reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Mediacja arbitraż > Gdzie znaleźć mediatora?

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

W jakich sprawach można przeprowadzić mediację?

Mediacja może być prowadzona w takich sprawach, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. Zawarcie ugody jest więc możliwe w sprawach dotyczących zapłaty, zniesienia współwłasności, działu spadku, podziału majątku wspólnego, należności ze stosunku pracy, rozstrzygnięcia o istotnych sprawach rodziny, zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty czy ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Pomimo, że rozwód zawsze jest przeprowadzany na rozprawie sądowej, to mediacja może pomóc rozwodzącej się parze ugodowo rozwiązać takie kwestie jak alimenty, sprawowanie władzy rodzicielskiej, czy miejsca zamieszkania dziecka i sposobu i częstotliwości kontaktów dziecka z rodzicami.

Zobacz: Jak rozpocząć mediację?

Kim jest mediator?

Mediator jest bezstronną osobą pomagającą stronom we wzajemnym wysłuchaniu, przedstawieniu własnych racji i argumentów, odnalezieniu wspólnych interesów, a także wypracowaniu możliwych rozwiązań. Mediator pomaga stronom skoncentrować się na problemach, uzgodnieniu na czym one polegają, a następnie wypracowaniu satysfakcjonującego strony porozumienia.

Jak można znaleźć mediatora?

Mediację organizują przede wszystkim organizacje społeczne, których przedmiotem działalności jest mediacja. Organizacje takie mogą tworzyć ośrodki mediacyjne oraz prowadzić listy stałych mediatorów. Listy z wykazem stałych mediatorów są przekazywane do sądu a dokładnie do prezesa sądu okręgowego, który jest zobowiązany do udostępniania takiej listy wszystkim zainteresowanym.

Informacje o mediatorach można również znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości, organizacji społecznych zajmujących się mediacje oraz na stronach internetowych stowarzyszeń mediatorów.

Strony sporu dokonując wyboru mediatora powinny kierować się przede wszystkim zaufaniem, jakie mają wobec wybranego przez siebie mediatora. Bardzo ważne są jednak także kwalifikacje mediatora oraz jego cechy osobiste. To właśnie te cechy oraz wiedza i doświadczenie w przeprowadzaniu mediacji decydują o korzystnym przebiegu mediacji. Bardzo ważną cechą, jaką powinien legitymować się mediator jest zdolność szybkiego nawiązywania relacji międzyludzkich. Ta cech a w dużej mierze decyduje o satysfakcjonującym zakończeniu sporu.

Zobacz serwis: Mediacja arbitraż

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mediację organizują przede wszystkim organizacje społeczne, których przedmiotem działalności jest mediacja.
Mediację organizują przede wszystkim organizacje społeczne, których przedmiotem działalności jest mediacja.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama