reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Z roku na rok w kasie PFRON-u jest coraz mniej pieniędzy do podziału dla organizacji pozarządowych. W związku z tym organizacje te mają poważne trudności z wykonywaniem swoich zadań statutowych.

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

W najgorszym wypadku nawet zwolnienie z pracy niepełnosprawnych pracowników może spowodować obecna sytuacja skrajnie niesprzyjająca w aktywizacji osób nie pełnosprawnych, szczególnie z stopniem niepełnosprawności znacznym bądź umiarkowanym. W najlepszym wypadku obecny stan rzeczy może spowodować rezygnację z realizacji nowych projektów.

Utrzymujący się niekorzystny trend dla niepełnosprawnych sprawia, że ich sytuacja z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej niepewna.

Niepełnosprawni pracownicy mogą pomarzyć o stabilności zatrudnienia, przeważnie jak ich organizacje żyją „od jednego projektu do drugiego.”

W związku z trudnościami budżetowymi z roku na rok PFRON dostaje mniej pieniędzy z budżetu centralnego. Ponadto coraz mniej pieniędzy wpływa od przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają określonej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych.

Zobacz też: Niepełnosprawni

Rośnie zatrudnienie niepełnosprawnych, ale tylko tych z lekkim stopniem

Cieszyć może fakt, że rośnie wskaźnik osób niepełnosprawnych zatrudnianych przez przedsiębiorców. W związku z tym jednak PFRON otrzymuje mniejsze dotacje od przedsiębiorców, przez co do bezrobotnych niepełnosprawnych trafia mniej pieniędzy. 

Przedsiębiorcy zatrudniają znacznie chętniej niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności. Znacznie trudniej znaleźć zatrudnienie niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Z perspektywy przedsiębiorcy i konieczności odprowadzania składek na PFRON nie ma znaczenia czy zatrudnionym jest niepełnosprawny z znacznym, czy z lekkim stopniem niepełnosprawności. Dlatego przedsiębiorcy znacznie chętniej sięgają po niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności – gdyż z ich perspektywy jest to znacznie korzystniejsze.

Konieczne zmiany w systemie

Aby ta sytuacja nie utrzymywała się dłużej niezbędne są zmiany w funkcjonowaniu całego systemu. Obecny system niejako wyklucza niepełnosprawnych z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności z rynku pracy. Aby tak się nie działo należy zreformować system.

Zobacz też: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama