpatruje się sprawy powstałe między wszystkimi uczestnikami rynku finansowego./ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama