reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Zwolnienie od kosztów w postępowaniu egzekucyjnym

Postępowanie egzekucyjne często generuje znaczne koszty egzekucyjne. Jak można zwolnić się od sądowych kosztów postępowania egzekucyjnego?

W przypadku, gdy strona już podczas postępowania sądowego została w całości zwolniona z kosztów sądowych również postępowanie egzekucyjne jest dla niej całkowicie bezpłatne. Dokładnie określa to Kodeks postępowania cywilnego, który stwierdza, że zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.  Oznacza to, że wierzyciel nie musi w sprawie zwolnienia z kosztów egzekucyjnych składać już żadnych wniosków. Ma to również takie konsekwencje, że komornik z urzędu nie wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczek, które za wierzyciela pokrywa Skarb Państwa, a dokładnie właściwy Sąd Rejonowy.

Koszty egzekucji ustala komornik lub sąd, zależnie od tego, do kogo należy jej przeprowadzenie. Na postanowienie sądu służy zażalenie, a na postanowienie komornika przysługuje skarga na czynność komornika do sądu rejonowego. Od postanowienie sądu rozstrzygające skargę na czynność komornika przysługuje stronom oraz komornikowi zażalenie, które wnosi się do sądu okręgowego.

Wniosek o zwolnienie z kosztów

W przypadku osób, które w postępowaniu sądowym nie były zwolnione z kosztów postępowania, wymagane jest złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania egzekucyjnego. Podczas wszczęcia postępowania egzekucyjnego komornik upomni się o stosowne zaliczki. W przypadku braku środków na ich pokrycie można złożyć wniosek o zwolnienie z tych kosztów.

Zobacz: Jakie są koszty postępowania podatkowego?

Wniosek składa się do sądu, który wydał egzekwowany wyrok. Wskazuje się w nim, że wierzyciel domaga się zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości lub w określonej jego części. Dodatkowo do wniosku o zwolnienie od sądowych kosztów egzekucyjnych należy dołączyć oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania osoby wnioskującej o zwolnienia od kosztów egzekucyjnych.

Zwolnienie z urzędu

W niektórych sprawach wierzyciel będzie już z mocy samego prawa zwolniony z kosztów postępowania egzekucyjnego i nie będzie musiał składać o to wniosku. Z mocy prawa zwolnieni są wierzyciele, którzy dochodzą zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych, a także pracownicy egzekwujący wyroki zapadłe w  sprawach pracowniczych.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty postępowania egzekucyjnego.
Koszty postępowania egzekucyjnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama